Постанова № 37033366, 31.01.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2014
Номер справи
2а-1522/6516/11
Номер документу
37033366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-1522/6516/11

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Турецький О.С. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О.,

- Семенюка Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 грудня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату з приводу того, що він вважає незаконним рішення Одеського обласного військового комісаріату щодо відмови надати довідку про розмір його посадового окладу станом на 01 вересня 2008 року відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, з урахуванням зміни посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України та просить зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок його пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, з урахуванням змін посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України, стягнути з відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на його користь упущену вигоду у вигляді неправомірно невиплаченої частини пенсії, право на отримання якої настало з 01 вересня 2008 року, а також зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати пенсії у повному об'ємі.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 09 грудня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з 01 вересня 2008 року відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294. Зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23 лютого 2008 року форми (додаток № 2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2008 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01 вересня 2008 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі Міністра оборони України з 01 вересня 2008 року, та зобов'язано виплатити заборговану частину пенсії з цієї дати з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294, прийнятий наказ Міністром оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, яким затверджені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, тому вказаний наказ підлягає застосуванню для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 вересня 2008 року. Також, суд першої інстанції вказав, що приймаючи до уваги те, що суб'єктом владних повноважень порушені строки нарахування та виплати пенсії в повному обсязі, що, відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України та ч. 3 ст. 52 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є порушенням матеріального права позивача, суд вважає за доцільним задовольнити позовні вимоги позивача, стосовно зобов'язання нарахувати позивачеві компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків перерахування раніше призначеної пенсії та її виплати в повному обсязі.

Судова колегія частково погоджується з такими доводами суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 вищезгаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії.

Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.

Вказаною постановою Кабінету Міністрів України державним органам, в межах виділених коштів на їх утримання дозволено встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, затверджених цією постановою, відповідно до додатків.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року наказом Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України.

Отже, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, якими визначені розміри посадових окладів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Зважаючи на те, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, суд першої інстанції вірно визнав наведені підстави відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу протиправними, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що фактично мало місце.

Зазначена правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду України № 21-84а.12 від 24.04.2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини 1 статті 237 цього Кодексу.

Однак, висновок суду першої інстанції про те, що на дані правовідносини не поширюється дія ст.ст. 99, 100 КАС України, та, відповідно, необхідність задоволення позову з 01 вересня 2008 року, суд апеляційної інстанції вважає хибним та таким, що не ґрунтується на нормах діючого законодавства.

Так, вимоги про проведення перерахунку призначеної раніше пенсії та зобов'язання виплати заборгованої частини пенсії є публічно-правовими. До таких вимог не підлягають застосуванню положення ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки зазначені приписи встановлюють строки виплати нарахованих пенсій за минулий час і не визначають строки призначення і нарахування пенсій.

З огляду на викладене під час вирішення питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду з позовами про перерахунок та виплату пенсії застосуванню підлягають норми статті 99 КАС України.

Згідно до вимог ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні справи вірно застосував норми законодавства, однак не врахував, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з вимогами за період з 01 вересня 2008 року по 30 квітня 2011 року, оскільки позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом 01 листопада 2011 року. Такі вимоги підлягають залишенню без розгляду у відповідності до вимог ст. 100 КАС України.

Також, колегія суддів вважає безпідставним висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів з огляду на наступне.

За змістом ч. 1 ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, за умови їх нарахування громадянам, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Аналогічні положення передбачено і п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.

Як встановлено матеріалами справи, позивачем вимоги про виплату компенсації пов'язано з вимогами про зобов'язання провести перерахунок пенсії, право на отримання якого вирішується в судовому порядку.

За таких обставин, із врахуванням наведених положень чинного законодавства України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.

За таких обставин, судове рішення в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 за період з 01 вересня 2008 року по 30 квітня 2011 року відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України, підлягає скасуванню із залишенням без розгляду позовних вимог в цій частині, а в іншій частині відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що апелянтом - Одеським обласним військовим комісаріатом не надано квитанцію про сплату судового збору за подання апеляційної скарги, у зв'язку із чим судовий збір у розмірі 16,10 грн. підлягає стягненню з останнього в дохід державного бюджету у відповідності до положень ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 195, 197, 198, 202, 203, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 грудня 2011 року - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 грудня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 вересня 2008 року по 30 квітня 2011 року - залишити без розгляду.

В іншій частині прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294.

Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23 лютого 2008 року форми (додаток № 2) про розмір грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року з 01 травня 2011 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Одеського обласного військового комісаріату на користь Державного бюджету України (отримувач ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, рахунок 31212206781008, код ЄДРПОУ 34380461) несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 16 (шістнадцять) грн. 10 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/