ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2014 р. Справа № 22513/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 року по справі № 2а-193/10/0370 за позовом підприємства «Нововолинськводоканал» житлово-комунального обєднання Нововолинської міської ради до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними висновків акту перевірки та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
18.01.2010 року підприємства «Нововолинськводоканал» житлово-комунального об'єднання Нововолинської міської ради (далі - підприємство «Нововолинськводоканал») звернулося в суд з позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Нововолинської ОДПІ) про визнання нечинними висновків акту перевірки № 808/60/2301/13353837 від 20.08.2009 року в частині порушень підприємством вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та визнання нечинним і скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року, яким податковий орган визначив позивачу податкове зобов'язання зі сплати податку на прибуток в загальній сумі 59 434, 50 грн., в тому числі 40 012 грн.- основного платежу та 19 422, 50 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 року позовні вимоги підприємство «Нововолинськводоканал» - задоволено частково, скасовано податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ № 0000932301/0-657 від 02.09.2009 року про визначення підприємству «Нововолинськводоканал» житлово-комунального об'єднання Нововолинської міської ради податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток в загальній сумі 59 434 грн. 50 коп.; провадження у справі в частині визнання нечинними висновків акту перевірки № 808/60/2301/13353837 від 20.08.2009 року закрито.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Нововолинська ОДПІ оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених у ній підстав, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог підприємства «Нововолинськводоканал» відмовити в повному обсязі.
Сторони будучи повідомленими про час та місце розгляду справи, явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, а тому спір вирішено відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Постанова в частині закриття провадження щодо визнання нечинними висновків акту перевірки № 808/60/2301/13353837 від 20.08.2009 року не оскаржена, тому відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку не переглядається.
Судова колегія перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Нововолинської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку підприємства «Нововолинськводоканал» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р, за результатами якої складено акт № 808/60/2301/13353837 від 20.08.2009 року.
Актом встановлено, що за перевіряємий період позивачем, порушено п.5.1, пп.5.2.1 п.5.2, п.5.9 ст.5, пп.1.20.9 п.1.20, п.п.1.22, 1.23, 1.32 ст.1, пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, що призвело до заниження податку на прибуток в сумі 40012грн.
На підставі вказаного акта перевірки, Нововолинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000932301/0-6570 від 02 вересня 2009 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання зі сплати податку на прибуток в сумі 59 434, 50 грн., з них: 40 012 грн. - за основним платежем та 19 422, 50 грн. - штрафних санкцій.
Податковий орган у висновках акту перевірки № 808/60/2301/13353837 від 20.08.2009 року зазначив, що підприємством «Нововолинськводоканал» занижено валові доходи за рахунок реалізації з технічного обслуговування і ремонту внутрішньобудинкових систем водопостачання і водовідведення замовникам підприємствам житлово-комунального господарства міста, які здійснюють утримання внутрішньобудинкових систем, нижче фактичної собівартості наданої послуги та відповідно по цінах нижчих ніж «звичайні ціни» на даний вид послуги за період з 01.01.2008р. по 30.03.2009р., в сумі 103770 грн.
З матеріалів справи вбачається, що підприємство «Нововолинськводоканал» з 01.07.2007р. визнано виконавцем послуг з технічного обслуговування і ремонту внутрішньобудинкових систем водопостачання і водовідведення, згідно рішення Нововолинської міської ради від 15.02.2007р. № 57 «Про хід виконання Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства м.Нововолинська на 2005-2010 роки». Замовниками робіт на виконання даного виду послуги виступають житлово-комунальні підприємства міста (ЖКП №1, ЖКП № 2, ЖЕК №3). які здійснюють утримання внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, водовідведення і зливної каналізації як таких, що знаходяться на їхньому балансі та в тарифі яких закладена вартість послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем.
Вартість послуги розрахована за витратами замовників робіт із розрахунку: обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання - 0,042грн. за 1 кв.м загальної площі та водовідведення - 0,042грн. за 1 кв.м. загальної площі квартир будинків, які знаходяться на балансі замовника з 01.01.2007р. по 17.08.2008р.; по тарифу 0,06грн. для водопостачання за 1 кв.м. загальної площі та водовідведення - 0,06грн. за 1кв.м. загальної площі квартир будинків, які знаходяться на балансі замовника з 18.08.2008р. по 31.12.2009р., що обумовлено рядом договорів, укладених між підприємством «Нововолинськводоканал» та Житлово-комунальними підприємствами №№1, 2 та Житлово-експлуатаційною конторою, укладеними на виконання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання та водовідведення.
Відповідно до умов договору, зміна вартості послуги передбачена у випадку збільшення вартості послуги в тарифі замовників.
Як вбачається із акту перевірки податкового органу, останній стверджує, що вартість послуги, що обумовлена у вищевказаних договорах не покриває фактично понесені витрати підприємства «Нововолинськводоканал» по її наданню, внаслідок чого позивач при розрахунках між житлово-комунальними підприємствами міста (ЖКП №1, ЖКП № 2, ЖЕК №3) застосовував ціни на даний вид послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання та водовідведення, які нижче фактичної собівартості наданої послуги та, відповідно, по цінах нижчих від «звичайних цін», без вимоги про компенсацію вартості даної послуги за період з 01.01.2008р. по 31.03.2009р. в сумі 103770 грн.
Згідно ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», законодавець відносить до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до положень ч.ч.2, 3, 4, 5, 6 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції щодо обґрунтованості висновків податкового органу з приводу застосування позивачем цін на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання та водовідведення нижчих, ніж фактична собівартість наданих послуг, поруч із цим вважає, що вказана обставина не свідчить про вину підприємства «Нововолинськводоканал» у застосуванні даних тарифів, оскільки їх затвердження не належить до компетенції позивача.
Крім цього колегія суддів вважає, що відсутність в міському бюджеті передбачених коштів та відшкодування за їх рахунок підприємству «Нововолинськводоканал» втрат, пов'язаних із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не може слугувати доказом про умисне заниження підприємством «Нововолинськводоканал» в період з І кварталу 2008 року по І квартал 2009 року валових доходів у сумі 103770грн. та податку на прибуток в сумі 40 012 грн.
Відповідно до п. 1.20.1 п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із судом першої інстанції щодо необґрунтованості висновків податкового органу щодо застосування позивачем цін на послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання та водовідведення, які є нижчими від звичайних цін, оскільки встановлені підприємством «Нововолинськводоканал» ціни на зазначені послуги і будуть звичайними цінами як такі, що встановлені згідно з принципами державного регулювання, а відтак формування позивачем валових доходів в період з І кварталу 2008 року по І квартал 2009 року проведено згідно норм чинного законодавства.
З огляду на наведене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про правомірність скасування судом першої інстанції податкового повідомлення - рішення Нововолинської ОДПІ № 0000932301/0-657 від 02 вересня 2009 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання зі сплати податку на прибуток в сумі 59 434, 50 грн.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 160, ст.ст. 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 року по справі № 2а-193/10/0370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М.Ліщинський