Постанова № 37022486, 05.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
805/335/14
Номер документу
37022486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2014 р. Справа № 805/335/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Хохленкова О. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про визнання незаконним та скасуваня наказу № 607 від 21.11.2013р. , визнання протиправними дій представників інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області по проведенню позапланової виїзної перевірки магазину ТОВ «САВ-ДІСТРИБЮШН», м.Донецьк, вул..Артема,143 визнання незаконним та скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів від 09.12.2013р. № 02/236, визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 02.12.2013р. № 244 р., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" звернулося до суду з адміністративним позовом до інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про визнання незаконним та скасуваня наказу № 607 від 21.11.2013р. , визнання протиправними дій представників інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області по проведенню позапланової виїзної перевірки магазину ТОВ «САВ-ДІСТРИБЮШН», м.Донецьк, вул..Артема,143 визнання незаконним та скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів від 09.12.2013р. № 02/236, визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 02.12.2013р. № 244 р.

Позов обґрунтований тим, що 25 листопада 2013 року в магазині "Фокстрот", що належить позивачу, розташованому за адресою: м. Донецьк, вул. Артема,143 на підставі наказу № 607 від 21.11.2013 року та направлення від 21.11.2013 року № 02/348 згідно зі згодою Держспоживінспекції України від 05.11.2013 року № 5090-2-7/6 спеціалістами Держспоживінспекції проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог Законів України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та "Про загальну безпечність нехарчової продукції", за результатами якої було складено акт № 02/280 від 25.11.2013 року.

Вказаним актом перевірки було встановлено наступні порушення: розповсюждення духових шаф електричних без Національного знаку відповідності на ній, її пакуванні, інструкціях або документах, в яких визначені гарантійні зобов'язання, розповсюдження вбудованих газових поверхонь без національного знаку відповідності на табличці з технічними даними та розповсюдження газових плит з неналежним застосуванням Національного знаку відповідності (без зазначення двох останніх цифр року, в якому підтверджено відповідність виробу).

02 грудня 2013 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафних санкцій № 244р (а.с.33).

На думку позивача інформація, що зафіксована в акті перевірки не відповідає нормам діючого законодавства, а оскаржувані постанова та рішення винесені з порушенням вимог діючого законодавства, тому підлягають скасуванню. При цьому, по суті виявлених порушень позивач не заперечує, що на товарі, що реалізовувався чи на табличці з технічними даними дійсно не було Національного знаку відповідності чи він нанесений неналежним чином.

Позивач вважає що звернення народного депутата України В.Б. Бойка від 11 жовтня 2013 року до Генеральної прокуратури України з листом про проведення перевірок торгівельної мережі "Фокстрот" та згода Держспоживінспекції України від 05 листопада 2013 року на проведення позапланових перевірок вказаної мережі магазинів побутової техніки, вчинена на вимогу Генерального прокурора України не може бути підставою для здійснення позапланових заходів в межах Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Отже, фактично позовні вимоги базуються не на відсутності виявлених відповідачем порушень, а на відсутності права відповідача на проведення позапланової перевірки за згодою Держспоживінспекції України, форма якої законодавчо не затверджена.

В судовому засіданні 22.01.2014 року представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов в повному обсязі.

В судове засідання 05.02.2014 року представник позивача не зявився. Був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином. Заяви про відкладення розгляду справи суду не надав, натомість надав додаткові пояснення та фотоматеріали.

Відповідач в судовому засіданні 22.01.2014 року надав письмові заперечення від 21.01.2014 року № 05/17-194, в яких не погодився з позовними вимогами (а.с. 64-68).

Вважає, що в сфері здійснення позапланових заходів в сфері ринкового нагляду відсутня затверджена форма згоди центрального органу виконавчої влади на їх проведення.

За нормами ч. 5 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення), що було виконано з боку відповідача, тому позивачем допущено фахівців Держспоживінспекції до проведення позапланової перевірки.

Виявлені актом перевірки порушення чинного законодавства мали місце з боку позивача, тому до позивача застосовано штрафні санкції постановою про накладення штрафних санкцій від 02 грудня 2013 року № 244р на підставі частини 2, 3 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

В судове засідання 05.02.2014 року представник відповідача не зявився. Був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в його відсутність та додаткові фотоматеріали.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" зареєстровано як юридичну особу з 16 грудня 2007 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 456852 (а.с.19) та довідка органів статистики АА № 633552 від 12 червня 2012 року (а.с. 20).

Статтею 26 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ передбачені повноваження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав та інтересів споживачів і його територіальних органів.

Відповідно до пунктів 1-2 частини 1 статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:

давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;

перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.

Порядок проведення таких перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до вимог статті 6 цього Закону підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;

неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Згідно депутатського звернення від 11 жовтня 2013 року № 216-к народний депутат України як представник українського народу в Верховній Раді України В.Б. Бойко звернувся до Генерального прокурора України В.П. Пшонки з метою вжиття заходів прокурорського реагування для припинення порушень прав споживачів та здійснення перевірки торгівельної мережі мазазинів побутової техніки "Фокстрот" на факт продажу контрафактної продукції та не сертифікованої продукції (а.с. 21).

Суд не бере до уваги зауважень позивача стосовно незаконності цього депутатського звернення, оскільки народний депутат як представник державної влади у разі порушення прав, свобод і інтересів людини та громадянина, що охороняються законом, та інших порушень законності має право на місці вимагати негайного припинення порушення або звертатися з вимогою до відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ та організацій припинити такі порушення. У разі порушення законності народний депутат може звернутися з депутатським зверненням до відповідних посадових осіб правоохоронних органів чи органів виконавчої влади, що здійснюють державний контроль у відповідній галузі (ч.5 ст. 17 Закону України "Про статус народного депутата України").

В свою чергу Держспоживінспекція України на підставі листа Генеральної прокуратури України від 21 жовтня 2013 року № 07/1/3-16314-13 та депутатського звернення народного депутата України В.Б. Бойка від 11 жовтня 2013 року № 216-к доручила теріторіальним органам Держспоживінспекції України за списком провести позапланові заходи та доповісти про результати перевірок в термін до 11 листопада 2013 року, про що свідчить лист від 05 листопада 2013 року № 5090-2-7/6 (згода). У даному списку є магазин ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН", розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Артема,143 (а.с.21-22).

Відповідно до направлення від 21.11.2013 року № 02/348 згідно з приписами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" на підставі наказу від 21.11.2013 року № 607 посадовим особам відповідача доручено здійснити позапланову виїзну перевірку позивача у період з 22 по 25 листопада 2013 року (а.с.24-25). Підставою проведення перевірки вказано згоду Держспоживінспекції України від 05.11.2013 року № 5090-2-7/6.

25 листопада 2013 року спеціалістами Держспоживінспекції проведено позапланову перевірку позивача з питань перевірки характеристик продукції, за результатами якої було складено акт № 02/280 (а.с. 26-29). В акті перевірки вказано, що підставою перевірки є згода Держспоживінспекції України від 05.11.2013 року № 5090-2-7/6 (а.с. 26-29). Тобто, Держспоживінспекція України, будучи юридичною особою, діючи на підставі листа Генеральної прокуратури України від 21 жовтня 2013 року № 07/1/3-16314-13 та депутатського звернення народного депутата України В.Б. Бойка від 11 жовтня 2013 року № 216-к, звернулася до Держспоживінспекції у Донецькій області з вимогою проведення позапланового заходу певних магазинів позивача.

Отже, у відповідача були законні підстави, передбачені статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення позапланової перевірки позивача.

Актом позапланової перевірки позивача від 25.11.2013 року було встановлено, що при перевірці духових шаф, вбудованих газових поверхонь та газових плит встановлено розповсюдження продукції на ній, її пакуванні, інструкціях або документах, в яких визначені гарантійні зобов'язання, розповсюдження вбудованих газових поверхонь без національного знаку відповідності на табличці з технічними даними та розповсюдження газових плит з неналежним застосуванням Національного знаку відповідності ( без зазначення двох останніх цифр року, в якому підтверджено відповідність виробу), що не відповідає вимогам пунктів 7 та 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", затвердженого постановою КМУ від 29.10.2009 року № 1149 та пунктів 9 та 27 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 року № 856 (а.с. 26-29).

Постановою КМУ від 29 листопада 2001 року № 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" встановлено, що національний знак відповідності (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.

Відповідно до Правил застосування національного знаку відповідності - національний знак відповідності засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.

Знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.

У разі підтвердження відповідності продукції, призначеним органом з оцінки відповідності поряд із знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер цього органу згідно з державним реєстром таких органів.

Знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.

Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Дозволяється використовувати зображення знака відповідності у рекламі позначеної ним продукції.

Технічними регламентами можуть встановлюватися особливості застосування знака відповідності.

Позивач не заперечує, що на духових шафах, вбудованих газових поверхнях та газових плитах, її маркуванні, інструкціях або документах, в яких визначені гарантійні зобов'язання не було Національного знака відповідності, стосовно розповсюдження вбудованих газових поверхонь без національного знаку відповідності на табличці з технічними даними та розповсюдження газових плит з неналежним застосуванням Національного знаку відповідності (без зазначення двох останніх цифр року, в якому підтверджено відповідність виробу).

Слід зазначити, що частинами 2 та 3 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" до відповідальності притягаються такі суб'єкти господарювання.

Так, частиною 2 статті 44 цього Закону передбачена відповідальність стосовно особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, а частиною 3 передбачена відповідальність за розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності чи за неналежно застосований Національний знак відповідності.

Дане порушення було встановлено під час проведення позапланової перевірки Держспоживінспекцією у Донецькій області, позивачем воно не спростовано, а підставою позову є неправомірність проведення позапланової перевірки, до якої позивач допустив фахівців відповідача, хоча статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" йому надано право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:

- він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;

- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

В постанові про накладення штрафних санкцій від 02 листопада 2013 року № 244р вказано, що позивачем порушено вимоги пункту 1 частини 2 та пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (а.с. 33).

Пункт 2 частини 2 статті 44 вказаного Закону передбачає відповідальність за введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів.

Пункт 1 частини 3 статті 44 цього Закону встановлює відповідальність до розповсюджувача продукції, зокрема, за розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності та за розповсюдження продукції, щодо якої неналежне застосовано Національний знак відповідності (крім нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів).

Під терміном "введення в обіг продукції" слід розуміти будь-яке постачання продукції для її розповсюдження, споживання (використання) на ринку України. Отже, даний термін розповсюджується на суб'єкта господарювання, який виконує роботи або надає послуги на ринку України або який не підтвердив походження товару.

На підставі наведеної норми відповідачем прийнято постанову про накладення штрафних санкцій від 02 грудня 2013 року № 244р у розмірі 31450,00 грн. (а.с. 33).

З зазначених підстав суд вважає обґрунтованим прийняту за наслідком встановлених вище порушень постанову про накладення штрафних санкцій від 02 грудня 2013 року № 244р.

Стосовно вимог позивача про скасуваня наказу № 607 від 21.11.2013 року про проведення перевірки в частині проведення перевірки магазину товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" у м. Донецьк, вул. Артема, 143 суд вважає, що позивачем обраний невірний спосіб захисту права. Даний наказ не встановлює, не припиняє певних прав, свобод чи обов'язків позивача, тому належним способом захісту прав позивача буде оскарження наслідків проведеної позапланової перевірки.

Також, суд критично оцінює надані позивачем 05.02.2014 року через канцелярію суду додаткові фотоматеріали на яких вбачається присутність Національного знаку відповідності на товарній продукції позивача, тому що ці фотоматеріали надані суду вже в ході розгляду справи в суді. В момент проведення перевірки Національний знак відповідності на товарній продукції позивача був відсутній і це підтверджується даними акту перевірки та запереченнями посадової особи позивача, яка була присутня при проведенні перевірки і мала право надати пояснення щодо виявлених порушень. Однак, ця посадова особа в своїх поясненнях звертала увагу на відсутність підстав для проведення перевірки та ничого не змогла пояснить з приводу виявлених в ході перевірки порушень, а саме відсутність Національного знаку відповідності на товарній продукції. Також, твердження позивача що в момент перевірки Національний знак відповідності на товарній продукції був в наявністі, спростовуються фотматеріалами які надав суду відповідач 05.02.2014 року також через канцелярію суду.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом не встановлено порушень з боку суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, прийняті в результаті таких дій наказ № 607 від 21.11.2013 року та постанова про накладення штрафних санкцій № 244р від 02.12.2013 р. є правомірними.

Питання розподілу судових витрат слід вирішити у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

У позові позивачем було заявлено вимоги немайнового характеру та сплачено 68,82 гривень, а також вимоги майнового характеру та повинно бути сплачено судовий збір в сумі 1720,50 гривень, фактично сплачено 10% вказаної суми, а саме: 172,05 гривень.

Відповідно до ст..3 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Таким чином, сума, що підлягає доплаті складає 1548,45 гривень.

Керуючись статтями ст.ст. 23, 94, 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про визнання незаконним та скасуваня наказу № 607 від 21.11.2013р. , визнання протиправними дій представників інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області по проведенню позапланової виїзної перевірки магазину ТОВ «САВ-ДІСТРИБЬЮШН», м.Донецьк, вул..Артема,143 визнання незаконним та скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів від 09.12.2013р. № 02/236, визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 02.12.2013р. № 244 р., відмовити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1548 (одна тисяча п'ятсот сорок вісім) гривень 45 копійок.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Хохленков О.В.