Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"29" січня 2014 р. Справа № 820/12862/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання неправомірними дій, скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі позивач або ФОП ОСОБА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі відповідач або Ізюмська ОДПІ), у якому просить суд:
- визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області;
- скасувати податкове повідомлення - рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області від 16.10.2012 №0000451721 про застосування штрафних санкцій за затримання сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 9450,60грн.;
- стягнути з Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 безпідставно отримані кошти у розмірі 9450,60грн.
В обґрунтування позовних вимог ФОП ОСОБА_1 повідомив, що у зв'язку з несвоєчасною оплатою податкових зобов'язань, що виникли на підставі податкового повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000451721 від 16.10.2012 про застосування штрафних санкцій у розмірі 9450,60грн.
Позивач посилається на те, що постановою Вищого адміністративного суду України від 30.05.2013 скасовано податкове повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010.
Тобто, судом визнано недійсним податкове зобов'язання, що стало підставою нарахування штрафних санкцій.
У зв'язку з наведеним позивач вважає, що штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, нараховані на підставі податкового повідомлення - рішення №0000451721 від 16.10.2012, має бути скасовано та повернуто грошові кошти у розмірі 9450,60грн.
У поданих до суду письмових запереченнях представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 16.10.2012 №0000451721 прийнято Ізюмською ОДПІ на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України; сума штрафних санкцій, визначена в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні, є обґрунтованою.
Представниками сторін подані до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи викладене, суд на підставі ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Податковим повідомленням - рішенням Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010 визначено податкове зобов'язання ФОП ОСОБА_1 з податку на додану вартість (ПДВ) в сумі 74294,00грн, у т.ч. 47253,00грн - основний платіж, 27041,00грн - штрафні (фінансові) санкції (а.с.39).
Відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 29.03.2011 у справі №2а-250/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011, відмовлено у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Ізюмської ОДПІ про визнання дій неправомірними та скасування податкового повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010.
Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Фахівцем Ізюмської ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань.
За результатами перевірки складено акт від 03.10.2012 №706/172/НОМЕР_1, відповідно до якого в ході перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, а саме: за період з 29.07.2011 по 14.09.2011 до бюджету несвоєчасно були перераховані узгоджені податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 47253,00грн (граничний термін сплати - 29.07.2011; дата сплати - 11.09.2011).
Згідно з п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Ізюмською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2012 №0000451721 (а.с.15), яким ФОП ОСОБА_1 на підставі п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України визначено штраф у сумі 9450,60грн - 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою.
При вирішенні цього спору судом взято до уваги наступне.
Відповідно до п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин,) органи державної податкової служби виконують такі функції:
19-1.1.1 - здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом;
19-1.1.15 - здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків;
19-1.1.33 - забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
За визначенням пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Суд зазначає, що постановою Вищого адміністративного суду України від 30.05.2013 постанову Харківського окружного адміністративного суду від та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011 скасовано; задоволено у повному обсязі позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 до Ізюмської ОДПІ про визнання дій неправомірними та скасування податкового повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010.
Таким чином, скасовано податкове повідомлення-рішення, яким визначено грошове (податкове) зобов'язання ФОП ОСОБА_1, за несвоєчасну сплату якого оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням застосовано штрафну санкцію.
Відповідно до п. 57.4 ст.57 Податкового кодексу України, пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню.
Натомість листом від 14.11.2013 №926/10/17-20 (а.с.14) на лист ФОП ОСОБА_1 за №О/945 від 15.11.2013 Ізюмська ОДПІ повідомила, що висновки акту перевірки від 03.10.2012 №706/172/НОМЕР_1 не спростовані, податкове повідомлення-рішення не скасоване та є чинним. У зв'язку з цим відсутні підстави для повернення нарахованих сум відповідно до податкового повідомлення - рішення від 16.10.2012 №0000451721.
На підтвердження сплати у вересні-жовтні 2012 року штрафу в сумі 9450,60грн за актом перевірки від 03.10.2012 №706/172/НОМЕР_1 позивачем надано до суду банківські квитанції та платіжні доручення, долучені до матеріалів справи.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених обставин справи (а саме: скасування податкового повідомлення-рішення №0001231720/0 від 12.08.2010 постановою Вищого адміністративного суду України від 30.05.2013) суд вважає, що, заперечуючи проти позову, відповідач не довів правомірність застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 9450,60грн за несвоєчасну сплату грошового (податкового) зобов'язання, визначеного податковим повідомленням - рішенням Ізюмської ОДПІ №0001231720/0 від 12.08.2010; а також не довів правомірність неповернення позивачеві сплачених ним коштів у сумі 9450,60грн.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути витрати в сумі 240,87грн, сплачені позивачем при зверненні з цим позовом до суду.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання неправомірними дій, скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення коштів - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області від 16.10.2012 №0000451721 про застосування штрафних санкцій у розмірі 9450,60грн за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Стягнути з Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (код 37714776; вул.Фрунзе, буд.32, м.Ізюм, Харківська область, 64300) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) безпідставно отримані кошти у розмірі 9450,60грн (дев"ять тисяч чотириста п"ятдесят грн шістдесят коп.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 240,87грн (двісті сорок грн 87коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников