номер провадження справи 4/121/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Запоріжжя
03.02.2014 справа № 908/4012/13
за позовом Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5)
про внесення змін до договору оренди землі від 20.06.2006 р. реєстраційний № 040626100566
суддя Зінченко Н.Г.
За участю представників сторін:
від позивача - Зубар О.А., довіреність № 01-38/01771 від 12.07.2012 р.;
від відповідача - Гуліян Т.Г., довіреність № юр-679/д від 05.12.2013 р.;
09.12.2013 р. до господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада, м. Запоріжжя з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ (ПАТ «Укрнафта») про внесення змін до договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. Запорізькою міською радою та ВАТ «Укрнафта» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.06.2006 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566, виклавши пункт 4 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Згідно Протоколу автоматичного розполяжу справи між суддями від 09.12.2013 р. справу № 908/4012/13 призначено до розгляду судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.12.2013 р. порушено провадження у справі № 908/4012/13, справі № 908/4012/13 присвоєно номер провадження справи 4/121/13, судове засідання призначено на 15.01.2014 р., у сторін витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.
З метою витребування у сторін додаткових документів і доказів, які мають суттєве значення для повного, всебічного та об'єктивного вирішення спору у справі, в судовому засіданні, на підставі ст. 77 ГПК України, оголошувалася перерва до 03.02.2014 р.
В судовому засіданні 03.02.2014 р. справу розглянуто, прийнято і оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну і резолютивну частини рішення.
За письмовою заявою представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Заявлені позовні вимоги ґрунтуються на положеннях ст. 121 Конституції України, ст., ст. 274.1, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, ст., ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст., ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст., ст. 10, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст., ст. 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі» і полягають в наступному. 26.04.2006 р. позивачем та відповідачем у справі був укладений договір оренди землі, який 20.06.2006 р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що вчинено напис за № 040626100566. За умовами вказаного договору позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:02:011:0006) загальною площею 0,3157 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться по вул. Скворцова, 247а в м. Запоріжжя. Відповідно до п. 7 договору він укладений на десять років. Згідно з п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2006 року становить 476296,59 грн. Пунктом 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 4762,97 грн., що становить 1 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2006 року. 13.11.2007 р. сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди, відповідно до якої сторони встановили, що розмір орендної плати становить 19051,86 грн., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року. Відповідно до п. 11 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом. 26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення в м. Запоріжжя», яким було встановлено, що при розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, використовується коефіцієнт « 6» (попереднім рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. № 16 для аналогічних земельних ділянок був встановлений коефіцієнт « 4»). Рішення № 37 від 26.06.2012 р. було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013 р. Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Згідно зі ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Таким чином, відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України та рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. орендна плата за земельну ділянку, яка надана в орендне користування відповідачу на підставі договору оренди землі від 26.04.2006 р., повинна сплачуватися орендарем у шестикратному розмірі земельного податку за календарний рік у цінах 2013 року. Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмір 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2008 року з урахуванням індексації. За даними Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки, наданим Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області станом на 28.02.2013 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:02:011:0006) загальною площею 0,3157 га, яка знаходиться по вул. Скворцова, 247а в м. Запоріжжя становить 1977702,65 грн. На підставі зазначеного, 28.08.2013 р. позивачем на адресу відповідача за вих. № 01/02-32/02594 була направлена пропозиція щодо внесення змін до договору оренду землі від 26.04.2006 р., в якій відповідачу було запропоновано внести зміни до договору оренди землі шляхом викладення п. 8 договору в наступні редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». Однак на час звернення до суду з даним позовом позивачем та відповідачем відповідні зміни до договору не внесені. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. З урахуванням викладеного, позивач просить суд позов задовольнити, внести зміни до договору оренди землі від 26.04.2006 р., виклавши пункт 4 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Відповідач проти позову заперечив, заявлені вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом, виходячи з наступного. Як на підставу для внесення змін до договору оренди землі від 26.04.2006 р. позивач посилається на рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі». Додатком до цього рішення встановлені ставки з орендної плати, зокрема, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, встановлений коефіцієнт для визначення розміру орендної плати на рівні 6. Рішення № 37 від 26.06.2012 р. було офіційно оприлюднено у газеті «Запорізька січ» 24.07.2012 р. В силу положень п. 9.1.10 ст. 9 Податкового кодексу України (ПК України) законодавець визначає плату за землю, до якої належить орендна плата за землю та земельний податок, як загальнодержавний податок. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад на місцях належить, серед іншого, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України. Згідно з п. 4.1.9 ст. 4 ПК України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Приписами п. 12.3 ст. 12 ПК України чітко встановлено, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень, серед іншого, приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3. ст. 8 ПК України). Відповідно до п. 12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Аналогічна норма закріплена в п. 271.2 ст. 271 ПК України. З наведеного слідує, що рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 р. повинно застосовуватись не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше початку 2014 року. Таким чином, на момент звернення позивача до суду рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. взагалі не підлягало застосуванню до спірних правовідносин, оскільки його дія у часі відповідно до приписів чинного законодавства розпочалася 01.01.2014 р. Також відповідач просить суд зауважити на те, що 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийняте рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким встановлено базову вартість квадратного метра землі у розмірі 190,18 грн. 16.07.2008 р. ПАТ «Укрнафта» отримало Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, складений Управлінням земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області. Відповідно до даних цього Витягу станом на 2008 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки дорівнює 1621087,93 грн. Відповідно до ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Відповідно до узагальнюючого листа Держземагентства України № 328/22/7-13 від 10.01.2013 р. «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» у 2008 році коефіцієнт індексації складав 1,152, у 2009 році - 1,059, у 2010-2013 роках - 1,0. Таким чином, відповідно до розрахунку, здійсненого відповідачем, розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки з урахуванням її індексації за період 2008-2013 роки становить 1977675,40 грн. в цінах 2013 року, а розмір орендної повинен становити 118660,52 грн. на рік. Натомість, відповідно до позовних вимог нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1977702,65 грн. в цінах 2013 року, а орендна плата, відповідно, 118660,52 грн. на рік, що не відповідає фактичним обставинам. Враховуючи викладене, з огляду на відсутність порушення права позивача щодо недоотримання коштів з орендної плати, оскільки спірний договір в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Судом були досліджені письмові докази, що залучені до матеріалів справи, з яких судом встановлено наступне.
26.04.2006 р. Запорізькою міською радою (позивачем у справі) та Відкритим акціонерними товариством «Укрнафта», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (відповідач у справі), на підставі рішення двадцять п'ятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 29/359 від 30.11.2005 р. був укладений Договір оренди землі з відповідними додатками до нього та змінами і доповненнями (далі за текстом - Договір).
26.04.2006 р. Договір оренди землі був посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 823.
За умовами п., п 1, 2, 13 Договору позивач (Орендодавець) надав, а відповідач (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3157 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Скворцова, 247а, для розташування та обслуговування автозаправної станції.
Пунктом 7 встановлено, що Договір укладений на десять років.
Згідно з п. 3 Договору на земельній ділянці, що передається в оренду, знаходяться будівлі і споруди автозаправної станції, які належать Орендарю та які не передаються в оренду. Інші об'єкти інфраструктури відсутні.
Відповідно до п. 18 Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у Договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до Договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації Договору за актом її приймання-передачі.
20.06.2006 р. Договір оренди землі зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:02:011:0006 загальною площею 0,3157 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Скворцова, 247а, підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписано Орендодавцем і Орендарем та скріплено печаткою міської ради. (а.с. 19)
Як зазначено в п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 476296 грн. 59 коп. в цінах 2006 року.
Згідно з п. 8 Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі: 4762 грн. 97 коп., за календарний рік в цінах 2006 року.
Пунктом 11 Договору сторонами було погоджено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
13.11.2007 р. сторонами була укладена Додаткова угода до Договору оренди землі, яка 13.11.2007 р. була посвідчена приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрована в реєстрі за № 2966 і 15.05.2008 р. була зареєстрована у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040826100860.
Відповідно до п. 6 Додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації в установленому порядку та є невід'ємною частиною Договору оренди землі.
Додатковою угодою від 13.11.2007 р. сторони узгодили пункт 8 Договору оренди землі викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 19051 грн. 86 коп., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року».
Пунктами 9, 10 Договору, в редакції Додаткової угоди від 13.11.2007 р., закріплено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району.
Крім того, відповідно до п. 2 Додаткової угоди від 13.11.2007 р. пункту 11 Договору був змінений наступним чином: розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Як свідчать досліджені судом фактичні обставини справи, 27.07.2011 р. позачерговою сесією шостого скликання Запорізької міської ради було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким було затверджено коефіцієнти, згідно якого розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки.
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37, яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р., та яким було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено, що при розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій використовується коефіцієнт «6». (Попереднім рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. № 16 для аналогічних земельних ділянок був встановлений коефіцієнт « 4»).
Також рішенням № 37 від 26.06.2012 р. було зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договір оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати. (а.с. 24-25)
Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення в м. Запоріжжя» було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» № 146 (5087) та набрало чинності з 01.01.2013 р. (відповідно до пункту 5 цього рішення).
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 8 Договору оренди землі від 26.04.2006 р., не відповідає встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. та вимогам діючого законодавства, 06.09.2013 р. позивачем на адресу відповідача була направлена пропозиція від 28.08.2013 р. за № 01/02-32/02594 щодо внесення змін до Договору оренду землі реєстраційний № 040626100566 шляхом підписання Додаткового договору до Договору оренди землі, в якому пункт 4 Договору був викладений в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та пункт 8 Договору був викладений в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Зазначена пропозиція відповідачем була отримана 11.09.2013 р., про що свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а.с. 28)
Листом від 25.09.2013 р. № 1110 відповідач з метою приведення умов Договору до вимог Закону України «Про оренду землі» направив на адресу позивача для подальшого підписання та нотаріального посвідчення три примірники протоколу розбіжностей до Додаткового договору до Договору оренди землі № 040626100566, в якому пункт 8 Договору було запропоновано викласти в редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 79108,08 грн., що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Листом від 10.10.2013 р. за № 08/02-21/03115 Запорізька міська рада повідомила ПАТ «Укрнафта», що законодавчі підстав для підписання протоколу розбіжностей у міської ради відсутні, у зв'язку із чим відповідачу було запропоновано прийняти саме умови, викладені в Додатковому договорі до Договору оренди землі № 040626100566.
Отже, як свідчать фактичні обставини справи, вирішити питання щодо приведення Договору оренди землі від 26.04.2006 р. у відповідність до вимог діючого земельного законодавства у позасудовому порядку сторонам у справі не вдалося.
У зв'язку із цим, позивач звернувся до суду з даними позовом про внесення змін до Договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.06.2006 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566, виклавши пункт 4 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Приписами ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
На час вирішення даного спору в судом питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 19127/03/07.3/17-10, який набув чинності з 01.01.2011 р. (далі за текстом скорочено - ПК України).
Згідно із статтею 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (п. 288.1 ст. 288 ПК Укпаїни).
Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3-и відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. (п. 288.5.1 ст. 288 ПК України).
Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012.
Статтею 274.1 ПК України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 2 частини 1 статті 13 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом в ході судового вирішення спору, 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ «Діпромісто»; затвердити базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.; впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду, пройшла нормативну грошову оцінку і на час звернення до суду із даним позовом розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, яка є об'єктом Договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 1977702,65 грн., що підтверджується Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складеним Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області станом на 28.02.2013 р. (а.с.27)
Відповідно до проведеного позивачем розрахунку розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 118662,15 грн., тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
Статтею 21 Закон України «Про оренду землі» унормовано, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України до статті 21 Закону України «Про оренду землі» були внесені зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (Частина 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону України № 2756-VІ від 02.12.2010 р.).
Відповідно до ч. 3 ст. 22 цього ж Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.
Згідно зі ст. 290 ГК України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Таким чином, з аналізу вище наведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., якими встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом Договору оренди землі від 26.04.2006 р., в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.
Станом на час вирішення спору судом згадане рішення в установленому законом порядку не оскаржено, воно не змінено і не визнано недійсним, а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим для виконання на відповідній території.
З системного аналізу вище наведених норм чинного законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні умови сторони передбачили в п. 32 Договору оренди, яким встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Як вже зазначалося раніше пунктом 11 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації. Визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 р. у справі № 7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 р. у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГГ України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 8 Договору, не відповідає законодавчо встановленому, а умовами спірного Договору оренди землі від 26.04.2006 р. передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру земельного податку, відповідач не ставить питання про розірвання договору, на цьому не наполягає і позивач, суд вважає, що наявні достатні підстави для зміни Договору у частині, що стосується розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, виклавши пункти 4 і 8 Договору у запропонованій позивачем редакції.
Заперечення відповідача щодо того, що на момент звернення позивача до суду з позовом у даній справі рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. взагалі не підлягало застосуванню до спірних правовідносин, оскільки його дія у часі відповідно до приписів п. 12.3 ст. 12 ПК України, п. 271.2 ст. 271 ПК України розпочалася лише з 01.01.2014 р. спростовуються наступним.
В статті 4 ПК України закріплено принцип стабільності, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила т ставки, а податки і збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
В ст. 8 ПК України закріплено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (п. 8.2 ст. 8 ПК України). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3 ст. 8 ПК України).
При цьому, відповідно до п. 9.1.10 ст. 9 ПК України плата за землю віднесена до загальнодержавних податків.
В статті 14 ПК України дано визначення понять, що використовуються у цьому Кодексі. Так, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п. 14.1.72 ст. 14 ПК України). Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ст. 14 ПК України). Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 ст. 14 ПК України).
Таким чином, наведені вище норми чинного податкового законодавства України свідчать, що плата за землю відноситься до загальнодержавних податків.
Приписами ст. 12 ПК України, на яку посилається відповідач, закріплено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4 ст. 12 ПК України).
Рішення Запорізької міської ради № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення в м. Запоріжжя», яким внесено зміни до коефіцієнту розміру орендної плати на земельні ділянки, було прийнято позивачем 26.06.2012 р., тобто не пізніше як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, що цілком відповідає нормам ст. 4 ПК України.
За таких обставин, оскільки рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. не встановлювався місцевий податок чи збір, передбачений ст. 10 ПК України, суд вважає безпідставними посилання відповідача на п. 12.3.4 ст. 12 ПК України, так як положення щодо оприлюднення рішень відносно місцевих податків та зборів не стосуються рішення щодо орендної плати як загальнодержавного податку.
Також суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на норми п. 271.2 ст. 271 ПК України, оскільки норми вказаної статті регулюють порядок офіційного оприлюднення відповідним органом місцевого самоврядування рішень ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
В рішенні Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. визначається кратність розміру орендної плати по відношенню до розміру земельного податку, що має застосовуватися для розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою, як загальнодержавного податку, а не нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки. Тобто, зазначене рішення міської ради жодним чином не стосується нормативної грошової оцінки земельної ділянки, отже посилання на пункт 271.2 статті 271 ПК України у даному випадку є недоречним.
Доводи відповідача стовно того, що відповідно до здійсненого ним розрахунку розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки з урахуванням її індексації за період 2008-2013 роки становить 1977675,40 грн. в цінах 2013 року, а розмір орендної повинен становити 118660,52 грн. на рік судом відхиляються з огляду на роз'яснення, надані Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області від 24.01.2014 р. № 09-05-09/00519 щодо розбіжностей в нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею 0,3157 га по вул. Скворцова, 247а в м. Запоріжжя, яка знаходиться в оренді ПАТ «Укрнафта».
Так, відповідно до наданих суду роз'яснень нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя здійснюється згідно програмного продукту. Програмне забезпечення створено на основі графічної бази даних земельного кадастру з урахуванням технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя розробленої ДНДІПМ «Діпромісто» у 2007 році, яка була затверджена рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008р. № 79. При формуванні прикладного програмного забезпечення був проведений аналіз графічних даних графічною системою розрахунку нормативної грошової оцінки та написаний модуль взаємодії графічної системи розрахунку нормативної грошової оцінки та семантичної бази даних земельного кадастру, які дозволили формувати розрахунок нормативної грошової оцінки (для виготовлення витягу з технічної документації із нормативної грошової оцінки) в напівавтоматичному режимі мінімізувавши вплив людського фактору на результати розрахунків (в ручному режимі визначаються коефіцієнт функціонального використання Кф та існуючі локальні фактори (інженерно-інфраструктурні фактори), при чому сукупний локальний коефіцієнт Км3 розраховується автоматично). Також автоматично здійснюється округлення тисячних та десятитисячних одиниць до сотих.
У зв'язку з цим нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки станом на 01.01.2013 р. становить 1977702.65 грн., яка розрахована за формулою:
Б х Км2 х Км3 х Кф х К(і)= Го (1 м2),
де: Б - базова вартість 1 м2 землі у м. Запоріжжя; Км2 - коефіцієнт місце розташування земельної ділянки (зональний коефіцієнт); Км3 - сукупний коефіцієнт впливу локальних факторів; Кф - коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки; Кі - коефіцієнт індексації грошової оцінки землі станом на 01.01.2013 р.
190,18 х2.16 х 0,5 х 2,5 х 1,22 = 626,45 грн.
Го = Го (1 м2) х П
де: Го (1 м2) - грошова оцінка 1 м2 земельної ділянки; П - площа земельної ділянки.
Отже, оскільки площа спірної земельної ділянки становить 3157,00 м2, то
Го = 626,45 х 3157,00 = 1977702,65 грн.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, суд визнав хибними.
За таких обставин, вимоги Запорізької міської ради внесення змін до Договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. Запорізькою міською радою та ВАТ «Укрнафта» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.06.2006 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566, виклавши пункт 4 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року», є доведеними, обґрунтованими, заснованими на законі, а тому задовольняються судом.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, враховуючи міру та ступінь вини кожної із сторін у спірних правовідносинах, судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача на користь позивача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст., ст. 45, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ про внесення змін до договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. Запорізькою міською радою та ВАТ «Укрнафта» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.06.2006 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566, задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 26.04.2006 р. щодо оренди земельної ділянки площею 0,3157 га, розташованої у м. Запоріжжя, по вул. Скворцова, 247а, для розташування автозаправної станції, укладеного Запорізькою міською радою, м. Запоріжжя та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта», м. Київ і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.06.2006 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100566, а саме:
пункт 4 Договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1977702,65 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот дві грн. 65 коп.) в цінах 2013 року»;
пункт 8 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118662 грн. 15 коп. (сто вісімнадцять тисячі шістсот шістдесят дві гривні 15 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206; код ЄДРПОУ 04053915) 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. витрат на сплату судового збору. Видати наказ.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "06" лютого 2014 р.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.