ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"05" лютого 2014 р. Справа № 295/16015/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на ухвалу Богунського районного суду м. Житомира від "28" листопада 2013 р. про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області 03 жовтня 2013 року звернувся до Богунського районного суду м. Житомира із поданням про зміну способу і порядку виконання рішення по виконавчому листу № 2а-3379/11 від 16 липня 2012 року, який виданий Житомирським апеляційним адміністративним судом про зобов'язання Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та провести виплату недоплаченої позивачу щорічної грошової допомоги до 5-го травня за 2011 рік, відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановлених абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 28 листопада 2013 року заяву відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення - задоволено.
Змінено спосіб виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2012 року та проведено виконання шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 щорічної грошової допомоги до 5-го травня за 2011 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановлених абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат, у сумі 5532грн.
Не погоджуючись з даною ухвалою, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав апеляційну скаргу про скасування ухвали Богунського районного суду м. Житомира від 28 листопада 2013 року. В своїй апеляційній скарзі посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення. Зазначають, що центром проведено розрахунок заборгованості за рішенням суду, а не нарахування допомоги. Вказують на те, що нарахування проводиться за певним порядком та характеризується стадійністю.
Позивач, представники відповідачів в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності сторін, в порядку письмового провадження
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Постанову Богунського районного суду м.Житомира від 16 листопада 2011 року скасовано в частині відмови в задоволенні позову до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та прийнято нову постанову, якою визнати неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 щорічної соціальної допомоги за 2011 р. у розмірах, менших, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та провести виплату недоплаченої ОСОБА_3 щорічної грошової допомоги до 5-го травня за 2011 р. відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановлених абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат.
Виконавчий лист по справі №№ 2а-3379/11 від 16 липня 2012 року, який виданий Житомирським апеляційним адміністративним судом знаходиться на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області .
Постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2012 року на даний час не виконана.
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся із поданням про зміну способу і порядку виконання. Зазначає, що виконати рішення суду не має можливості, а тому просить змінити спосіб і порядок виконання, зазначивши про стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 заборгованості передбаченої ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в загальній сумі у розмірі 5532 грн.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення подання та зміну способу і порядку виконання шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 5532 грн. щорічної грошової допомоги до 5-го травня.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Частиною першою ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Відповідно до статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до ст.263 КАСУ, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснено перерахунок суми, яка підлягає виплаті за 2011 рік в сумі 5532 грн., про що прийнято відповідне рішення. Тобто встановлено виконання відповідачем зобов"язальної частини рішення про нарахування зазначених виплат.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов"язального характеру на стягнення.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, через що ухвалу суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишити без задоволення, а ухвалу Богунського районного суду м. Житомира від "28" листопада 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10005
4- Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005
5- відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1 м.Житомир