Постанова № 37003109, 29.01.2014, Вознесенський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Петровський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
261/7816/13-а
Номер документу
37003109
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 261/7816/13-а

Провадження № 2-а/261/38/14

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

м. Донецьк 29 січня 2014 р.

Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий - суддя Фунжий О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовною заявою про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 06 березня 2012 р. перебуває на обліку у відповідача, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особа, застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в розмірі 130 грн. на місяць, тобто у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до шести років. Вважає, що розмір допомоги, що виплачує їй відповідач, не відповідає розміру допомоги, встановленому діючим законодавством. З наведених підстав, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 червня 2013 р. по 25 грудня 2013 р. відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 червня 2013 р. по 25 грудня 2013 р. в розмірі 5 638 грн. 42 коп.

Відповідач надав заперечення проти позову, відповідно до яких заперечує проти позовних вимог з наступних підстав. Позивач 13 березня 2012 р. звернулася до відповідача за наданням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на момент звернення являлась застрахованою особою. Допомога була призначена їй з дня надання відпустки по догляду за дитиною, а саме, з 06 березня 2012 р. в розмірі 130 грн. на місяць. Розмір допомоги передбачений ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. При зверненні до відповідача позивач була ознайомлена з порядком надання допомоги з урахуванням сукупного доходу сім'ї, але необхідні для цього довідки вона не надала, просила призначити допомогу в мінімальному розмірі. Вважає, що позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачується згідно з діючим законодавством, та дії відповідача по виплаті позивачу цієї допомоги є правомірними. Крім того, вважає, що в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років допомога по догляду за дитиною має виплачуватися Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Таким чином, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Оцінивши в порядку ст. 183-2 ч. 4 КАС України повідомлені позивачем обставини, надані відповідачем заперечення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 6).

З 06 березня 2012 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в розмірі 130 грн. на місяць, що підтверджується відповідною довідкою (а.с. 8).

ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, проте листом від 05 грудня 2013 р. у проведенні відповідного перерахунку їй відмовлено (а.с. 7).

Суд вважає відмову відповідача у проведенні відповідного перерахунку протиправною з наступних підстав.

До 1 січня 2008 р. - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (ст. 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Також, відповідно до п. 23 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 15 ч. 1, а також п. 3 розділу VIII Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", були викладені в нових редакціях, відповідно до яких:

"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не встановлювався інший, ніж передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", розмір допомоги.

Отже, на відносини щодо виплати допомоги особі, застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у 2013 р. поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до ст. 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Між тим, законодавець не конкретизує, який саме прожитковий мінімум слід сплачувати.

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" передбачено п'ять прожиткових мінімумів для різних категорій громадян, що ускладнює застосування ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Єдина подібна за змістом норма, в якій конкретно вказано, який саме прожитковий мінімум слід сплачувати при виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, це ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в ред. до 28.12.2007 р.), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" установлено у 2013 р. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 972 гривні; з 1 грудня - 1032 гривні.

Таким чином, за період з 25 червня 2013 р. по 25 грудня 2013 р. позивачу не доплачено суму державної допомоги із наступного розрахунку:

червень 2013 р. - (972 грн./30 ? 25) - (130 грн./30 ? 25) = 701 грн.

липень 2013 р. - 972 грн. - 130 грн. = 842 грн.

серпень 2013 р. - 972 грн. - 130 грн. = 842 грн.

вересень 2013 р. - 972 грн. - 130 грн. = 842 грн.

жовтень 2013 р. - 972 грн. - 130 грн. = 842 грн.

листопад 2013 р. - 972 грн. - 130 грн. = 842 грн.

грудень 2013 р. - (1032 грн./31 ? 25) - (130 грн./31 ? 25) = 727 грн. 42 коп.,

всього 5 638 грн. 42 коп., і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Стосовно посилання відповідача на те, що відповідні виплати повинні здійснюватись Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а не відповідачем, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством обов'язок щодо призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку покладено на органи соціального захисту населення, які здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, що спростовує посилання відповідача в наданих запереченнях.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ст.ст. 8, 9, 87, 94, 159-163 КАС України, суд

П о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 червня 2013 р. по 25 грудня 2013 р. у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до шести років.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 25 червня 2013 р. по 25 грудня 2013 р. в розмірі 5 638 (п'ять тисяч шістсот тридцять вісім) грн. 42 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя О.А. Фунжий