Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2013 р. Справа №805/16809/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Грищенка Є.І.
При секретарі судового засідання Сечкіній К.В
За участю представників сторін:
від позивача Мочкаєв Г.В.
від відповідача Соляннік Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 907 698, 63 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Торезька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 907 698, 63 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що станом на 20.11.2013 за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 907 698,63 грн., який виник згідно самостійно поданих податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 29.10.2013 року № 9068746014 та № 9069670608 від 01.11.2013. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з банківських рахунків відповідача суму заборгованості у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав та просив встановити спосіб виконання рішення шляхом відстрочення до листопада 2016 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Сніжнеантрацит» зареєстроване як юридична особа 02.09.2003 року та включено до ЄДРПОУ за кодом 31906124, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а.с.13,15). Відповідач знаходиться на податковому обліку у Торезькій ОДПІ (Сніжнянське відділення) (а.с. 14).
Пунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
29.10.2013 відповідачем подано до Торезької ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області податковий розрахунок № 9068746014 з плати за користування надрами для видобування корисних копалин на земельній ділянці «поле шахти «Зоря» з прирізкою запасів» на підставі спеціального дозволу № 2823 від 07.11.2002р, згідно з якого відповідачем нарахована плата за 3 квартал 2013 року у розмірі 696 028,71 грн. (а.с. 6-7) .
01.11.2013 відповідачем подано до Торезької ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області податковий розрахунок № 9069670608 з плати за користування надрами для видобування корисних копалин на земельній ділянці «поле шахти «Ударник» на підставі спеціального дозволу № 4258 від 14.05.2007р, згідно з якого відповідачем нарахована плата за 3 квартал 2013 року у розмірі 211 669,92 грн. (а.с. 8-9).
Станом на 20.11.2013 року за відповідачем обліковується заборгованість з плати за користування надрами для видобування корисними копалинами, на підставі поданих розрахунків, за 3 квартал 2013 року у розмірі 906 698,63 грн.(а.с.19-20)
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин суд враховує наступні спеціальні норми Податкового кодексу України.
Статтею 262 Податкового кодексу визначено, що плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:
плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до п. 263.2.1. ст. 263 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.
Згідно п. 263.12.1. ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою центральним органом державної податкової служби формою податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини або за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
З вимог п. 263.13. Податкового кодексу України вбачається, що платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:
Як встановлено судом та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку, відповідач протягом зазначених строків суми податкових зобов'язань, визначені у поданих ним податкових розрахунків, не сплатив, внаслідок чого має заборгованість з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 907 698, 63 гривень.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, станом на момент розгляду справи, сума податкових зобов'язань складає 907 698,63 грн. - є податковою заборгованістю.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою стягнення до бюджету податковою інспекцією сформовані перша податкова вимога від 01.04.2002 року № 1/172 та друга податкова вимога від 03.06.2002 № 2/331, які отримані відповідачем (а.с.11-12)
Як встановлено в судовому засіданні та не спростовано сторонами, податковий борг є безперервним з 2002 року. Податкові вимоги не відкликались. Отже, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги не втратили юридичної сили.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Представником відповідача до суду було надана заява про встановлення способу та порядок виконання постанови, з огляду на що суд вважає за можливе вирішити питання про розстрочення виконання при прийнятті даної постанови.
Як встановлено судом, відповідач просить відстрочити виконання постанови суду з причин відсутності коштів для негайного виконання рішення.
Позивач проти надання відстрочення не заперечував.
На підтвердження обставин, що викладені у заяві, відповідачем надано до суду звіт про фінансові результати за 9 місяців 2013 року, баланс станом на 30 вересня 2013 року, динаміку обсягів виробництва та реалізації підприємства, аналіз фінансових результатів, оцінку капіталу, зміни майнового стану, характеристики основних засобів, характеристики оборотних активів, характеристику дебіторської заборгованості, основні техніко-економічні показники реалізації програми розвитку вугільної промисловості України на період до 2015 року ДП «Сніжнеантрацит», фінансово-економічні показники ДП «Сніжнеантрацит», економічне обґрунтування неможливості виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду, судову практику про розстрочення виплати заборгованості підприємством, Статут ДП «Сніжнеантрацит», Проект соціально-економісного розвитку по ДП «Сніжнеантрацит» з технічного переоснащення ТО «Шахта «Зоря» за рахунок залучення кредитних ресурсів під державні гарантії, інформаційний лист щодо проекту соціально-економічного розвитку ДП «Сніжнеантрацит» з технічного переоснащення ТО «Шахта «Зоря», Акт опису майна № 2/19-1-014-3 від 29.04.2013 рокувитяги з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Як вбачається зі Статуту підприємства, ДП «Сніжнеантрацит» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.08.2003 р № 430 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Згідно програми бюджетного фінансування «Держпідтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат по собівартості готової товарної продукції КПКВ 11011110, КЕКВ 1310» та Плату використання бюджетних грошових коштів не передбачає статті на оплату податків та обов'язкових зборів до бюджету. Згідно «Порядку використання коштів, передбачених в держбюджеті на часткове покриття витрат вугледобувних підприємств, включених в собівартість готової товарної вугільної продукції», затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2011 . № 153, грошові кошти, отримані підприємством по вищезазначеній бюджетній програмі, направляються на виплату поточної заробітної плати та платежів, повязаних з її виплатою, а також на оплату спожитої електроенергії. Таким чином, на сплату податків грошові кошти з держпідтримки на собівартість згідно Порядку № 153 не виділяються.
З зазначених вище документів, суд вбачає наявність істотних умов, що ускладнюють виконання судового рішення лише на протязі наступного року.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що виконання даної постанови суду можливо відстрочити до грудня 2014 року.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 907 698, 63 грн. - задовольнити.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Сніжнеантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 31906124, місцезнаходження: 86500, Донецька область м. Сніжне, вул. Леніна, 32) у банках, обслуговуючих зазначеного платника податків, податковий борг по платі за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 907 698 грн. 63 коп. (код платежу- 13030100, отримувач- місцевий бюджет, банк отримувач- УДКСУ у м. Сніжне Донецької області, МФО-834016, код-38024012, р/р 33111366700078).
Встановити порядок виконання судового рішення в частині стягнення податкового боргу в у розмірі 907 698 грн. 63 коп. шляхом надання відстрочення у виконанні до грудня 2014 року.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 19 грудня 2013 року.
У повному обсязі постанова суду буде виготовлена 20 грудня 2013 року
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.