Ухвала суду № 36968980, 18.12.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
к/9991/4418/11-с
Номер документу
36968980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/4418/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого: Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області

на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року

у справі № 2а-5778/09/2370

за позовом Державного підприємства «Корсунь-Шевченківське лісове господарство»

до Державної податкової інспекції у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області

про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

Державне підприємство «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області від 30 вересня 2009 року (акт № 4-15-052/00993395) про виключення ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та анулювання свідоцтва про реєстрацію ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» як суб'єкта спеціального режиму оподаткування; зобов'язання ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області поновити з дати виключення (30 вересня 2009 року) ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість; зобов'язання ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області видати ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (в редакції уточнення позовних вимог).

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області від 30 вересня 2009 року про виключення ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Зобов'язано ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області поновити з 30 вересня 2009 року ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Зобов'язано ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області видати ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року залишено без змін.

В касаційній скарзі Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з 15 червня 1999 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД № 154527 від 18 грудня 2009 року (арк. справи 38).

Згідно свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість № 100164576 форми № 2-РС на бланку серії НБ № 017730 ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» 22 липня 1997 року було зареєстроване платником податку на додану вартість, 01 січня 2009 року - зареєстроване суб'єктом спеціального режиму оподаткування, дата початку дії свідоцтва - 02 лютого 2009 року (арк. справи 20).

30 вересня 2009 року комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області від 28 березня 2008 року № 8-р, було прийняте рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у зв'язку з тим, що ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» не відповідає критеріям, встановленим у пунктах 81.6, 81.7 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», про що складено акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування № 4-15-052/00993395 за формою 6-РС (арк. справ 19).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що рішення податкового органу від 30 вересня 2009 року про виключення ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, за результатами якого було складено акт № 4-15-052/00993395 за формою 6-РС, було прийняте за відсутності належних правових підстав та з порушенням процедури, встановленої Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації від 01 березня 2000 року № 79 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Також, суд виходив з того, що ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, вказане у пункті 81.7 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки його основною діяльністю є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) та питома вага яких становить понад 75% вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 статуту ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 30 серпня 2007 року № 500, ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування підприємству (арк. справи 8-17).

Згідно довідки серії АБ № 305363 від 22 січня 2009 року з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України основними видами діяльності ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» за КВЕД є: 02.02.0 - надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 - лісівництво та лісозаготівлі; 20.10.0 - лісопильне та стругальне виробництво, просочування деревини; 20.40.0 - виробництво дерев'яної тари; 36.14.0 - виробництво інших меблів; 51.90.0 - інші види оптової торгівлі (арк. справи 18).

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується бухгалтерською довідкою (арк. справи 21), виробництво та реалізація продукції по ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» за 12 місяців складає 7295437,0 тис. грн., з них 76,06% (5599487,0 тис. грн.) продукції за КВЕД 02.01.1 - лісівництво та лісозаготівлі, а саме: лісозаготівля, рубання лісу та виробництво ділової деревини, такої як колоди, стовпи, жердини, одержання паливної деревини.

У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість № 100164576 форми № 2-РС на бланку серії НБ № 017730 вказано, що видами діяльності ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» відповідно до КВЕД є: 02.02.0 - надання послуг у лісовому господарстві; 02.01.1 - лісівництво та лісозаготівлі.

Відповідно до абзацу 1 пункту 81.6 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Пунктом 81.7 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф України», якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Згідно положень підпункту 81.15.3 пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей цієї статті для діяльності у сфері лісового господарства (лісництва) застосовуються такі терміни: а) залісення, вирощування і догляд за деревами або чагарниками чи вирубування дерев та/або чагарників; б) збирання дикорослих грибів та ягід, інших дикорослих рослин, їх обробка та консервація.

Відповідно до Закону України «Про митний тариф України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) живі дерева та інші рослини відносяться до групи 06.

Згідно пункту 9 Переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2009 року № 23 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), код згідно КВЕД 02.01 (підклас - 02.01.1) - лісівництво та лісозаготівлі: лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини відноситься до переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість».

За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, що позивач підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, вказане у пункті 81.7 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв'язку з чим рішення податкового органу від 30 вересня 2009 року про виключення ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, за результатами якого було складено акт № 4-15-052/00993395 за формою 6-РС, є неправомірним.

Разом з цим, питання процедури виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РС та анулювання Спеціального свідоцтва визначене пунктом 29.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 01 березня 2000 року № 79 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого якщо за результатами документальної невиїзної перевірки (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби встановить, що підприємство не відповідало критеріям, встановленим пунктом 81.6 статті 81 Закону (підпункт 26.1 пункту 26 цього Положення), на момент подання заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, яка стала підставою для видачі Спеціального свідоцтва, то орган державної податкової служби складає акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РС. На підставі такого акта орган державної податкової служби виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, проводить анулювання Спеціального свідоцтва та реєстрацію сільськогосподарського підприємства як платника податку на додану вартість на загальних умовах із формуванням нового Свідоцтва за процедурами перереєстрації.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом документальна невиїзна перевірка позивача з питання перебування на спеціальному режимі оподаткування не проводилася, жодних рішень не приймалось.

За таких обставин, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що оскаржуване рішення податкового органу було прийняте за відсутності належних правових підстав та з порушенням процедури, встановленої Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації від 01 березня 2000 року № 79 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про неправомірність оспорюваного рішення податкового органу від 30 вересня 2009 року про виключення ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, за результатами якого було складено акт 4-15-052/00993395за формою 6-РС, висновки якого спростовуються матеріалами справи, з урахуванням того, що в ході розгляду справи доказів на підтвердження протилежного відповідач також не представив. Не додано таких доказів і до касаційної скарги.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість позовниз вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ А.М. Лосєв

______ Т.М. Шипуліна