ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2014 року м. Київ К/9991/426/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Харківської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2010
у справі №2а-2812/10/2070
за позовом Державного оптово-роздрібного підприємства «Обласний аптечний склад»
до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції
про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2010, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2010, позов задоволено повністю. Скасовано рішення Харківської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006042310 від 11.12.2009.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для застосування до позивача за оспорюваним рішенням податкового органу штрафних санкцій в сумі 694172,55 грн. слугували висновки перевірки, викладені в акті від 13.11.2009 № 10501/20/40/23/22654831, про порушення вимог п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке полягало у не застосуванні РРО при продажу медичних препаратів, ліків за безоплатними рецептами.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, та вважає, що судами повно встановлені обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з договором №33-2009 від 30.01.2009 укладеним між ДОРП «Обласний аптечний склад» (постачальник) та КУОЗ міською дитячою поліклінікою № 2 (покупець) про безоплатний та пільговий відпуск лікарський засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань, додаткова угода №1 від 21.12.2009, постачальник відпускає лікарські засоби за рецептами, виписаними на рецептурному бланку затвердженої форми для виписування лікарських засобів безоплатно, з оплатою 50% і таких, що підлягають предметно-кількісному обліку, а покупець проводить відшкодування витрат постачальнику за відпущений товар, на підставі поданого реєстру пільгових рецептів та накладних. Відпуск товару постачальник забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором №60/1-2009 від 23.01.2009 укладеним між ДОРП «Обласний аптечний склад» (постачальник) та КЗОЗ міською клінічною лікарнею №3 (покупець) про безоплатний та пільговий відпуск лікарський засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань, додаткова угода №1 від 23.01.2009, постачальник відпускає лікарські засоби за рецептами, виписаними на рецептурному бланку затвердженої форми для виписування лікарських засобів безоплатно, з оплатою 50% і таких, що підлягають предметно-кількісному обліку, а покупець проводить відшкодування витрат постачальнику за відпущений товар, на підставі поданого реєстру пільгових рецептів та накладних. Відпуск товару постачальник забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором №5 від 05.02.2009 укладеним між управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Харкові ради (замовник), ДОРП «Обласний аптечний склад» (виконавець) та Головним управлінням праці та соціального захисту населення Харківської ОДА (розпорядник державних коштів) про забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за пільговими рецептами лікарів, виконавець проводить забезпечення лікарськими засобами громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі рецептів, виписаних на рецептурних бланках установленої форми, замовник перевіряє реєстри відпущених медикаментів за пільговими рецептами та готує зведені реєстри постраждалих громадян, які скористалися пільгою, за встановленою формою до Розпорядника державних коштів, розпорядник державних коштів проводить відшкодування витрат виконавцеві за товар, відпущений постраждалим громадянам, на підставі поданого реєстру фактично відпущених лікарських засобів. Відпуск товару виконавець забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором № 325-2009 від 01.10.2009 укладеним між Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Жовтневому районі м. Харкова (замовник) та ДОРП «Обласний аптечний склад» (виконавець), виконавець зобов'язується проводити забезпечення громадян, які постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, на підставі рецептів, виписаних на рецептурних бланках установленої форми, а замовник перевіряє надані виконавцем реєстри відпущених лікарських засобів громадянина, які постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві та проводить відшкодування витрат виконавцю за товар, на підставі поданого реєстру фактично відпущених лікарських засобів.
Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до пунктів 1 та 2 ст.3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» від 17.08.1998 № 1303, безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань згідно з додатками 1 і 2.
Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1071, з урахуванням змін, які вносяться Міністерством охорони здоров'я за погодженням з Міністерством фінансів.
Згідно з пунктом 2 відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб.
При цьому, пунктом 3 передбачено, що витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок загальних асигнувань, що передбачаються відповідними бюджетами на охорону здоров'я, а також коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення в частині безоплатного забезпечення лікарськими засобами населення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи специфіку безкоштовного відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів та відсутності факту здійснення сплати споживачем цих ліків грошових коштів за них, суди попередніх інстанцій зробили правильний висновок, що безоплатне надання лікарських засобів не є розрахунковою операцією у розумінні ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виключає обов`язок проводити таку операцію через реєстратор розрахункових операцій та видавати відповідний розрахункових документ. Отже, застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача за не проведення операцій з безоплатного відпуску лікарських засобів у порядку, визначеному постановою № 1303 через РРО та не видачу відповідного розрахункового документа є неправомірним.
Доводи касаційної скарги правильності висновків суду першої та апеляційної інстанції на спростовують та не можуть бути підставою для їх скасування з наведених мотивів.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун