Постанова № 36957802, 18.10.2013, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
18.10.2013
Номер справи
270/5916/13-а
Номер документу
36957802
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/5916/13-а

Провадження № 2-а/270/157/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2013 року суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області Яременко І.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно свідоцтву про народження вона є матір'ю ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року. В зв'язку з народженням дитини, вона перебуває на обліку у відповідача та з жовтня 2012 року отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130,00грн. щомісяця, що підтверджується довідкою УПСЗН. Постановою Центрально - Міського районного суду м. Макіївки від 12 квітня 2013 року визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови їй перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з жовтня 2012 року по 08 квітня 2013 року та зобов'язано здійснити їй перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з жовтня 2012 року по 08 квітня 2013 року з урахуванням проведених виплат. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.06.2013 року апеляційну скаргу УПСЗН Ц-Міської районної адміністрації ММР залишено без задоволення, а постанову суду без змін. Однак відповідач знову порушує її права та сплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн., з чим вона не згодна, оскільки відповідно до чинного законодавства обставини , встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, щодо якої встановлено ці обставини, оскільки Законами України «Про Державний бюджет України» на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 роки інший, ніж у Законі «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та у Законі «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги , а дії Законів про бюджет діяли відповідно лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються вище вказаними Законами, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов»язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених вище зазначеними Законами України. В даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначений період поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом. На підставі наведеного, вона просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.04.2013 року з урахуванням фактично виплачених сум, а також відшкодувати понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 34,41грн..

Позивачка ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась. Про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, у встановленому законом порядку. Як вбачається з позовної заяви, позивачка просила справу розглянути у її відсутності, на позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, у встановленому законом порядку. Суду подана заява з проханням розглянути справу у відсутності їх представника, а також письмові заперечення УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, в яких зазначено, що проти позову ОСОБА_2 відповідач заперечує з наступних підстав. Позивачка дійсно перебуває на обліку в управлінні та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ст. 15 зазначеного Закону, в редакції, що діяла до 2008 року, допомога по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» у Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» внесені зміни. Зокрема, ч.1 ст. 15 викладена в такій редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00грн.. Таким чином, на час призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у жовтні 2012 року не діяла норма Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка передбачала виплату допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначаються і здійснюються у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми»). Тобто при нарахуванні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку УПСЗН діяло в межах чинного законодавства та обґрунтовано керувалося чинною редакцією ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 15.08.2012 року міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області, позивачка ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 783/а.с.14/.

Відповідно до постанови Центрально - Міського районного суду м. Макіївки від 12 квітня 2013 року визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з жовтня 2012 року по 08 квітня 2013 року та зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з жовтня 2012 року по 08 квітня 2013 року з урахуванням проведених виплат./а.с. 15-18/.

Відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.06.2013 року апеляційну скаргу УПСЗН Ц-Міської районної адміністрації ММР залишено без задоволення, а постанову суду без змін./а.с. 19-21/.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у різі смерті, а також надання послуг санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»(Закон № 2240-III).

У даному випадку виник між сторонами спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, (яким є вище вказаний Закон № 2240- III).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III) та виключено статті 40-44. Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу II цього закону щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Пунктом 2 розділу III Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік…» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України, відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з січня 2009 року статті 13,15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», не встановлювалось на 2012р. та на 2013р. іншій, ніж у Законі України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»(Закон № 2811-Х11) та Законі України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»(Закон № 2240-III) розмір допомоги, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються саме зазначеними Законами, а положення Постанови КМУ № 1751 «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим Законом, застосовуватися не може. Як зазначалося вище, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон №2240-III. Відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (Закон № 2240-III), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням».

Таким чином, на підставі вище викладеного, суд приходить до переконання, що позивачка має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 09.04.2013 року по день винесення рішення судом, тобто по 18.10.2013 року. В той самий час вимоги позивачки ОСОБА_2 про перерахунок державної допомоги на майбутнє та зобов'язання відповідача здійснювати виплату по 07 серпня 2015 року до досягнення дитиною 3 річного віку задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 2 КАС України, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, в межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає лише порушене право, внаслідок чого зобов'язання УПСЗН Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради в подальшому вести нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною є безпідставними, оскільки встановлюють обов'язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин. Таким чином, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня винесення рішення суду.

Керуючись ст.ст. 8,9,10,11,69-72,86,99,100,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 09 квітня 2013 року по 18 жовтня 2013 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2 понесені витрати з оплати судового збору у розмірі 34,41грн..

В задоволені решти частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.В. Яременко