Ухвала суду № 36954271, 04.02.2014, Апеляційний суд Київської області

Дата ухвалення
04.02.2014
Номер справи
380/897/13-ц
Номер документу
36954271
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 380/897/13-ц Головуючий у І інстанції Косович Т.П.Провадження № 22-ц/780/376/14 Доповідач у 2 інстанції ДаценкоКатегорія 44 04.02.2014

УХВАЛА

Іменем України

30 січня 2014 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі:

головуючого судді Даценко Л.М.,

суддів Савченка С.І., Сушко Л.П.,

при секретарі Токар Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Тетіївської міської ради Київської області на рішення Тетіївського районного суду Київської області від 31 жовтня 2013 року у справі за позовом прокурора Тетіївського району в інтересах держави до Тетіївської міської ради Київської області, ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Тетіївського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання незаконним проведення аукціону з продажу земельної ділянки, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Тетіївської міської ради Київської області про визнання добросовісним набувачем та визнання права власності,

встановила:

У травні 2013 року Прокурор Тетіївського району Київської області звернувся до суду із зазначеним позовом в інтересах держави, посилаючись на те, що за наслідками проведеної прокуратурою району перевірки додержання і застосування Земельного Кодексу України та іншого земельного законодавства України при продажі земель державної та комунальної власності на території м. Тетієва Київської області встановлено, що 21.07.2010 року між виконавчим комітетом Тетіївської міської ради та ОСОБА_1 укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки комерційного призначення з аукціону площею 0,2713 га по АДРЕСА_1 за ціною 209000 грн. з розстрочкою платежу до 15 грудня 2010 року, зміст якого суперечить актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, виходячи з наступного.

Рішенням Тетіївської міської ради № 410 від 21.03.2008 року затверджено Положення про проведення земельних аукціонів в межах м. Тетієва з продажу земельних ділянок комунальної власності несільськогосподарського призначення. Згідно протоколу № 1 від 22.06.2010 року про проведення аукціону з продажу земельної ділянки СПД ОСОБА_1 визнано переможцем аукціону та покупцем земельної ділянки, на підставі якого 21.07.2010 року між відповідачами укладено вищевказаний договір купівлі-продажу за відсутності графіку погашення розстроченої суми, який відповідно до п. 4 Порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 381 від 22.04.2009 року, є невід"ємною частиною договору купівлі-продажу. На підставі вказаного договору купівлі-продажу земельної ділянки ОСОБА_1 30.06.2011 року одержала державний акт на право власності на вищезазначену земельну ділянку серії ЯК № 176964.

Позивач зазначає, що Тетіївська міська рада не мала правових підстав для продажу спірної земельної ділянки на конкурентних засадах, оскільки конкурентний спосіб продажу земель державної та комунальної власності запроваджено в Земельному кодексі України з 01.01.2008 року, однак відповідно до вимог ч. 5 ст. 137 ЗК України, яка діяла на час виникнення правовідносин, земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом, якого на час відчуження спірної земельної ділянки не було.

Такий порядок на час виникнення правовідносин був регламентований постановами Кабінету Міністрів України № 90 від 22.02.2008 року "Деякі питання проведення земельних аукціонів" та № 394 від 17.04.2008 року "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів", які були зупинені Указами Президента України № 309/2008 від 7 квітня 2008 року, № 406/2008 від 25 квітня 2008 року та № 639/2008 від 21 липня 2008 року.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 11 листопада 2008 року № 25-рп/2008 у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України постанови Кабінету Міністрів України № 394 від 17.04.2008 року "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів" визнано таким, що не відповідає Конституції України, (є неконституційним) положення пункту 1 зазначеної постанови, оскільки такі питання мають врегульовуватися тільки законом.

І лише Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону» від 05.07.2012 року, який набрав чинності 19.08.2012 року, Земельним кодексом України регламентовано порядок проведення аукціонів з продажу земель державної та комунальної власності.

Таким чином, оскільки на час проведення аукціону з продажу спірної земельної ділянки та укладення на його підставі договору купівлі-продажу не існувало встановленого законом порядку проведення земельних торгів, то позивач вважає, що Тетіївською міською радою в порушення вимог ст. 19 Конституції України та ст. ст. 116, 127, 134, 135, 137 ЗК України без достатніх правових підстав відчужено спірну земельну ділянку на конкурентних засадах.

Крім того, зазначену земельну ділянку продано відповідно до договору купівлі-продажу громадянці ОСОБА_1, а не суб"єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1, як зазначено в протоколі № 1 проведення аукціону.

Позивач просив визнати незаконним проведення аукціону з продажу земельної ділянки 22 червня 2010 року, визнати недійсним складений за результатами проведення аукціону протокол № 1 проведення аукціону з продажу земельної ділянки від 22 червня 2010 року, визнати недійсним з моменту реєстрації договір купівлі-продажу земельної ділянки комерційного призначення з аукціону, укладений 21 липня 2010 року між виконавчим комітетом Тетіївської міської ради Київської області та ОСОБА_1, зареєстрований в реєстрі за № 1347 від 21 липня 2010 року, скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 178064, виданий ОСОБА_1 30 червня 2011 року, судові витрати покласти на відповідачів.

Відповідачка ОСОБА_1 звернулася до суду із зустрічним позовом, в якому просила визнати її добросовісним набувачем придбаної нею спірної земельної ділянки комерційного призначення з аукціону на підставі договору купівлі-продажу від 21.07.2010 року та визнати за нею право власності на вказану земельну ділянку, посилаючись на те, що вона на законних підставах придбала спірну земельну ділянку.

Рішенням Тетіївського районного суду Київської області від 31 жовтня 2013 року первісний позов прокурора задоволено в повному обсязі, в задоволенні зустрічного позову відмовлено.

У апеляційних скаргах відповідачі просять дане рішення скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в позов прокурора та про задоволення зустрічного позову, посилаючись на неповне з"ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального і процесуального права.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи первісний позов та відмовляючи в зустрічному позові, суд виходив з того, що спірна земельна ділянка вибула з державної власності незаконно, всупереч волі держави в особі уповноваженого органу Тетіївської міської ради, а відповідач безпідставно, в порушення встановленого законом порядку та інтересів держави отримав у власність спірну земельну ділянку, а також враховуючи на допущені порушення під час процедури аукціону, укладення договору купівлі-продажу, тому проведений аукціон з продажу земельної ділянки від 22.06.2010 року, складений за його результатами протокол № 1 є незаконними та підлягають визнанню недійсними, як і укладений на їх підставі договір купівлі-продажу земельної ділянки від 21.07.2010 року та виданий 30.06.2011 року на його підставі державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_1

Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Встановлено, що рішенням Тетіївської міської ради № 410 від 21.03.2008 року затверджено Положення про проведення земельних аукціонів в межах м. Тетієва з продажу земельних ділянок комунальної власності несільськогосподарського призначення. При цьому Тетіївська міська ради керувалася Конституцією України, Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та постановою Кабінету Міністрів України № 90 від 27.02.2008 року.

Встановлено, що згідно протоколу № 1 від 22.06.2010 року проведення аукціону з продажу земельної ділянки СПД ОСОБА_1 визнано переможцем аукціону та покупцем земельної ділянки площею 0,2713 га по АДРЕСА_1 за ціною 209000 грн. На підставі в тому числі даного протоколу 21.07.2010 року між відповідачами укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки комерційного призначення з аукціону, на підставі якого ОСОБА_1 30.06.2011 року одержала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 176964.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року з наступними змінами та доповненнями цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

За правилами ст. 2 зазначеного Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

За змістом ст. 4 даного Закону місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 127 ЗК України в редакції, яка діяла на час виникнення правовідносин, органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених ЗК України.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 134 ЗК України, яка діяла на час виникнення правовідносин, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

За правилами частини першої статті 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону або конкурсу.

Згідно до вимог ч. 5 ст. 137 ЗК України, яка діяла на час виникнення правовідносин, земельні торги проводяться в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною ( сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п"ятою та шостою статті 203 цього Кодексу .

За правилами ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин повинен вчинятися у формі, встановленій законом та має бути спрямованим на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Судом першої інстанції вірно встановлено на підставі системного аналізу законодавства України, що визначало порядок проведення земельних торгів на момент проведення аукціону з продажу спірної земельної ділянки та укладення договору купівлі-продажу, що Кабінетом Міністрів України у 2008 році двічі затверджувався порядок проведення земельних торгів, який був регламентований Постановами КМУ № 90 від 22.02.08 «Деякі питання проведення земельних аукціонів» та № 394 від 17.04.08 «Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів», які були зупинені Указами Президента України № 309/2008 від 7 квітня 2008 року, № 406/2008 від 25 квітня 2008 року та № 639/2008 від 21 липня 2008 року.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 11.11.08 № 25-рп/2008 у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України Постанови КМУ № 394 від 17.04.08 «Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів» встановлено, що зі змісту пункту 1 вказаного Порядку вбачається, що ним визначається процедура підготовки, організації та проведення у 2008 році земельних аукціонів для продажу земельних ділянок або надання права на їх оренду. Це свідчить про врегулювання цим актом питань щодо порядку відчуження, набуття і здійснення права власності, права тимчасового користування (оренди), функцій, компетенції органів державної влади і місцевого самоврядування. Проте такі питання мають врегульовуватися тільки законом, що передбачено ч. 5 ст. 137 ЗК України. Тому даним рішенням визнано таким, що не відповідає Конституції України, (є неконституційним) положення пункту 1 зазначеної постанови, оскільки такі питання мають врегульовуватися тільки законом.

Судом встановлено, що лише Законом України « Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону» від 05.07.2012 року, який набрав чинності 19.08.2012 року, Земельним Кодексом України регламентовано порядок проведення аукціонів з продажу земель державної та комунальної власності.

З урахуванням наведеного, суд, оцінюючи спірний договір купівлі-продажу від 21.07.2010 року на відповідність його вимогам ст. 203 ЦК України, дійшов вірного висновку, що на момент вчинення даного правочину, його зміст суперечив Цивільному Кодексу України, іншим актам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства, оскільки був укладений 21.07.2010 року в порушення ч. 5 ст. 137 ЦК України за відсутності регламентованого законом порядку проведення земельних торгів, який був визначений Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону» від 05.07.2012 року.

За таких обставин, суд дійшов вірного висновку, що спірна земельна ділянка вибула з державної власності незаконно, всупереч волі держави в особі уповноваженого органу Тетіївської міської ради, а відповідач безпідставно, в порушення встановленого законом порядку та інтересів держави отримав у власність спірну земельну ділянку, а також враховуючи на допущені порушення під час процедури аукціону, укладення договору купівлі-продажу, тому проведений аукціон з продажу земельної ділянки від 22.06.2010 року, складений за його результатами протокол № 1 є незаконними та підлягають визнанню недійсними, як і укладений на їх підставі договір купівлі-продажу земельної ділянки від 21.07.2010 року та виданий 30.06.2011 року на його підставі державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_1

Таким чином, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасовано з підстав, викладених у апеляційній скарзі.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,

ухвалила:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Тетіївської міської ради Київської області відхилити.

Рішення Тетіївського районного суду Київської області від 31 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді