Постанова № 36948160, 03.02.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2014
Номер справи
804/16866/13-а
Номер документу
36948160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ03 лютого 2014 р. Справа № 804/16866/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. при секретаріМізері А.В. за участю: пр-ків позивача пр-ка відповідача Корнєва Е.О., Ткаченка І.С. Мельника С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить, з урахуванням заяви про зменьшення позовних вимог від 03.02.2014 року, визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок», на підставі акту перевірки № 591/04-67-22-01/22524198 від 27.11.13 року - протиправними; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок».

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що податковим органом було призначено та проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Лідер» . Терміни перевірки неодноразово були продовжені. За результатами перевірки було складено акт перевірки від 27.11.2013 року за №591/04-67-22-01/22524198, перевірка була проведена з порушенням вимог чинного законодавства, а встановлені перевіркою висновки не відповідають дійсним обставинам так як спростовуються наданими первинними документами бухгалтерської звітності. На підставі акту перевірки податкові повідомлення - рішення не приймалися, проте податковим органом було скориговано в АС «Податковий блок» показники податкового кредиту та зобов'язань з податку на додану вартість. Корегування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань має негативний вплив на ділову репутацію ТОВ «Лідер», у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вимогами про відновлення порушеного права.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених в ньому.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні та зазначив, що дії податкового органу повністю узгоджуються з вимогами чинного законодавства та підтвердив, що корегування в АС «Податковий блок» було здійснено, але це не вплинуло на права та обов'язки позивача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» зареєстроване 09.12.1994 року виконавчим комітетом Полтавської міської ради та знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області .

12 вересня 2013 року Прокуратурою Дніпропетровської області винесено постанову про призначення позапланової документальної перевірки, зокрема ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198).

Згідно наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 14.10.2013 року № 290 , призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» тривалістю 5 календарних днів з 15.10.2013 року.

Відповідно наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 14.10.2013 року № 290 та направлення від 15.10.2013 року № 115 виданих ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, на підставі постанови прокуратури Дніпропетровської області від 12.09.2013 року про призначення позапланової документальної перевірки , згідно п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 , п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, ст.. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 30.06.2013 року.

21 жовтня 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 315 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 22.10.2013 року.

23 жовтня 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 329 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 24.10.2013 року.

25 жовтня 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 342 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 28.10.2013 року.

29 жовтня 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 360 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 30.10.2013 року.

31 жовтня 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 376 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 01.11.2013 року.

04 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 387 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 05.11.2013 року.

06 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 407 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 07.11.2013 року.

08 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 416 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 11.11.2013 року.

12 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 426 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 13.11.2013 року.

14 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 444 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 15.11.2013 року.

18 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 468 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 19.11.2013 року.

20 листопада 2013 року ДПІ у Ленінському районі було прийнято наказ № 479 про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198), яким продовжено термін проведення перевірки на 2 робочі дні з 21.11.2013 року.

За результатами перевірки було складено акт № 591/04-67-22-01/22524198 від 27.11.2013 року «про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Лідер» (код за ЄДРПОУ 22524198) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 30.06.2013 року». Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення п.44.1 ст. 44, ст.. 134, п.п. 138.1.1 п. 138.1 , п. 138.2 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями), у зв'язку з чим підприємство не мало права формувати валові витрати та податковий кредит по операціях з придбання товарів (робіт, послуг) від підприємств - постачальників, та як наслідок не мало права формувати валові доходи та податкові зобов'язання по операціях з продажу нібито придбаних товарів (робіт, послуг) на зазначені підприємства, що відображені у складі податкових зобов'язань ТОВ «Лідер» за період з 01.01.2013 року по 30.06.2013 року.

На підставі акту № 591/04-67-22-01/22524198 від 27.11.2013 року відповідачем було здійснено коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок» .

Правовідносини що виникли між сторонами регулюються Податковим Кодексом України.

Відповідно до статті 192 Податкового кодексу України у разі якщо після постачання товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів (послуг) особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів (послуг), суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом державної податкової служби.

Статтею 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом, відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу 5 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що коригування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів може здійснюватись лише після узгодження податкових зобов'язань шляхом надання платником ПДВ уточненої декларації або шляхом винесення податковим органом податкового повідомлення-рішення.

Слід зазначити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України, що виключає можливості застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді коригування у податковому обліку податкових зобов'язань та кредиту за результатами проведеної перевірки) до моменту донарахування платникові податку податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

З наданої представником відповідача "Деталізованої інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України за період" містяться відомості про зняття показників податкових зобов'язаннь та податкового кредиту в розрізі контрагентів за наслідками перевірки.

Оскільки за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем безпідставно було відкориговано показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість за період з 01.01.2013 по 30.06.2013 року, а тому позовні вимоги про визнання дій Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок», на підставі акту перевірки № 591/04-67-22-01/22524198 від 27.11.13 року та зобов'язання Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок», підлягають задоволенню.

При цьому суд не приймає до уваги доводи відповідача, що вказана автоматизована система створена для службового користування, у зв'язку з чим коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача не може порушувати прав та інтересів останнього, оскільки за положеннями статті 74 ПК України ця система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку щодо задоволення позову.

Відповідно до частини 1статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Отже, на користь позивача з Державного бюджету України мають бути стягнуті судові витрати у розмірі 68,82 грн.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій - задовольнити повністю.

Визнати дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок», на підставі акту перевірки № 591/04-67-22-01/22524198 від 27.11.13 року - протиправними.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «Лідер» в АС «Податковий блок».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер» витрати по сплаті судового збору у розмірі 68,82 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 03 лютого 2014 року

Суддя С.І. Озерянська