Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/7314/13-а
29.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Омельченка В. А. ,
Цикуренка А.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим ( Пакет Т.В. ) від 26.11.13 у справі № 801/7314/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" (вул. Шмідта, буд.19/1 кв.4 а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95017)
до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим (вул. Кримська, буд. 82-В, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.11.13 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим про зобов'язання вчинити певні дії - задоволені.
Зобов'язано Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим вчинити дії з повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 1470872,00 грн.
Зобов'язано Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим вчинити дії з повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 452528,00 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" судовий збір у розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.11.13 та прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" є юридичною особою (а.с.43) та перебуває на податковому обліку Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим.
25 квітня 2013 року позивач звернувся з листом вих. №136 до відповідача, в якому викладено вимогу про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 1470872,00 грн., у зв'язку з тим, що постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170 була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2013 року (а.с.34).
Також, 25 квітня 2013 року позивач звернувся з листом за вих. №137 до відповідача, в якому викладено вимогу про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 452588,00 грн., у зв'язку з тим, що постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/10/10/0170 була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року (а.с.35).
На вказані листи 20 травня 2013 року за вих.№2434/10/10.0 та №2435/10/10.0 на адресу ТОВ "Об'єднання Транс - Континенталь" Феодосійською об'єднаною державною податковою інспекцією АР Крим ДПС були направлені листи, в яких повідомляється про відсутність підстав у Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС для складання висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету та подання його до органу Державного казначейства, у зв'язку з тим, що процедура судового оскарження податкових повідомлень - рішень ще не закінчена (а.с.94,95).
Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України), який набрав чинність з 01.01.2011 р.
Статтею 200 Розділу V Податкового кодексу України (далі - ПК України), встановлений порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Так, згідно з п.200.7 ст. 200 ПК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Приписами п. 200.11 ст.200 ПК України встановлено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Як підтверджується матеріалами справи, співробітниками Державної податкової інспекції в Кіровському районі Автономної Республіки Крим була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" (ЄДРПОУ 32477244) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.11.2008 року по 30.11.2008 року, за лютий 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року, за березень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.02.2009 року по 28.02.2009 року, за квітень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.03.2009 року по 31.03.2009 року, за червень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.05.2009 року по 31.05.2009 року, за липень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.06.2009 року по 30.06.2009 року, за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.12.2006 року по 31.07.2009 року, за вересень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.08.2009 року по 31.08.2009 року".
За результатами проведеної перевірки був складений акт № 222/23-01/32477244 від 31.12.2009 року, в якому встановлено порушення, зокрема: вимог п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п.п. 7.2.1, п.7.2 ст. 7, п.п. 7.2.6. п.7.2 ст. 7 , п.п. 7.3.1. п. 7.3. ст. 7, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п.п. 7.4.4. п. 7.4 ст. , п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97 від 03.04.1997 року із змінами та доповненнями, в результаті чого ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" завищено суму бюджетного відшкодування: за грудень 2008 року на суму 39 349 грн., за лютий 2009 року на суму 14 868 грн., за березень 2009 року на суму 15 850 грн., за квітень 2009 року на суму 1 127 грн., за червень 2009 року на суму 20 197 грн., за липень 2009 року на суму 59 341 грн., за серпень 2009 року - на суму 836 813 грн., за вересень 2009 року на суму 271 478 грн.,
На підставі зазначеного акту були прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000022301/0 від 18.01.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 917 558 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 458 779 грн., за штрафними санкціями у сумі 458 779 грн., № 0000012301/0 від 18.01.2010 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1531630 грн.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170, зокрема, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Кіровському районі Автономної Республіки Крим №0000012301/0 від 18.01.2010 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування в сумі 1470872 грн. (а.с.10-17).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2013 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/14/0170 залишено без змін (18-22).
19.04.2010р. ДПІ в Кіровському районі АР Крим складено акт № 99/23-01/32477244 про результати документальної невиїзної перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за податковими деклараціями з ПДВ за листопад 2009р., грудень 2009р., січень 2010р. ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь" (код за ЄДРПОУ 32477244).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5, п.п. 7.7.1 та п.п.7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997р., внаслідок чого завищено суму бюджетного відшкодування на 452528грн., у тому числі: за листопад 2009р. - в сумі 185596грн., за грудень 2009р. - в сумі 190651,00грн. та за січень 2010р. - в сумі 76281грн.
Висновки даного акту перевірки були покладені ДПІ в Кіровському районі АР Крим в основу податкового повідомлення-рішення №0000202301/0 від 23.04.2010р., яким ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 452528грн., у тому числі: за листопад 2009р. - в сумі 185596грн., за грудень 2009р. - в сумі 190651,00грн. та за січень 2010р. - в сумі 76281грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/0/10/0170 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим №0000202301/01 від 23.04.2010 року, прийняте за актом перевірки № 99/23-01/32477244 стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання "Транс-Континенталь" (а.с.25-29).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року у справі №2а-5769/10/10/0170 залишено без змін (а.с.30-33).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.05.2013 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.06.2012 року та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року у справі №2а-5769/10/10/0170 (а.с.96).
Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно частини п'ятої статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з частиною другою статті 13 Закону України від 07.07.10р. № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
На підставі викладеного, враховуючи приписи статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративних справах №2а-9297/10/14/0170 та №2а-5769/10/10/0170, є такими, що не потребують доказування.
Посилання відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 15.05.2013 року, якою відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби є необґрунтованим, оскільки вказаною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень до закінченого касаційного перегляду справи №2а - 9292/10/14/0170 (а.с.82).
На підставі викладеного, у судовому порядку за позивачем визнано право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2008 року, за лютий 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за червень 2009 року, за липень 2009 року, за серпень 2009 року та за вересень 2009 року у загальній сумі 1470872 грн. та за листопад 2009 року, за грудень 2009 року та за січень 2010 року у загальній сумі 452528 грн.
Як передбачено пунктами 200.12 та 200.13 ст. 200 ПК України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням (з п.200.15 ст. 200 ПК України).
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як було зазначено вище, постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170 набрала законної сили 09.04.2013 року та постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/0/10/0170 набрала законної сили 11.04.2013 року.
На підставі викладеного, процедура судового оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень закінчена.
Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право на висновок, що податкова інспекція, керуючись положеннями п.200.15 ст. 200 ПК України, повинна була протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання вказаних судових рішень, направити на адресу Управління державної казначейської служби України у м. Феодосії, висновок із зазначенням сум податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача.
Разом з тим, слід звернути увагу, що у строк, визначений п.200.15 ст.200 ПК України, органом державної податкової служби не було направлено на адресу територіального органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь", чим порушено встановлене законом право позивача на отримання бюджетного відшкодування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, які не передбачені чинним законодавством. Зазначені дії є протиправними та необґрунтованими, що призводить до порушення прав позивача.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.11.13 у справі № 801/7314/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис А.С. Цикуренко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва