Рішення № 36939688, 28.01.2014, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
913/3214/13
Номер документу
36939688
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 січня 2014 року Справа № 913/3214/13

Провадження №19пд/913/3214/13

За позовом прокурора міста Луганська, м.Луганськ

в інтересах держави в особі:

позивача Луганської міської ради, м.Луганськ

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест", м.Донецьк

про стягнення 1708245 грн 59 коп.

Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Антонова І.В.

У засіданні брали участь:

від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;

від позивача - Дегтярьова Н.В. - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження, довіреність № И01/03-31/7300/0/2-13 від 21.11.2013;

від відповідача - Білоусов С.В. - представник, довіреність б/н від 11.09.2013.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради заявлено вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю за договором оренди землі від 13.07.2011, державна реєстрація від 14.07.2011 за № 441010004000335, за період з серпня 2012 року по вересень 2013 року в сумі 1690535 грн 88 коп. та пені за період з 01.10.2012 по 31.03.2013 у сумі 17709 грн 71 коп.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.11.2013 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 11.12.2013.

Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 11.12.2013 було оголошено перерву до 18.12.2013.

Прокурор м.Луганська письмовим поясненням № 156-2674 вих-13 від 17.12.2013 повідомив, що в позовній заяві була допущена технічна помилка та невірно зазначено суму боргу, яка складає 1690535 грн 88 коп.

В подальшому справа розглядається з урахуванням вказаного пояснення.

11.12.2013 відповідачем було подане клопотання б/н про зупинення провадження у справі до вирішення справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест" до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправною та скасування Довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2012 рік від 27.09.2012 № 5367.

Вказане клопотання було розглянуто судом в судовому засіданні 18.12.2013 та в його задоволенні відмовлено, про що зазначено в ухвалі господарського суду Луганської області від 18.12.2013, якою розгляд справи було відкладено на 08.01.2014.

Відповідач відзивом № 143 від 30.12.2013 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що п.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, а у додатку № 1 до цього Порядку чітко визначений коефіцієнт у розмірі 0,5 для земель, зайнятих поточним будівництвом та відведених під майбутнє будівництво; що відповідач не здійснив будівництво об'єкту на орендованій земельній ділянці і фактично позбавлений права на будівництво, оскільки відповідно до рішень Луганської міської ради від 17.02.2011 № 70 та від 24.02.2011 № 6/19 через земельну ділянку, розташовану по вул.Совєтській, планується будівництво шляхопроводу; що відповідач не отримує прибутків від оренди земельної ділянки і коефіцієнт 0,5 повинен зберігатися до моменту введення в експлуатацію закінченого будівництва.

В судовому засіданні 08.01.2014 згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 22.01.2014.

Запереченням на відзив б/н від 22.01.2014 позивач зазначив, що пунктом 8 договору сторони визначили розмір річної орендної плати на 1 рік з моменту набрання чинності договором оренди землі (тобто, до 14.07.2012), який розрахований з урахуванням коефіцієнту, що характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі 0,5, а після закінчення зазначеного терміну річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б, розраховується з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого органом, уповноваженим чинним законодавством; що після 14.07.2012 відповідач в порушення умов договору, отримавши 27.09.2012 довідку для розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки продовжував сплачувати орендну плату, яка діяла на період змін.

Доповненням до відзиву № 6 від 17.01.2014 відповідач зазначив, що органом, уповноваженим чинним законодавством видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є Державне агентство земельних ресурсів України, а в даному випадку Управління Держземагентства у м.Луганську Луганської області, але в договорі немає посилань на те, що зазначене управління наділене повноваженнями вносити зміни до договору між сторонами або врегульовувати правовідносини своїм власним нормативним актом; що рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, на яке є посилання в п.4 договору, є діючим та упродовж терміну дії договору не змінювалось і замість нього не було прийнято іншого нормативно-правового рішення; що орендна плата сплачувалась у відповідності до п.8 договору оренди землі.

В судовому засіданні 22.01.2014 згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 28.01.2014.

Клопотанням № 13 від 27.01.2014 відповідач просив залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління держземагентства у м.Луганську Луганської області.

Дане клопотання судом відхиляється за необгрунтованістю, враховуючи наступне.

В ч.ч.1,2 ст.27 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Як вбачається з поданого відповідачем клопотання, останнім не зазначено на чиїй стороні (позивача чи відповідача) необхідно залучити третю особу; яким чином рішення з цього спору може вплинути на її права або обов'язки та щодо якої зі сторін.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

Враховуючи те, що провадження у справі було порушено 28.11.2013, то строк розгляду справи закінчується 28.01.2014, клопотань від сторін про продовження строку розгляду справи не надходило, тому суд позбавлений можливості відкласти розгляд справи та залучити до участі у справі третю особу.

У судовому засіданні 28.01.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Відповідно до ч.1 ст.142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Частиною 1 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою

До відання Луганської міської ради, на підставі ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Відповідно до абзацу 2 п.п.1.3 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі" , пункт 288.1 статті 288 ПК України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (стаття 21 Закону України "Про оренду землі", стаття 288 ПК України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.

Відповідно до п.4 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3рп/99 справа № 1-1/99 інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Даний позов поданий прокурором міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, оскільки відповідачем порушені інтереси держави в особі Луганської міської ради щодо несплати орендної плати за землю.

Рішенням Луганської міської ради від 24.02.2011 № 6/69 вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест" в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 9,2812 га під будівництво та розміщення будівель та споруд громадсько-торгівельного та бізнес центрів за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б.

На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест" було укладено договір оренди землі від 13.07.2011, державна реєстрація від 14.07.2011 за № 441010004000335.

У п.4 договору сторони передбачили, що з моменту набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б становить - 9922530 грн 92 коп. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), а з 01.01.2012 року до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більше ніж на один рік з моменту набрання чинності договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б, дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво". Після закінчення терміну дії, на який встановлювався коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки у розмірі - 0,5, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б дорівнює сумі, яка визначається (змінюється) органом, уповноваженим Луганською міською радою, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого органом, уповноваженим чинним законодавством. Після набрання чинності договором оренди землі протягом дії договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається (змінюється) органом, уповноваженим орендодавцем, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який надається органом, уповноваженим діючим законодавством, про що орендар не пізніше десяти днів після його звернення до органу, уповноваженому орендодавцем, надається відповідна(і) довідка(и). При цьому зміни в договір не вносяться.

Відповідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях. З моменту набрання чинності договору оренди землі річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б становить - 347288 грн 58 коп. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені на майбутнє будівництво), а з 01.01.2012 року до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більше ніж на один рік з моменту набрання чинності договору оренди землі, орендна плата за використання земельної ділянки площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі, Землі, зайняті поточним та відведені на майбутнє будівництво". Після закінчення терміну дії, на який встановлювався коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки у розмірі - 0,5, річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б розраховується з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого органом, уповноваженим чинним законодавством.

Згідно п.11 договору орендна плата за землю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 14 договору сторони передбачили, що у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки орган, уповноважений орендодавцем, письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.

Відповідно до п.15 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди землі, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу.

Відповідач в порушення умов договору своєчасно та в повному обсязі не сплачував оренду плату, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю за період з серпня 2012 року по вересень 2013 року у сумі 1690535 грн 88 коп., за стягненням якої прокурор в інтересах держави в особі Луганської міської ради звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Податковим кодексом України, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

В п.8 договору оренди землі, укладеного між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест", сторони встановили річну орендну плату у розмірі 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях. Але в цьому ж пункті договору зазначено, що з моменту набрання чинності договору оренди землі річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б становить - 347288 грн 58 коп. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені на майбутнє будівництво"), а з 01.01.2012 року до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більше ніж на один рік з моменту набрання чинності договору оренди землі, орендна плата за використання земельної ділянки площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі, Землі, зайняті поточним та відведені на майбутнє будівництво". Після закінчення терміну дії, на який встановлювався коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки у розмірі - 0,5, річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 9,2812 га за адресою: м.Луганськ, вул.Совєтская, 20-б розраховується з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого органом, уповноваженим чинним законодавством.

Виходячи зі змісту вказаного пункту договору, суд дійшов висновку, що сторони передбачили застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені на майбутнє будівництво" тільки на один рік з моменту набрання чинності договором оренди землі, тобто з 14.07.2011 (державна реєстрація договору оренди землі) і до 14.07.2012, а в подальшому розмір орендної плати розраховується з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого органом, уповноваженим чинним законодавством.

Крім того, відповідно до п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається (змінюється) органом, уповноваженим орендодавцем, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який надається органом, уповноваженим діючим законодавством, про що орендар не пізніше десяти днів після його звернення до органу, уповноваженого орендодавцем, надається відповідна(і) довідка(и). При цьому зміни в договір не вносяться.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2012 рік (а.с.15), виданої Департаментом Луганської міської ради з питань земельних ресурсів нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період з 14.07.2011 до 14.07.2012 з урахуванням функціонального коефіцієнту 0,5 становить 1069080 грн 65 коп./га, а з 14.07.2012 з урахуванням функціонального коефіцієнту 2,5 - 5345403 грн 25 коп./га. Відповідно до довідки (а.с.16) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням функціонального коефіцієнту 2,5 становить 5343403 грн 25 коп./га.

Обґрунтованість розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період з 14.07.2012 по 31.12.2012 та за 2013 рік підтверджується витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки від 19.11.2013 № 3473 (а.с.17) та від 27.01.2014 № 1-3-14/308 (а.с.100), наданими Управлінням Держземагентства у м.Луганську Луганської області, відповідно до яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 49611726 грн 48 коп.

Відповідач в свою чергу не звертався до позивача з пропозицією щодо зміни з 14.07.2012 коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки на менший або застосування в подальшому з причин не закінчення будівництва коефіцієнту 0,5. Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та п.35 договору.

Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Враховуючи викладені приписи законодавства та умови договору оренди землі від 13.07.2011, державна реєстрація від 14.07.2011 № 441010004000335, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест", заборгованості з орендної плати за землю за період з серпня 2012 року по вересень 2013 року в сумі 1690535 грн 88 коп. та про їх задоволення.

При цьому господарським судом критично оцінюється інформація, надана Державною податковою інспекцією в Артемівському районі м.Луганську в листі № 8873/9/12-33-10/15 від 30.12.2013 (а.с.88), про те, що у відповідача згідно картки особового рахунку станом на 30.12.2013 заборгованість з орендної плати за землю відсутня, оскільки, вказана інформація отримана виключно з податкових декларацій відповідача та уточнених розрахунків, достовірність та правильність яких податковою не перевірялась.

Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

У п.15 договору сторони передбачили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди землі, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу.

Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 5 вказаної статті передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Вимога прокурора м.Луганська про стягнення з відповідача пені за період з 01.10.2012 по 31.03.2013 у сумі 17709 грн 71 коп. є обґрунтованою, однак позивачем по справі здійснений невірний її розрахунок, тому належним є наступний розрахунок.

Період нарахування пеніРозмір заборгованостіКількість днів простроченняОблікова ставка НБУРозмір пені01.10.2012-31.10.201245545,74317,5%352,9801.11.2012-30.11.2012190246,70307,5%1426,8501.12.2012-31.12.2012334947,66317,5%2595,8401.01.2013-28.01.2013479648,62287,5%3357,5429.01.2013-31.01.2013450707,9037,5%338,0301.02.2012-28.02.2013595408,86287,5%4167,8601.03.2013-27.03.2013740109,82277,5%4995,7428.03.2013-31.03.2013735513,2447,5%735,51Всього: 17970,35Враховуючи обмеженість суду заявленими позовними вимогами до стягнення з відповідача підлягає пеня у заявленому розмірі 17709 грн 71 коп.

У відповідності до п.4 ст.129 Конституції України та ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Сторони вільні у наданні до суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяві та висловлені суду під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження, а тому судом відхиляються.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест", бульвар Шевченка, б.41Д, м.Донецьк, ідентифікаційний код 33549267, на користь Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, заборгованість з орендної плати за землю в сумі 1690535 грн 88 коп., пеню в сумі 17709 грн 71 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор-Інвест", бульвар Шевченка, б.41Д, м.Донецьк, ідентифікаційний код 33549267, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 34164 грн. 91 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Державній податковій інспекції в Калінінському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 03.02.2014.

Суддя Т.В.Косенко