Постанова № 36939685, 28.01.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
35/478-09
Номер документу
36939685
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2014 року Справа № 35/478-09

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Пархоменко Н.В. (доповідач)

суддів: Коваль Л.А., Чередка А.Є.

при секретарі судового засідання Губенко Ю.Е.

представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Держаного підприємства "Криворізька теплоцентраль" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013р. у справі № 35/478-09 на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Дніпропетровській області

за позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м.Кривий Ріг, Дніпропетровської області

до Держаного підприємства "Криворізька теплоцентраль" м.Кривий Ріг, Дніпропетровської області

про стягнення 277 740,91 грн.

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" у вересні 2013р. звернулось до господарського суду Дніпропетровської області зі скаргою на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, в якій з урахуванням заяви про уточнення вимог скарги, просить суд: відновити строк на подання скарги; скасувати постанову про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р.; скасувати постанову про арешт коштів від 12.09.2013р. в частині накладення арешту за виконавчим провадженням, відкритим на підставі виконавчого листа № 35/478-09.

Скарга ДП "Криворізька теплоцентраль" обґрунтована тим, що постановою про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р. скасовано постанову про зупинення виконавчого провадження № 18812424 від 25.07.2013р. Постановою від 12.09.2013р. про арешт коштів боржника накладено арешт на рахунки ДП "Криворізька теплоцентраль". Однак, це суперечить пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки виконавче провадження було зупинено відповідно до виписки розрахункового центру ДП "Енергоринок" № 358/546 від 27.11.2013р., згідно якої Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" знаходиться у Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", що зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013р. у справі № 35/478-09 (суддя Євстигнеєва Н.М.) відмовлено у задоволені скарги Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" на постанову про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р. та на постанову про арешт коштів від 12.09.2013р.

Ухвала суду мотивована тим, що постанова про перевірку виконавчого провадження № 18812424 від 22.08.2013р. та постанова про арешт коштів від 12.09.2013р. є законними, оскільки заборгованість перед КП "Кривбасводоканал" виникла внаслідок несплати ДП "Криворізька теплоцентраль" коштів за послуги з централізованого постачання питної води та відведення стічних вод, які не підпадають під кваліфікацію як енергоносії згідно умов пункту 1.5 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Не погодившись з вказаною ухвалою, Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду, та прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги в повному обсязі. Вважає, що ухвала винесена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування скарги відповідач посилається на те, що господарський суд при прийнятті ухвали дійшов хибного висновку щодо відсутності підстав для зупинення виконавчого провадження на час перебування скаржника в реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України 23.06.2005р. № 2711-ІV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Скаржник посилається на те, що вода придбана у КП "Кривбасводоканал" безпосередньо використовується для виробництва теплової енергії, тому ДП "Криворізька теплоцентраль" є ліцензіатом з виробництва, постачання та транспортування теплової енергії. Таким чином, як вказує скаржник, оскільки теплова енергія є енергоносієм, а вода використовується для її виробництва - виконавчі провадження щодо заборгованості за сплату послуг (товарів) спожиті у процесі виробництва енергоносіїв підпадають під дію Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та підлягають зупиненню.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 30.12.2013 року апеляційну скаргу прийнято до провадження колегією суддів у складі головуючого судді Пархоменко Н.В. (доповідач), суддів: Коваль Л.А., Чередко А.Є. та призначено на 14.01.2014р.

14.01.2014 р. від позивача - КП "Кривбасводоканал" надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх. №161/14) позивач просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013р. у справі № 35/478-09 без змін. В обґрунтування заперечень на апеляційну скаргу КП "Кривбасводоканал" зазначає, що послуги з центрального постачання питної води та відведення стічних вод, надані скаржнику не є послугами у сфері енергопостачання, заборгованість є виключно наслідком порушення скаржником господарських зобов'язань по оплаті за отримані послуги, на які в свою чергу, норми Закону України 23.06.2005р. № 2711-ІV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не поширюються. Крім того, вважають, що на даний час не існує підстав для зупинення виконавчого провадження, оскільки згідно з пунктом 3.4 вищенаведеного Закону процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01.01.2014р. Позивач, також не погоджується з тим, що вирішуючи питання про відновлення строку подання апеляційної скарги у даній справі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд визнав причину пропуску строку поважною, задовольнив клопотання відповідача про відновлення строку подання апеляційної скарги. Позивач вважає, що відповідне клопотання відповідача не має відношення до поданої ним апеляційної скарги, оскільки виходячи з його змісту, це клопотання заявлено по справі за позовом ПАТ "Нафтогаз України" до ДП "Кривбасводоканал", отже на думку позивача апеляційна скарга ДП "Криворізька теплоцентраль" підлягає поверненню або залишенню без розгляду, оскільки питання про поновлення строку на її подання останнім не порушувалось.

Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Дніпропетровській області відзив на скаргу не надав, свого представника у судове засідання не направив. Відділ належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення ухвал суду.

14.01.2014р. ДП "Криворізька теплоцентраль" надали клопотання про долучення до матеріалів справи інформації про обсяги і структуру дебіторської та кредиторської заборгованості, яка утворилась на розрахункову дату і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків (вх.№176/14).

В судовому засіданні представник скаржника підтримала апеляційну скаргу та надала клопотання про продовження строку вирішення спору на 15 календарних днів.

Ухвалою апеляційного суду від 14.01.2014р. розгляд справи було відкладено на 28.01.2014р.

20.01.2014р. від скаржника надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій наступних документів: виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, проект питомих балансових норм водоспоживання і водовідведення на одиницю відпускної продукції ДП "Криворізька теплоцентраль", звіти про використання води, ліцензія Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 345080 від 18.06.2007р. видана Державному підприємству "Криворізька теплоцентраль", ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 041813, 041814, 041815 від 10.10.2012р., рішення Виконавчого комітету Криворізької міської ради № 532 від 14.09.2005р. Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому міськради від 13.07.2005р. № 370 "Про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення у м. Кривий Ріг".

28.01.2014р. представники сторін у судове засідання не з'явились, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи .

ДП "Криворізька теплоцентраль" 28.01.2014р. (вх.№584/14) надали клопотання про розгляд справи без участі їх представника.

Приймаючи до уваги, що сторони належними чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, представник скаржника надав пояснення у судовому засіданні 14.01.2014р. та враховуючи строки розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, апеляційний суд вважає за можливе розглянути скаргу без участі представників сторін.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника скаржника, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2009 року у справі № 35/478-09 (суддя Широбокова Л.П.) позов задоволено частково, стягнуто з ДП "Криворізька теплоцентраль" на користь КП "Кривбасводоканал" 276 226,06 грн.- основного боргу; 1 039,94 грн.- 3% річних; 447,05 грн.- інфляційних втрат; 2 777,13 грн.- держмита; 235,95 грн.- витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В решті позовних вимог відмовлено.

29.12.2009р. на виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2009р. був виданий наказ №35/478-09.

25.07.2013р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Понікаровою А.О. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Відповідно до частини 2 статті 83 Закону України "Про виконавче провадження" контроль за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, а також керівник вищестоящого органу державної виконавчої служби.

Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до пункту 9.2 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012р. № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012р. № 489/20802, начальник відділу має право перевірити будь-яке виконавче провадження, що перебуває на виконанні державних виконавців, які йому безпосередньо підпорядковані, з власної ініціативи чи за заявою (скаргою) стягувача або його представника у випадках, передбачених Законом.

22.08.2013р. в.о. начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, Клименко О.С. було проведено перевірку виконавчого провадження за наслідком якої винесено постанову про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження № 18812424 від 25.07.2013р.

Постанова про зупинення виконавчого провадження № 18812424 від 25.07.2013р. була скасована після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2012р. у справі № 1-26/2012, в якому даним судом було надано офіційне тлумачення пункту 15 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у системному взаємозв'язку з положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" .

Постанова про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р. містить посилання на рішення Конституційного Суду в частині роз'яснення застосування положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" які слід розуміти так, що: обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а також посилання на пункт 1.5. ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", яким визначено поняття енергоносії, та повідомлення стягувача (лист за вих.№268-ЮВ від 07.08.2013р.), відповідно до якого заборгованість за вищезазначеним виконавчим документом - це заборгованість, що виникла за надані КП "Кривбасводоканал" послуги з централізованого постачання питної води та відведення стічних вод.

12.09.2013р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Понікаровою А.О. винесено постанову про арешт коштів боржника.

Цією постановою при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження № 8902686, до складу якого входять окремі виконавчі провадження, відкриті за виконавчими документами, у тому числі згідно наказу господарського суду Дніпропетровської області № 35/478-09 від 29.12.2009р., накладено арешт на кошти у межах суми 33 247 669,79грн., що містяться на рахунках боржника (перелік рахунків наведено у постанові про арешт коштів боржника).

Статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України передбачено право стягувача, боржника або прокурора оскаржити до господарських судів дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.

Згідно з частинами 1-2 статті 83 Закону України "Про виконавче провадження" контроль за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, а також керівник вищестоящого органу державної виконавчої служби. Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Постанови, зазначені, у тому числі, у частині другій цієї статті, можуть бути оскаржені в десятиденний строк з дня їх винесення у порядку, встановленому цим Законом (частина 5 статті 83 Закону України " Про виконавче провадження").

Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України " Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" є підприємством паливно-енергетичного комплексу України.

За приписами наведеними у статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу", на Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" поширюється дія цього Закону.

Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005р. № 1163 "Про затвердження порядку ведення реєстру підприємців паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процесі погашення заборгованості та користування його даними" Міністерство палива та енергетики України визначено держателем реєстру, який приймає рішення про затвердження переліку підприємств ПЕК, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а також про їх виключення з реєстру.

Станом на час розгляду скарги боржника (відповідача) Державне підприємство "Криворіжтеплоцентраль" включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу (копія виписки з Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу").

Процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01.01.2014 року (стаття 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" в редакції Закону від 15.05.2013р.).

Відповідно до підп. 3.7 ст.3 названого Закону на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Зазначена норма Закону є імперативною і кореспондується з нормами пункту 15 статті 37 та частини 2 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до яких виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення строку дії такої процедури.

Отже, Законом врегульовано відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, яким визначено порядок і механізм їх участі у цих заходах та повноваження Міністерства палива та енергетики України.

Обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження визначені статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до пункту 15 якої, такою обставиною є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

У випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону, виконавче провадження зупиняється на період до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (пункту 2 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження").

13.12.2012р. Конституційним Судом України прийнято рішення №18-рп/2012 у справі №1-26/2012, яким надано офіційне тлумачення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження". Відповідно до змісту наведеного рішення положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" слід розуміти так, що:

- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового ви конання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Апеляційний суд вважає , що суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні скарги боржника та скасування постанов про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р. та про арешт коштів боржника від 12.09.2013р. в частині накладення арешту за виконавчим провадженням, відкритим на підставі виконавчого листа № 35/478-09 зробив невірні висновки, що заборгованість боржника перед стягувачем не є заборгованістю за енергоносії, позивач не є учасником розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а включення відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Відповідно до рішення №18-рп/2012 Конституційного Суду України у справі №1-26/2012, яке прийнято 13.12.2012р. " Зі змісту Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" вбачається, що його прийнято з метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених Законом "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, і види якої визначені у Законі України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (преамбула, пункти 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 статті 1, частина друга статті 2).

Тобто, положення даного Закону не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4 статті 1, зокрема такої, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.4. статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена.

Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 37 Закону України № 606-XIV щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

Отже, заборгованість, на яку поширюється дія Закону України № 2711 та яка є підставою обов'язкового зупинення виконавчого провадження - це заборгованість, яка підлягає сплаті за товари, роботи, послуги, спожиті у процесі виробництва, передачі, постачання енергоносіїв, у тому числі пені, штрафні та фінансові санкції.

Апеляційний суд вважає, що заборгованість відповідача перед КП " Кривбасводоканал" яка виникла з Договору № 279 від 06.03.2006р. про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення є заборгованістю за воду, яка безпосередньо використовується для виробництва теплової енергії.

Відповідно до Статуту ДП "Криворізька теплоцентраль" створене з метою надійного і безперервного виробництва та забезпечення підприємств, організацій і населення міста Кривий Ріг тепловою енергію, а також перспективного розвитку та підтримання діючих потужностей виробництва.

Підприємство є ліцензіатом з виробництва, постачання та транспортування теплової енергії.

Виробничою діяльністю відповідача є централізоване теплопостачання житлового фонду м. Кривого Рогу, промислових підприємств та соцкультпобуту.

Відповідно до проекту питомих балансових норм водоспоживання і водовідведення на одиницю, що випускається ДП "Криворізька теплоцентраль", погодженого Державним комітетом по водному господарству та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, споживання води відбувається за напрямками: на технологічні потреби основного виробництва, допоміжні потреби, а також господарчі потреби працюючих. Враховуючи те, що водопостачання здійснюється питною водою з мереж КП "Кривбасводоканал", інші джерела забезпечення водою відсутні, питна вода, яка постачається відповідно до Договору №279 від 03.02.2006 року КП "Кривбасводоканал" використовується ДП "Криворізька теплоцентраль" в основному (понад 95%) на технологічні потреби, а саме виробництво теплової енергії для надання послуг споживачам міста в тому числі населенню. У проекті зазначено, що основними споживачами води питної якості на підприємстві є водопідготовчі установки, призначені для приготування підживлюваної води для теплових мереж.

Факт використання питної води отриманої від КП "Кривбасводоканал" для виробничих потреб підтверджується також звітами про використання води, які щоквартально та щорічно узгоджуються Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів та подаються до КП "Кривбасводоканал", а також рішенням Виконкому Криворізької міської ради "Про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення в місті Кривому Розі". Відповідно до вищезазначеного рішення ДП "Криворізька теплоцентраль" тариф на воду встановлено на рівні зі споживачами категорії населення, оскільки придбана вода використовується для виробництва теплової енергії в основному для потреб населення.

Крім того, відповідно до інформації про обсяги та структуру дебіторської і кредиторської заборгованості, яка не погашена на час розгляду скарги і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків, тобто із застосуванням процедур Закону № 2711-IV, наданої ДП "Криворізька теплоцентраль" на адресу Розрахункового центру ДП "Енергоринок", до структури кредиторської заборгованості відповідача, яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків, входить заборгованість виключно за ресурси спожиті у процесі виробництва, передачі і постачання теплової енергії - природний газ, електроенергія та вода.

Оскільки теплова енергія є енергоносієм, а вода використовується для її виробництва, передачі і постачання, виконавчі провадження щодо заборгованості за сплату послуг (товарів), спожитих у процесі виробництва енергоносіїв підпадають під дію Закону України № 2711-IV та підлягають зупиненню на підставі пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження".

Враховуючи вищевикладене, вбачається, що постанова про проведення перевірки від 22.08.2013р., на підставі якої було скасовано постанову про зупинення виконавчого провадження, а в подальшому винесено постанову про арешт коштів боржника від 12.09.2013р. є незаконною та підлягає скасуванню.

За викладених обставин, апеляційна скарга Державного підприємства " Криворізька теплоцентраль" підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013р. у даній справі підлягає скасуванню, як така, що прийнята з порушенням норм матеріального права.

Апеляційний суд відхиляє доводи викладені позивачем у відзиві на апеляційну скаргу, як такі що не знайшли свого підтвердження матеріалами справи. Крім того, апеляційний суд зазначає, що у апеляційного суду були всі підстави для відновлення строку подання апеляційної скарги у даній справі, оскільки ДП "Криворізька теплоцентраль", до апеляційної скарги надали клопотання про поновлення пропущеного строку на подання апеляційної скарги, клопотання заявлено в межах даної справи і помилкове визначення скаржником у якості позивача ПАТ"Нафтогаз України" не може бути підставою для відмови у задоволенні клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги.

Судові витрати за подання апеляційної скарги відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України " Про судовий збір" зайво сплачений позивачем згідно платіжного доручення № 2097 від 13.12.2013р. судовий збір у сумі 573,50грн. підлягає поверненню прозивачу.

Керуючись статтями 99, 101,103-106 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013 року у справі №35/478-09 - задовольнити.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2013 року у справі № 35/478-09 - скасувати.

Скаргу Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області задовольнити.

Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про перевірку виконавчого провадження від 22.08.2013р., винесену у виконавчому провадженні № 18812424 при примусовому виконанні наказу господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2009р. у справі № 35/478-09.

Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про арешт коштів боржника від 12.09.2013р. винесену у зведеному виконавчому провадженні № 8902686, в частині накладення арешту за виконавчим провадженням, відкритим на підставі наказу господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2009 р. у справі № 35/478-09.

Стягнути з Комунального підприємства"Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область , місто Кривий Ріг, вул.Єсеніна, будинок 6А , ідентифікаційний код 03341316) на користь Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" (50014, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Електрична, будинок 1, ідентифікаційний код 00130850) витрати по оплаті судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 573 (п'ятсот сімдесят три)грн. 50 коп.

Видачу наказу доручити господарському суду Дніпропетровської області.

Повернути Державному підприємству "Криворізька теплоцентраль" (50014, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Електрична, будинок 1, ідентифікаційний код 00130850) з державного бюджету зайво сплачений згідно платіжного доручення №2097 від 13.12.2013р., яке міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі 573 (п'ятсот сімдесят три)грн. 50 коп.

7 від 13.12.2013р. , яке міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі

Повний текст постанови складено 03.02.2014р.

Головуючий суддя Н.В. Пархоменко

Суддя Л.А. Коваль

Суддя А.Є. Чередко