Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2014 року справа №812/8875/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Ханової Р.Ф., Старосуда М.І., при секретарі Марциновському А.К., за участю представників позивача Токаревої О.В., Бойка В.І., Мішиної В.В., представника відповідача Немчілової Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 р. у справі № 812/8875/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІА» ЛТД до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000102100 від 14 жовтня 2013 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІА» ЛТД звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000102100 від 14 жовтня 2013 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 р. у справі № 812/8875/13-а позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів № 0000102100 від 14 жовтня 2013 року за основним платежем на суму 888172,00 грн. та штрафних санкцій на суму 444086,00 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, яка підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити, представників позивача, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів була проведена позапланова документальна невиїзна перевірка з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 01.09.2012 року по 30.09.2012 року, результати якої відображені в акті перевірки № 75/21-0/20163224 від 01.10.2013 року.
У висновках акту вказано, що на порушення п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п.200.1, п.200.2. ст.200 Податкового кодексу Українипідприємством включено до складу податкового кредиту вересня 2012 року податкові накладні з датою виписки більше ніж 365 календарних днів, та як наслідок завищено податковий кредит за період з 01.09.2012 року по 30.09.2012 року на суму ПДВ 888172 грн. у тому числі за вересень 2012 року на суму 888172грн.
Перевіркою відображених у рядку 10 Декларації «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з податком на додану вартість на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які: - 10.1 - підлягають оподаткуванню за ставкою 20% та нульовою ставкою» показників за період з 01.09.2012 року по 30.09.2012 року у загальній сумі дозволеного податкового кредиту 25307515 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив: додаток 7 (розрахунок (перерахунок) частки використання сплаченого (нарахованого) податку з придбаними (ввезеними) товарами/послугами, необоротними активами між оподаткованими та неоподаткованими операціями) рядок 15.1 (113393 грн.), коригування податкового кредиту рядок 16 (-493641грн.), а також включення до складу податкового кредиту податкових накладних з датою виписки більше ніж 365 календарних днів (сума податкового кредиту - 888172,04 грн.) (а.с.11-21-25).
TOB ВКФ «ЛІА» ЛТД від СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ МД видане податкове повідомлення-рішення форми «р» від 14.10.2013 року № 0000102100, прийняте на підставі акту №75/21-0/20163224 від 01.10.2013 року про результати позапланової документальної невиїзної перевірки з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 01.09.2012 року по 30.09.2012 року за основним платежем 888172,00 грн. та за штрафними санкціями 444086,00 грн. (а.с. 33).
ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД були подані самостійними документами Уточнюючі розрахунки до податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, і маються у розпорядженні СДПІ з ОВП МГУ МД, а саме:
- за звітний (податковий) період січень 2012 року з додатками, за який виправлялись помилки, згідно до квитанцій №2 час подачі 02.11.2012 в 10:37:14 та в 10:38:52;
- за звітний (податковий) період березень 2012 року з додатками, за який виправлялись помилки, згідно до квитанцій №2 час подачі 02.11.2012 в 10:37:28 та в 10:38:18;
- за звітний (податковий) період травень 2012 року з додатками, за який виправлялись помилки, згідно до квитанцій №2 час подачі 02.11.2012 в 10:37:58 та в 10:38:57;
- за звітний (податковий) період серпень 2012 року з додатками, за який виправлялись помилки, згідно до квитанцій №2 час подачі 11.10.2012 в 14:05:25 та в 14:05:34.
ТОВ «ЛІА» ЛТД є юридичною особою, зареєстроване в ЄДР, ідентифікаційний код 20163224, зареєстрований як платник податків та платник податку на додану вартість (а.с 78-96).
ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД в своїй структурі має три філії, які не є юридичними особами, у зв'язку з цим Товариство подає консолідовану звітність по нарахованим та сплаченим податкам, а структурним підрозділам присвоєні коди: Філія «Абсолют» - код 001; Філія «Свіжість» - код 002, філія «Абсолют-Київ» - код 003, та делеговане право отримання та виписки податкових накладних. Це підтверджується листом № 740 від 25.05.2011 року на адресу СДПІ з ОВП та зведеннями за січень, березень, травень, серпень, вересень 2012 року, в яких зафіксовані суми фінансових результатів господарської діяльності ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД за вказані періоди (а.с. 141-149).
Відповідно до пп. «а» п. 198.1 ст. 198 ПК України, придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг надає платнику податків, право на віднесення сум ПДВ у складі вартості таких товарів/послуг до складу податкового кредиту з податку на додану вартість.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше, а саме, дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з абз. З п. 198.6 ст. 198 ПК України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 201.6 статті 201 ПК України встановлено, що податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та у реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Пунктом 201.15 статті 201 ПК України визначено, що платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.
Системний аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що податковий кредит з податку на додану вартість формується платником податку на підставі податкових накладних, виписаних продавцем товарів/послуг. Отримані податкові накладні вносяться платником податку до відповідного реєстру.
Датою формування платником податку податкового кредиту є дата включення суми податку на додану вартість на підставі податкової накладної до складу податкового кредиту, що відображається у податковій звітності такого платника.
При цьому, платник податків наділений правом на власний розсуд включати суму податку на додану вартість до складу податкового кредиту звітного податкового періоду, у якому було виписано податкову накладну або наступних звітних періодів протягом 365 календарних днів з дати її виписки. Сума податку на додану вартість на підставі податкової накладної може бути включена до складу податкового кредиту лише один раз.
У розділі II Реєстру виданих та отриманих податкових накладних в електронному виді за вересень 2012 року від 22.10.2012 року № 9065439126 TOB ВКФ «ЛІА» ЛТД були виправленні помилки методом «сторно», а саме до Реєстру одночасно були внесені два записи: помилковий запис із знаком «-» та правильний запис із знаком «+».
Шляхом зворотного запису на величину помилки у вересні 2012 року, в звітному періоді у якому виявлена помилка, TOB ВКФ «ЛІА» ЛТД в колонці 1 розділу II Реєстру за порядковими номерами записів з № 60802 по № 60805, з № 60809 по № 60814, з № 60879 по № 60883, з № 60887 по № 60888, з № 60815 по № 60832, з № 61001 по № 61038 в колонках 2-7 розділу II Реєстру були продубльовані реквізити податкових накладних, кількісні показники яких сторнуються (а.с. 45-51).
Наслідком виявлення помилки є обов'язок платника податку подати уточнюючий розрахунок.
Це відповідає вимогам Податкового кодексу, зокрема, відповідно до пункту 50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Податковий кодекс наділяє платника податків правом враховувати при наданні уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань (коригування податкового кредиту) з податку на додану вартість в строк у 1095 календарних днів за умови включення податкових накладних у реєстр виданих та отриманих податкових накладних, з приводу яких подається уточнюючий розрахунок. Враховуючи, що Реєстр отриманий та виданих податкових накладних до уточнюючого розрахунку не передбачений, такий Реєстр подається тільки з Декларацією за звітний період, що було і зроблено підприємством.
Відповідно до п.7 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року за № 1002, реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.
Згідно п.8 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності, затвердженого наказом ДПА України від 25.11.2011року за №1492 дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
У вересні 2012 року ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД були виявлені помилки в раніше поданій звітності з ПДВ за квітень, травень, червень, серпень та вересень 2012 року у зв'язку з чим і були подані самостійними документами уточнюючі розрахунки до раніше поданих Декларацій з ПДВ за січень, березень, травень, серпень 2012 року.
Подання ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок щодо реквізитів податкових накладних за січень, березень, травень та серпень 2012 року, на підставі яких було сформовано податковий кредит цих звітних податкових періодів, по своїй суті не може вважатися новим включенням сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту відповідних попередніх звітних податкових періодів.
Подвійного формування податкового кредиту, у зв'язку з внесенням уточнюючих розрахунків, судом не встановлено.
Колегія суддів, оцінюючи спірні взаємовідносини між сторонами, виходить з того, що позивачем до складу податкового кредиту в вересні 2012 році віднесено податковий кредит за 46 податковими накладними, які були отримані позивачем за квітень, травень, червень, липень, серпень 2011 року. У подальшому позивачем були надані уточнені декларації, якими зменшений податковий кредит вересня 2012 року та збільшений податковий кредит відповідно квітня, травня, червня, липня, серпня 2011 року.
Таким чином, на момент проведення перевірки (вересень 2013 року) податковий кредит вересня 2012 року був зменшений на 888 172,04 грн. за 46 податковими накладними наведені актом перевірки (а.с. 22-23).
Позиція податкового органу стосовно того, що відношення до складу податкового кредиту вересня 2012 року сум ПДВ за податковими накладними з датою виписки більш ніж 365 календарних днів є правильною та узгоджується з положеннями абз. 3 п. 198.6 ст. 198 ПК України.
Разом з тим, такого порушення з урахуванням уточнених декларацій не існує, оскільки п'ятьма уточненими деклараціями податковий кредит вересня зменшений, при цьому збільшений податковий кредит відповідних звітних періодів квітня, травня, червня, липня, серпня 2011 року відповідно до ст. 50 ПК України.
Неповнота дослідження податкової звітності за звітним періодом вересня 2012 року (не дослідження уточнюючих розрахунків податкового органу) призвели до безпідставного висновку про визначення (збільшення грошового зобов'язання), та як наслідок цього, до неправомірного застосування штрафних (фінансових) санкцій.
За таких обставин не порушено положення абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України при здійсненні коригувань показників податкової звітності зазначеного характеру.
Таким чином відповідач безпідставно збільшив податкові зобов'язання позивача та наклав штрафні санкції, тому судом першої інстанції вірно зроблений висновок щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 0000102100 від 14 жовтня 2013 року.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та зміни або скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 р. у справі № 812/6538/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 р. у справі № 812/6538/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 31.01.2014 року.
Головуючий О.О. Чебанов
Судді Р.Ф. Ханова
М.І. Старосуд