Рішення № 36907320, 21.01.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
922/5301/13
Номер документу
36907320
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2014 р.Справа № 922/5301/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Макаренко О.В.

при секретарі судового засідання Яровому А.С.

розглянувши справу

за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго", м. Харків до Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації, смт. Борова про стягнення 13 638,75 грн. за участю представників сторін:

позивача - Парахін В.В., довіреність №01-62юр/5614 від 09.07.2013 р.

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Акціонерна компанія "Харківобленерго" м. Харків (позивач) звернулася до господарського суду із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації, смт. Борова (відповідача) суму невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 13 638,75 грн., а також просить суд покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 720,50 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у наданому до суду відзиві вх.849 від 13.01.2014 р. просить суд у позові відмовити. Свої заперечення обгрунтовує тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" затверджено норми споживання для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг.

Згідно з цим споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби надаються у розмірі 75 кВт/год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку, і додатково 15 кВт/год на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт/год на місяць.

Органи праці та соціального захисту населення на виконання Бюджетного Кодексу України та Законів України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та відповідно до роз'яснень Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України здійснюють відшкодування підприємствам - надавачам житлово-комунальних послуг за надані пільги особам, які мають на це право згідно Закону України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" з урахуванням норм, встановлених чинним законодавством.

Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони актами рівної юридичної сили.

Єдиний закон України, який Конституція України відокремлює серед інших, це Закон України "Про Державний бюджет України". Згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Частиною 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за кошти Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та Законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Механізм проведення відшкодувань за надані пільги особам, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" в межах норм, встановлених чинним законодавством, реалізовано в програмному забезпеченні Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право пільги відповідно до чинного законодавства.

Для вирішення питання правомірності проведення відшкодування особам, які мають на це право згідно Закону України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" без обмеження норм споживання Головним управлінням праці та соціального хисту населення Харківської обласної державної адміністрації протягом 2009-1010 років направлялись відповідні листи до Міністерства праці та соціальної політики України стосовно врегулювання з Міністерством фінансів України, Міністерством палива та енергетики України зазначеного питання на надання рекомендації щодо подальших дій органів праці та соціального захисту заселення в разі задоволення судом, а в подальшому судом апеляційної інстанції вимог АК "Харківобленерго".

За роз'ясненням Міністерства фінансів України, яке визначено головним розпорядником коштів субвенції з державного бюджету на центральному рівні, відповідно до ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло, встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги в оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги.

Міністерство праці та соціальної політики України проінформувало, що управління праці та соціального захисту населення мають відшкодовувати організаціям - надавачам послуг витрати за надані пільги згідно Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" в межах встановлених норм.

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що відшкодування за надані пільги особам, які мають на це право, проведено відповідачем згідно з чинним законодавством.

Окрім того, відповідач у відзиві просить суд розглянути справу по суті за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача.

Представник позивача проти клопотання відповідача про розгляд справи по суті за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача не заперечує.

Розглянувши клопотання відповідача про розгляд справи по суті за наявними матеріалами без участі представника відповідача, суд вважає за можливе задовольнити його як таке, що не суперечить інтересам сторін та вимогам чинного законодавства.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що даний позов підлягає задоволенню, а заперечення відповідача є необгрунтованими, з наступних підстав.

На підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про міліцію", а саме: ч. 4 ст. 22 доповнено словами "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".

Окрім того, ч. 6 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" доповнено відповідним положенням: "особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка по оплати жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".

При цьому, згідно з розділом III Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Тобто введення "середніх норм споживання" у деякі законодавчі акти, мало діяти лише протягом 2008 бюджетного року та ніяким чином не відноситься до наступних бюджетних років.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI ( 107-17 ) (Відомості Верховної Ради України, 2008 р., NN 5-8, ст. 78) і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17), визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Отже, положення вищевказаних законів стосовно введення "середніх норм споживання" визнані неконституційними вище зазначеним рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Цим рішенням визначено, що Конституція України не надає закону України про державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Після оприлюднення рішення Конституційного Суду України позивач звернувся до Міністерства палива та енергетики України щодо розрахунків за спожиту електроенергію та отримала відповідь від 12.08.2008 р. № 32-01/6-2125, що після 22.05.2008 р. обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується середніми нормами споживання (крім випадку пільгового споживання електричної енергії на освітлення), тобто розрахунки з вищезазначеними категоріями пільговиків повинні проводитися без застосування норм на пільгове споживання електроенергії.

При цьому звертаємо увагу, що на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (зі змінами та доповненнями) саме Міністерство палива та енергетики України в межах своїх повноважень надає роз'яснення щодо визначення обсягів пільгового споживання електричної енергії громадянам, які згідно із законами України мають право на пільгове споживання електричної енергії.

Керуючись Законом України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., роз'ясненнями Міністерства палива та енергетики України, з 23.05.2008 р. по 31.12.2011 р. енергопостачальник (позивач у справі) проводив розрахунки за спожиту електроенергію пенсіонерам МВС та пенсіонерам пожежної охорони без застосування норм на пільгове споживання електроенергії.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" від 04.03.2002 р. N 256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 3 вищевказаної постанови головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі головні розпорядники коштів).

Згідно з п. 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.

Також відповідно до п.6 Порядку у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Держаної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областям, м. Києва та Севастополя.

Отже, при вірному застосуванні норм прямої дії, а саме рішення Конституційного суду 22.05.2008 р. та положень Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" та "Про державну кримінально-виконавчу службу України" відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих енергопостачальником, відповідним категоріям громадян, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Але відповідачем не було виконано вимоги п. 6 Порядку, чим порушено права позивача.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення).

Згідно з п. п. 10, 11 даного Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Згідно з п. 12 Положення Мінпраці затверджує форми "1- пільга", "4-пільга", "5-пільга", "6-пільга", "7-пільга", форму "2- пільга" - за погодженням з Мінпаливенерго, Мінбудом і Мінтрансзв'язку, а форму "3-пільга" - з Мінфіном.

Форма розрахунків "2-пільга" затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 р. № 535, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 р. № 1172/144439, із змінами і доповненнями.

Форма складання акта звіряння затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2003 р. № 83.

Проте, отримавши розрахунок витрат від наданих пільг, працівникам міліції на пенсії, працівникам пожежної охорони на пенсії, які нараховані без обмеження середніми нормами споживання, відповідач приймав до відшкодування лише витрати з урахуванням середніх норм споживання.

Такі дії відповідача призвели до того, що відповідно до форми "3-пільга" позивачу не відшкодовані витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам вищезазначених пільгових категорій за період з 23.08.2008 р. по 31.12.2011 р. в розмірі 37 385, 66 грн., з яких сума 23746,91 грн., яка утворилася станом на 01.04.2011 р. підлягає до стягнення з відповідача відповідно до рішення господарського суду Харківської області від 09.06.2011 р. по справі 5023/3795/11.

Тобто за період з квітня 2011 р. по грудень 2011 р. позивачу не відшкодовано витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 13 638,75 грн., що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на вищевикладене і на те, що суму заборгованості відповідачем не оспорено, не спростовано жодними доказами щодо її погашення, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача суми невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 13 638,75 грн. обґрунтованими, підтвердженими наданими суду доказами і такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 49 ГПК України, покладаючи судовий збір в розмірі 1 720,50 грн. на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про електроенергетику", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" від 04.03.2002 р. N 256, ст. ст. 1, 4, 4-3, 12, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації (63801, Харківська область, Борівський район, смт. Борова, вул. Миру, 13, п/р 35411024000564 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 25793378) на користь Акціонерної компанії „Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, п/р 260323012307 в філії ХОУ ВАТ ДОБУ, МФО 351823, код ЄДРПОУ 00131954) суму невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 13 638,75 грн. та 1 720,50 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 24.01.2014 р.

Суддя Макаренко О.В.