Рішення № 36907216, 31.01.2014, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
31.01.2014
Номер справи
903/1475/13
Номер документу
36907216
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 січня 2014 р. Справа № 903/1475/13

за позовом Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства

до відповідача відділу освіти Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Загальноосвітня школа I-III ступеня смт.Цумань Ківерцівського району Волинської області

про стягнення 136713,11грн.

Суддя Сур'як О.Г.

Представники :

від позивача: Прусакова Г.М. - керівник; Курилюк А.М. - представник за довіреністю від 09.01.2014р.; Кушнірук А.В. - представник за довіреністю від 09.01.2014р.

від відповідача: Сурмик Н.О. - представник за довіреністю №17/01-18/2-14 від 13.01.2014р.; Комар Л.І. - представник за довіреністю №1606/45/2-12 від 20.06.2012р.

від третьої особи: Бадзян І.Г. - директор

Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.

Заяви про відвід судді та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.

В судовому засіданні за згодою представників сторін відповідно до ст.77 ГПК України була оголошена перерва до 27.01.2014р. для ознайомлення з матеріалами справи та надання додаткових пояснень по справі.

В судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач - Цуманське ВУЖКГ звернувся до суду з позовом до відповідача - відділу освіти Ківерцівської РДА Волинської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - загальноосвітньої школи I-III ступеня смт.Цумань Ківерцівського району Волинської області про стягнення 143371грн., в тому числі 123419,33грн. заборгованості за самовільне користування послугами з централізованого водовідведення, 568,07грн. - 3% річних, 493,68грн. інфляційних нарахувань, 9996,97грн. пені та 8639,35грн. штрафу.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за відсутності договорів на надання послуг з водовідведення та технічної документації по підключенню до централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ, встановлено бездоговірне самовільне користування ЗОШ І-ІІІ ступенів смт.Цумань послугами з централізованого водовідведення. Нарахована сума витрат води при безобліковому водокористуванні та вартості послуг за самовільне користування послугами Цуманського ВУЖКГ з централізованого водовідведення ЗОШ І-ІІІ ступеня смт.Цумань за період з 01.07.2013р. по 31.08.2013р. становить 123419,33грн.

В порядку ст.22 ГПК України позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої, у зв'язку з помилкою в нарахуваннях, просить зменшити позовні вимоги в частині стягнення пені, штрафу, інфляційних нарахувань, 3% річних та просить стягнути з відповідача 123419,33грн. заборгованості, 334,75грн. - 3% річних, 246,84грн. інфляційних нарахувань, 4072,84грн. пені та 8639,35грн. штрафу.

Відповідно до ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Заява позивача про зменшення позовних вимог подана до прийняття рішення, відповідає вимогам ст.22 ГПК України та прийнята судом.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечують, зазначають, що 01.10.2009р. між Цуманським ВУЖКГ, ДП «Аква-Волинь» та ЗОШ І-ІІІ ступенів смт.Цумань було укладено договір №04-10/09 про надання послуг, який діяв до 31.12.2009р. з правом пролонгації за погодженням сторін. Оскільки жодною із сторін договору не було ініційовано розірвання договору, то він вважався автоматично пролонгованим. Лише 10.10.2013р. позивачем було ініційовано укладення нового договору про надання послуг з централізованого водовідведення. Відповідачем було складено протокол розбіжностей до проекту даного договору та надіслано позивачу для розгляду. Позивач, посилаючись на пп.1 п.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повідомив, що споживач зобов'язаний укласти договір на основі типового договору і не врахував обставини, передбачених ч.4 ст.179 ГК України.

Щодо несплати за послуги водовідведення відповідач вказує, що кількість води, використаної абонентом - ЗОШ, має визначатись за показниками перевірених і опломбованих водолічильників, і, лише, при відсутності останніх, кількість використаної води визначається розрахунковим методом. З даного приводу відділ освіти неодноразово звертався до позивача з проханням переглянути суми, вказані у актах здачі-приймання наданих послуг з централізованого водовідведення.

Представник третьої особи пояснень по суті позовних вимог не надав.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

На підставі ліцензії на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 27.02.2009р. серії АВ №343908 Цуманське ВУЖКГ надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області.

Рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району від 28.04.2011р. №41 Цуманське ВУЖКГ було визначено виконавцем (виробником) послуг з централізованого водовідведення в смт.Цумань Ківерцівського району Волинської області.

В зв'язку з бездоговірним самовільним користуванням послугами з централізованого водовідведення (скидом стічних вод у систему каналізації) Цуманського ВУЖКГ загальноосвітньою школою І-ІІІ ступеня смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області, яка є споживачем послуг, позивачем було направлено заяву до прокуратури Ківерцівського району для перевірки факту самовільного користування послугами з водовідведення, встановлення правопорушень та вжиття заходів прокурорського реагування до посадових осіб ЗОШ та відділу освіти Ківерцівської районної державної адміністрації, який є засновником та розпорядником коштів ЗОШ.

Листом від 05.09.2013р. №68-2813вих-13 прокуратурою Ківерцівського району було повідомлено позивача про проведену перевірку з приводу неправомірних дій посадових осіб ЗОШ та відділу освіти. Встановлено, що з 01.01.2010 р. по 01.09.2013 р. договір про надання послуг з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ у відділі освіти та ЗОШ відсутні. В той же час, ЗОШ здійснювалось користування послугами з центрального водовідведення Цуманського ВУЖКГ самовільно та без внесення оплати виконавцю за їх надання.

17.09.2013р. за №144 позивач направив до ЗОШ І-ІІІ ступенів запит про надання інформації, що стосується системи каналізації навчального закладу.

Згідно листа від 17.09.2013 р. вих.№203 ЗОШ І-ІІІ ступенів підтвердила факт користування послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ в період з червня 2011 р. по вересень 2013 р., підтвердила відсутність договорів на надання послуг з водовідведення та технічної документації по підключенню до централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ за аналогічний період, погодженої останнім. Крім того, було зазначено кількість та внутрішній діаметр трубопроводів вводів технічної та питної якості води з червня 2011 р. по вересень 2013 р., а саме: наявність двох вводів питної води труби діаметром 40 мм (1 од.) та труби діаметром 50 мм (1 од.).

10.10.2013р. за №155, з метою добровільного врегулювання спору, позивачем на адресу відповідача було надіслано претензію про оплату боргу за самовільне користування послугами з централізованого водовідведення (скиду стічних вод) ЗОШ І-ІІІ ступенів. В претензії вимагалося здійснити погашення боргу, що виник внаслідок самовільного бездоговірного користування послугами за період з 01.07.2013р. по 31.08.2013р. в сумі 123419,33 грн. та укласти договір про надання послуг з централізованого водовідведення. Водночас позивачем було надіслано розрахунок вартості самовільного користування послугами та два примірники бланків типових договорів.

Листом від 18.10.2013р. №1779/01-18/2-13 відповідач повідомив позивача, що останній значно завищив суму (нарахував за двоставковим тарифом) за надані послуги, яка підлягає до сплати. При цьому у зв'язку з незгодою відповідачем складено протокол розбіжностей до проекту договору про надання послуг з централізованого водовідведення.

Отже, умови договору сторони не погодили, договір не уклали та відповідач продовжує самовільно користуватись послугами.

Розрахунок оплати вартості водовідведення (скиду стічних вод у систему каналізації) здійснювався на підставі рішення виконавчого комітету Цуманської селищної ради від 28.04.2011р. №41 "Про тарифи на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів", яким встановлено тариф на послуги з централізованого водовідведення для Цуманського ВУЖКГ для всіх категорій споживачів. В подальшому рішенням виконавчого Цуманської селищної ради від 31.05.2012р. №36 "Про тарифи на послуги з централізованого водовідведення" продовжено термін дії тарифів на послуги з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ (без їх зміни та встановлення нових тарифів).

Згідно рішення виконавчого комітету Цуманської селищної ради від 03.10.2013 р. №57 "Про формування тарифів на послуги з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ" зобов'язано споживачів централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ здійснювати плату за послуги з централізованого водовідведення на рахунок Цуманського ВУЖКГ відповідно до встановлених тарифів, а також зобов'язано споживачів, які самовільно користуються без укладеного договору послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ сплатити штрафні санкції за самовільне користування послугами.

Відповідно до п.2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. №37, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 26.04.2002р. за №403/6691, споживач має право користуватися послугами з централізованого водовідведення після виконання вимог щодо приєднання споживачів відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.10.2008р. за №936/15627, та укладення договору на послуги з централізованого водовідведення.

Відповідно до п.2.4 Правил приймання стічних вод споживач зобов'язаний виконувати в повному обсязі вимоги даних Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки виконавцю (виробнику) за надані послуги.

Згідно п.1 от.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до пп.1 п.3 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до п.6.2 Правил приймання стічних вод Підприємства, які приєднані до системи каналізації, для укладання договору про приймання стічних вод подають Водоканалу не менше ніж за місяць до початку скиду стічних вод або закінчення терміну попереднього договору визначений пакет документів. Як зазначив позивач, від ЗОШ та відділу освіти вказаний пакет документів до Цуманського ВУЖКГ не надходив.

В пункті 2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод систему каналізації населених пунктів України, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 р. №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за №402/6690, вказано, що обсяги стічних вод Підприємств, які підлягають оплаті, визначають згідно з Правилами користування, а також, що Підприємства, які здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.

Судом встановлено, що ЗОШ І-ІІІ ступенів смт.Цумань самовільно, без укладення відповідного договору, користується послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ (неузгоджені параметри підключення та скид стічних вод в каналізаційну мережу). Укладений між Цуманським ВУЖКГ, ДП «Аква-Волинь» та ЗОШ І-ІІІ ступенів смт.Цумань договір від 01.10.2009р. №04-10/09 про надання послуг, який діяв до 31.12.2009р. був розірваний сторонами, про що свідчить лист відділу освіти Ківерцівської РДА від 07.02.2012р. №8.

Частиною 1 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено перелік житлово-комунальних послуг, до яких, зокрема, відносяться комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Відповідно до п.1.1 Правил користування, вони визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України і є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Згідно п.З.2 Правил користування водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідвення або самовільно користується ними.

Пункт 3.3 Правил користування передбачає, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.

У відповідності до п.6.1 Правил приймання стічних вод підключення нових абонентів до системи каналізації дозволяється лише за наявності проекту приєднання до мереж каналізації населеного пункту, розробленого у відповідності до чинних норм проектування та узгодженого з Водоканалом у встановленому порядку.

Крім того, Цуманським ВУЖКГ не проводилось приймання, пломбування водомірних вузлів на випусках стічних вод в точці підключення навчального закладу ЗОШ до централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ для обліку кількості скинутих стічних вод ЗОШ, а також відсутня будь-яка інформація про наявність вказаного водомірного вузла та джерел утворення стічних вод в ЗОШ.

Отже ЗОШ І-ІІІ ступеня смт.Цумань та відділ освіти Ківерцівської районної державної адміністрації здійснювали бездоговірне самовільне користування послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ та без внесення оплати за такі послуги.

Згідно розрахунку позивача, здійсненого у відповідності до Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод систему каналізації населених пунктів України та Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, сума витрат води при без обліковому водокористуванні та вартості послуг за самовільне користування послугами Цуманського ВУЖКГ з централізованого водовідведення ЗОШ І-ІІІ ступеня смт.Цумань за період з 01.07.2013р. по 31.08.2013р. становить 123419,33грн.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст.174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод не передбачених законом, але таких які йому не суперечать.

В силу ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч.1, 7 ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язань -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Відповідно до ст.599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Заборгованість відповідача за самовільне користування послугами за період з 01.07.2013р. по 31.08.2013р. становить 123419,33грн., не погашена, підтверджена матеріалами справи та підлягає до стягнення.

Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов'язання.

Частинами 4 та 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов'язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.

У господарських відносинах грошові зобов'язання найчастіше виникають з господарських договорів та інших угод, передбачених законом, або з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України). Однак оскільки господарський договір (угода) є не єдиною підставою виникнення відповідного зобов'язання, то сама лише відсутність між сторонами спірних правовідносин такого договору (угоди) або незазначення в останньому умов (пунктів) щодо відповідальності за порушення грошового зобов'язання не перешкоджає застосуванню даної відповідальності, але тільки у разі якщо підстави такого застосування і розмір відповідальності передбачено актами законодавства.

Слід також враховувати, що договір, в тому числі в тій його частині, яка стосується відповідальності за невиконання грошових зобов'язань, може бути укладено не лише шляхом складання єдиного документа, підписаного сторонами, а й шляхом обміну листами, телеграмами, факсограмами, телефонограмами та іншими документами, якщо із зазначених документів вбачається, що сторони погодили умови стосовно такої відповідальності.

Оскільки в 2013р. сторони не досягли згоди щодо укладення договору про надання послуг та не погодили умови та розмір відповідальності за порушення зобов'язання, а договір від 01.10.2009р. №04-10/09 припинив свою дію, нараховані позивачем 4072,84грн. пені та 8639,35грн. штрафу є безпідставними.

Посилання позивача на п.2 ст.231 ГК України щодо нарахування штрафних санкцій також є безпідставним, оскільки дані правовідносини не поширюються на сторони.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Згідно перевіреного розрахунку позивача, з відповідача за прострочення платежу слід стягнути 334,75грн. - 3% річних та 246,84грн. інфляційних нарахувань за період з 29.10.2013р. по 30.11.2013р.

Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи зазначене та керуючись ст.ст. 11, 509, 599, 625, Цивільного кодексу України, ст. 174 Господарського кодексу України, ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з відділу освіти Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області (45200, Волинська область, м.Ківерці, вул.Киричука, 1, код ЄДРПОУ 02141609) на користь Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства (45233, Волинська область, Ківерцівський район, смт.Цумань, вул. Чехова, 2, код ЄДРПОУ 03339070) 124 000грн. 92коп. (з них: 123419,33грн. заборгованості, 334,75грн. - 3% річних та 246,84грн. інфляційних нарахувань), а також 2 480грн. 02коп. в повернення витрат по сплаті судового збору.

3. В решті позову відмовити.

4. Управлінню державної казначейської служби України у місті Луцьку повернути Цуманському виробничому управлінню житлово-комунального господарства (45233, Волинська область, Ківерцівський район, смт.Цумань, вул. Чехова, 2, код ЄДРПОУ 03339070) з державного бюджету міста Луцька судовий збір в сумі 133грн. 16коп., сплачений по платіжному дорученню №172 від 02.12.2013р. згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" в зв'язку із зменшенням позовних вимог.

Повний текст рішення складено

31.01.14

Суддя О. Г. Сур'як