Постанова № 36897834, 23.01.2014, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
915/1470/13
Номер документу
36897834
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" січня 2014 р.Справа № 915/1470/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.І. Бойко

суддів: Т.А. Величко, С.В. Таран

при секретарі судового засідання Альошиній Г.М.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

від третіх осіб :

від Миколаївської обласної державної адміністрації - не з'явився

від Головного управління Держземагентства у Миколаївській області - не з'явився

від Відділу земельних ресурсів у Березанському районі Миколаївської області Головного управління земельних ресурсів у Миколаївській області - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23"

на рішення господарського суду Миколаївської області від 17.10.2013р.

у справі № 915/1470/13

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23"

до Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Миколаївської обласної державної адміністрації;

- Головного управління Держземагентства у Миколаївській області;

- Відділу земельних ресурсів у Березанському районі Миколаївської області Головного управління земельних ресурсів у Миколаївській області

про скасування п.1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 р.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами до Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Миколаївської обласної державної адміністрації, Головного управління Держземагентства у Миколаївській області, Відділу земельних ресурсів у Березанському районі Миколаївської області Головного управління земельних ресурсів у Миколаївській області, в якій просило скасувати п.1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 року.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 17.10.2014р. у справі № 915/1470/13 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" задоволено частково: скасовано пункт 1 рішення двадцять сьомої сесії шостого скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 року в частині задоволення подання прокурора за № (15-11) 956 вих.-13 від 24.05.13 року на рішення № 31 від 19.09.12 року "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (ТзОВ "Арена 23") та скасування відповідного рішення.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати в частині скасування п.1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 р. в частині, яка стосується ТОВ „Арена 23", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Своїм правом прийняти участь у розгляді апеляційної скарги представники сторін не скористались, про час та місце розгляду скарги повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 194)

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 81 від 10.11.2011 року "Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна" за Товариством з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" визнано право власності на пляжний торгівельно-розважальний комплекс (сцена, закусочна з літнім майданчиком, торгівельний павільйон, рятувальний пост, пляжна алея, підпірна стінка, замощення, туалет, тіньові навіси - 4 шт., кабінки для переодягання - 4 шт., пункт прокату пляжного інвентарю), який розташований за адресою: зона відпочинку "Коблево", с. Коблеве біля торгівельного комплексу "Преображенський" (арк. справи 34-35, 47-49).

На підставі вказаного рішення 10.12.2011 року виконавчим комітетом Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, з якого вбачається, що власником пляжного торгівельно-розважального комплексу, розташованого за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, проспект Курортний, 7/4, є Товариство з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23". Майно складається з основного літ. А загальною площею 16, 7 кв.м., службових будівель літ. Б, В, Г, Д, Ж, З та споруд (арк. справи 10).

Право власності було зареєстроване Березанською філією Миколаївського міського бюро технічної інвентаризації 10.12.2011 року (арк. справи 11).

Рішенням XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 31 від 19.09.2012 року "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду" надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності - не наданих у власність та постійне користування села Коблеве, в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області площею 0, 30 га в довгострокову оренду терміном на 49 років для комерційного призначення під обслуговування існуючого пляжного торгівельно-розважального комплексу в зоні відпочинку "Коблево", с. Коблеве, проспект Курортний, 7/4. (арк. справи 33).

15.05.2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Миколаївській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства в межах Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, за адресою пр. Курортний, 7/4, с. Коблево, та складено відповідний Акт, відповідно до якого встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю норм ст. 62, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 88, 90 Водного кодексу України (арк. справи 54-61).

24.05.13 року за № (15-11) 987 вих.-13 прокурором Березанського району Миколаївської області внесено подання "Про усунення порушень земельного законодавства, причин та умов, що їм сприяли" та направлено Коблівській сільській раді для вжиття заходів до усунення порушень закону, які полягають в тому, що рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 81 від 10.11.11 року прийнято на підставі заяви ТзОВ "Арена 23", виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, договору про спільне користування земельною ділянкою, укладеного між ПП "ААС" та ТзОВ "Арена 23", однак ПП "ААС" не мало право розпоряджатись спірною земельною ділянкою (арк. справи 41-42).

24.05.13 року за № (15-11) 986 вих.-13 прокурором Березанського району Миколаївської області внесено подання "Про усунення порушень земельного законодавства, причин та умов, що їм сприяли" та направлено Коблівські сільській раді для вжиття заходів до усунення порушень закону, які полягають в тому, що рішення Коблівської сільської ради № 31 від 19.09.12 року прийнято в порушення вимог закону, оскільки забудова та реконструкція об'єктів здійснена за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку та дозвільних документів у сфері містобудування. В межах пляжної зони забороняється будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних (арк. справи 40).

Пунктом 1 рішення Коблівської сільської ради № 23 від 24.05.2013 року "Про розгляд подання прокурора Березанського району Миколаївської області та Миколаївської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері" задоволено подання прокурора за № (15-11) 956 вих.-13 від 24.05.13 року на рішення № 31 від 19.09.12 року "Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (ТзОВ "Арена 23"); № (15-11) 987 вих.-13 від 24.05.13 року на рішення № 81 від 10.11.11 року "Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна" (ТзОВ "Боско", ТзОВ "ПАРС 32", ТзОВ "Арена 23", ТзОВ "Лагуна 18", ТзОВ "Дічето") та скасовано відповідні рішення (арк. справи 39).

Предметом даного спору є вимога про скасування пункту 1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 року.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог щодо скасування пункту 1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 р. в частині задоволення подання прокурора на рішення №31 від 19.09.2012р. та скасування відповідного рішення з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У відповідності до статті 25, частини першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною першою статті 74 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Конституційний суд України у пункті 5 рішення від 16.04.2009 р. №7-рп/2009 у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказав, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є „гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Правова позиція стосовно того, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, викладена також в постанові Верховного Суду України від 04.06.2013р. у справі №21-64а13.

Частиною першою статті 21 Цивільного кодексу України передбачено, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно частини десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В пункті 2 роз'яснення Вищого господарського суду України від 31.05.2002р. №04-5/609 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" з подальшими змінами та доповненнями зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Судова колегія погоджується з вищезазначеними висновками суду першої інстанції та вважає їх обґрунтованими, оскільки рішення Коблівської сільської ради № 31 від 19.09.2012р. є ненормативним правовим актом однаразового застосування, воно не могло бути в подальшому скасовано органом місцевого самоврядування, а тому місцевим господарським судом обґрунтовано задоволено позовні вимоги про визнання недійсним п. 1 рішення XXVII сесії 6 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 23 від 24.05.2013 р. в частині задоволення подання прокурора на рішення №31 від 19.09.2012р. та скасування відповідного рішення.

Щодо скасування Коблівською сільською радою рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 81 від 10.11.11 року суд першої інстанції правильно зазначив наступне.

Підставою для прийняття виконкомом Коблівської сільської ради рішення № 81 від 10.11.11 року "Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна" були:

- заява від ТзОВ "Арена 23" (вх. № 1627 від 09.11.11 року) (арк. справи 50);

- правоустановчі документи (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців);

- договір про спільне користування земельною ділянкою, укладений між ПП "ААС" та ТзОВ "Арена 23" (арк. справи 51);

- витяг з генплану.

При цьому, в порушення вимог п. 8.1 вищевказаного Тимчасового положення № 7/5 від 07.02.02 року та вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції чинній на момент прийняття рішення виконкомом) ТзОВ "Арена 23" не подано документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Позивачем не подано суду доказів наявності проектної документації, дозволів на реконструкцію вищевказаного об'єкта, як і не подано будь-яких інших доказів на підтвердження своєї позиції (декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації, виданих сертифікатів тощо).

Відтак, відсутність у ТзОВ "Арена 23" дозвільних документів на будівництво (реконструкцію) об'єкта не надавало виконавчому комітету Коблівської сільської ради права приймати рішення про визнання права власності.

Крім того, як вбачається з рішення № 81 від 10.11.11 року "Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна" виконкомом Коблівської сільської ради визнано право власності за ТзОВ "Арена 23" на пляжний торгівельно-розважальний комплекс (сцена, закусочна з літнім майданчиком, торгівельний павільйон, рятувальний пост, пляжна алея, підпірна стінка, замощення, туалет, тіньові навіси - 4 шт., кабінки для переодягання - 4 шт., пункт прокату пляжного інвентарю), який розташований за адресою: зона відпочинку "Коблево", с. Коблеве біля торгівельного комплексу "Преображенський".

Натомість, як вбачається з Технічного паспорту, виготовленого Березанською філією Миколаївського міжміського бюро технічної інвентаризації станом на 08.12.11 року (матеріали інвентаризаційної справи № 8232), під літерою А значиться торгівельний павільйон, площею 24, 4 кв. м., під літерою Б - вбиральня площею 73, 1 кв. м., під літерою В - складське приміщення площею 37, 5 кв. м., під літерою Г - гримерна, площею 25, 4 кв. м., під літерою Д - навіс, площею 60, 7 кв. м., під літерою Ж - альтанка площею 27 кв. м., під літерою З - торгівельний кіоск, 4, 4 кв. м., а також споруди № 1 - сцена, 77, 36 кв. м., № 2 - ганок 50, 13 кв. м., № 3 огорожа - 37, 76 кв. м., № 4 - огорожа 30, 21 кв. м., № 5 - замощення 1 011, 65 кв. м. Загальна площа вказаного об'єкту складає 2 473 кв. м. (арк. справи 46).

Вищевикладене додатково свідчить про те, що на момент прийняття рішення № 81 від 10.11.11 року "Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна" виконком Коблівської сільської ради не мав необхідної документації для прийняття рішення та зареєстрував об'єкти нерухомого майна, які не значаться ані в Технічному паспорті, ані в будь-якій іншій документації.

Щодо договору про спільне користування земельною ділянкою, укладеного між ПП "ААС" та ТзОВ "Арена 23" (арк. справи 51), який було подано серед документів для оформлення права власності, то слід зазначити, що вказаний договір не містить ані номеру, ані дати, ані площі земельної ділянки та її місцезнаходження тощо. Відтак, вказаний договір не може вважатись належним доказом підтвердження права ТзОВ "Арена 23" на земельну ділянку, що також є порушенням п. 8.1 вищевказаного Тимчасового положення.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.

Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що вимога позивача в частині скасування п. 1 рішення Коблівської сільської ради № 23 від 24.05.2013 року, яким скасовано відповідне рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 81 від 10.11.11 року, є безпідставною, оскільки рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 81 від 10.11.11 року не відповідає законам України, іншим актам законодавства, зокрема, вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Тимчасовому положенню про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на майно. Натомість, Коблівська сільська рада, скасовуючи рішення виконкому, діяла на підставі, в межах повноважень, у спосіб та відповідно до Закону, зокрема, п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". За таких обставин, в цій частині позовна вимога є необґрунтованою та безпідставною.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що Коблівська сільська рада не має права скасовувати рішення його виконавчого органу спростовуються положеннями ч.9 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування", відповідно до яких рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Доказів уповноваження ТзОВ "Арена 23" на звернення до суду від імені юридичних осіб (ТзОВ "Боско", ТзОВ "ПАРС 32", ТзОВ "Лагуна 18", ТзОВ "Дічето") суду не подано, тому безпідставними є вимоги позивача про скасування п. 1 рішення Коблівської сільської ради № 23 від 24.05.2013 року в частині, що стосується прав та обов'язків інших вищевказаних юридичних осіб. В цій частині позову судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи та оцінки доказів, а апеляційну скаргу без задоволення.

Витрати по сплаті судового збору у відповідності до вимог ст. 49 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49,101,103,105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕНА 23" залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 17.10.2013р. у справі № 915/1470/13 - без змін.

Постанова в порядку ст. 105 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Л.І. Бойко

Суддя Т.А. Величко

Суддя С.В. Таран