ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2014 р. Справа № 816/5163/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бартош Н.С. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року по справі за позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до приватного акціонерного товариства «Кременчуцьке ремонтне монтажне підприємство» про стягнення коштів платника податків який має податковий борг з рахунків у банках обслуговуючих такого платника, -
У с т а н о в и л а:
22 серпня 2013 року позивач, Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі по тексту Кременчуцька ОДПІ), звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» (далі по тексту - ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство») про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг з рахунків у банках обслуговуючих такого платника, посилаючись на несплату відповідачем узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість в загальному розмірі 221 059,04 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року у задоволенні адміністративного позову Кременчуцької ОДПІ відмовлено.
Судове рішення вмотивоване тим, що відповідно до ст. 97, п. 97.2 ст. 97 Податкового Кодексу України, ч. 9 ст. 111, ч. 1 ст. 112 Цивільного Кодексу України встановлено, що порядок виплати грошових сум кредиторам юридичної особи, яка ліквідується, в даному випадку ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство», проводиться в певній черговості, в тому числі погашення податкового боргу, та у зв'язку з цим, суд прийшов до висновку, що задоволенням позовних вимог позивача, Кременчуцької ОДПІ, може бути порушена черговість вимог інших кредиторів.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі Кременчуцька ОДПІ, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати зазначену постанову та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення суду першої інстанції, відповідно до положень п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), слід скасувати з наступних підстав.
Порядок ліквідації суб'єкта господарювання визначений статтею 60 Господарського кодексу України, статтею 111 Цивільного кодексу України, а також розділом IV «Державна реєстрація припинення юридичної особи» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений Господарським кодексом України. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідкомісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, розміщує в друкованих засобах масової інформації в порядку та на умовах, визначених у статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені Господарським кодексом України чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідкомісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Ліквідкомісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідкомісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Згідно із п.п. 20.4 Інструкції про порядок відкриття, виконання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, у разі припинення юридичної особи внаслідок її ліквідації для проведення ліквідаційної процедури використовується один поточний рахунок юридичної особи, що ліквідовується, визначений комісією з припинення (ліквідатором, ліквідаційною комісією тощо).
Відповідно до матеріалів справи встановлено, що 21 червня 2012 року протоколом позачергових зборів ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» прийнято рішення щодо ліквідації (припинення) діяльності підприємства, встановлено строк подачі вимог кредиторів до 06.09.2012 року (а.с. 47-49).
Про прийняте рішення відповідачем в офіційному друкованому виданні «Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку» № 119 від 26 червня 2012 року, розміщено відповідне повідомлення (а.с. 85).
У липні 2012 року Кременчуцькою ОДПІ щодо ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по день закриття, результати якої оформлено актом від 20 липня 2012 року № 2392/22-209/13962545 (а.с. 20-21).
Згідно з висновками акта перевірки: підприємством станом на 20.07.2012 року не подано ліквідаційний баланс. Станом на 20.07.2012 року на підприємстві за даними бухгалтерського обліку обліковуються необоротні активи: основні фонди, земля, нематеріальні активи, дебіторська та кредиторська заборгованість. Перевіркою встановлено порушення ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» норм податкового законодавства, що призвело до зменшення розміру від'ємного значення об'єкту оподаткування за 2011 рік у сумі 1.004.469 грн., зниження податку на прибуток у сумі 59.648 грн., зниження податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 209.665 грн.
На підставі висновків даного акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення від 30 серпня 2012 року № 0012122031/1287, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 209.665 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 522 грн.
Вказане податкове повідомлення - рішення було оскаржено відповідачем до суду. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року по даній справі, що набрала законної сили, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 30 серпня 2012 року № 0012122031/1287.
21 вересня 2012 року складено звіт ліквідаційної комісії ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» (а.с. 51)
Відповідно до довідки про наявність розрахункових рахунків від 12.08.2013 року № 3/80/10 (а.с. 16), відповідач має відкриті розрахункові рахунки: №26002064115001, №26059064115980, №26008008713501, №26050008713501 - українська гривня, в АТ «Фінанси та Кредит», м. Комсомольськ, МФ0331564; №26004303094600, №26048303094600, №26059303094600 - українська гривня, в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005; №26005060307594, №26050060276294 - українська гривня, в ПАТ «Приватбанк», м. Полтава, МФ0331401; №26048057000764 - українська гривня, в ПАТ «Приватбанк», м. Полтава, МФ0331401.
Згідно розрахунку суми податкового боргу (а.с. 25) станом на 01.08.13 року за відповідачем рахується податковий борг по податку на додану вартість (30 14010100) в розмірі - 221.059,04 грн., який виник внаслідок несплати відповідачем самостійно визначених податкових зобов'язань в деклараціях підприємства з ПДВ: - № 9020723473 від 16.04.2013 року у розмірі 12.848,00 грн.; - № 9029125702 від 20.05.2013 року у розмірі 2.731,00 грн.; - № 9035483846 від 17.06.2013 року у розмірі 3.223,00 грн.; - № 9041585999 від 12.07.2013 року у розмірі 2.355,00 грн., та згідно із податковим повідомленням - рішенням Кременчуцької ОДПІ від 30 серпня 2012 року № 0012122031/1287.
Статтею 97 Податкового кодексу України встановлений порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством.
У цій статті під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 97.2. ст. 97 цього Кодексу, у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Згідно ч. 9 ст. 111 Цивільного кодексу України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Висновок суду про безпідставність позовних вимог Кременчуцької ОДПІ ґрунтується на тому, що стягнення коштів з банківського рахунку, на якому акумулюються кошти підприємства, що ліквідується, призводить до порушення порядку черговості задоволення вимог кредиторів, встановленої статті 112 Цивільного кодексу України, що в свою чергу, порушує приписи статті 97 Податкового кодексу України, оскільки стягнення коштів з банківських рахунків відбувається негайно після направлення податковим органом до банківської установи платіжної вимоги, без дотримання порядку черговості задоволення кредиторських вимог.
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Із змісту наведеної законодавчої норми випливає, що Податковим кодексом України встановлено особливий порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу. Органами стягнення за такими рішеннями, які здійснюють процедуру їх примусового виконання, є контролюючі органи в розумінні Податкового кодексу України.
Для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу з юридичної особи законодавство передбачає оформлення інкасового доручення, в якому зазначаються реквізити судового рішення, на підставі якого відбувається стягнення (п. 12.4 Інструкції N 22 від 21 лютого 2004 року).
Якщо ж достатні для погашення податкового боргу кошти на рахунку платника відсутні, контролюючий орган звертається до суду з позовом про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.3 Податкового кодексу України).
Таким чином, процедура погашення податкового боргу є самостійною процедурою, яка регулюється окремими нормами, а саме статтями 95 - 99 Податкового кодексу України, а, відтак, висновок суду щодо можливості порушення прав інших кредиторів ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» є передчасним.
Факт наявності податкового боргу у розмірі 221.059,04 грн. відповідачем ПрАТ «Кременчуцьке ремонтно - монтажне підприємство» не спростовується, інформація щодо закриття розрахункових рахунків до суду не надійшла.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Кременчуцької ОДПІ, про необхідність задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваного судового рішення з прийняття нового судового рішення про задоволення цих позовних вимог.
В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 185, 195, 196, 197, 198, п. 1, 4 ч. 1 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року по справі № 816/5163/13-а скасувати з прийняттям нового судового рішення, яким позовні вимоги Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків приватного акціонерного товариства «Кременчуцьке ремонтне монтажне підприємство» заборгованість по податку на додану вартість в сумі 221.059 грн. (двісті двадцять одна тисяча п'ятдесят дев'ять) грн. 04 коп. на р/р 31111029700008, одержувач: УК у м. Кременчуці/м. Кременчук/ 14010100, код одержувача: 37965850, банк одержувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО: 831019.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 січня 2014 року