УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2014 р.Справа № 527/1254/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 09.08.2013р. по справі № 527/1254/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Глобинської міської ради , Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області третя особа Відділ Держземагенства у Глобинському районі Полтавської області
про визнання бездіяльності неправомірною, визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач- ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати незаконною бездіяльність Глобинської міської ради щодо несвоєчасного розгляду заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1, орієнтовним розміром 1000 кв.м, визнати незаконним і скасувати рішення Глобинської міської ради від 15.03.2013 року № 84 та зобов'язати відповідача повторно на пленарному засіданні сесії міської ради розглянути заяву (клопотання) позивача від 08.05.2012 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтовним розміром 1000 кв.м., стягнути з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі моральної шкоди в сумі 20000грн. 00 коп.
25.06.2013 року позивачем подано заяву про відмову від позовних вимог в частині стягнення з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі моральної шкоди в сумі 20000грн. 00 коп.
Постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 09.08.2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 7, 9 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності", ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги позивача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог позивача прийшов до висновку про їх безпідставність та необґрунтованість.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 28.12.2012 року по справі № 1604\2647\2012 визнано незаконними дії Глобинської міської ради при розгляді заяви (клопотання) ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1, орієнтовним розміром 1000 кв.м., що полягають в незаконному відкладенні розгляду заяви (клопотання) та вимаганні подати не передбачений законодавством документ, а також в порушенні місячного строку розгляду заяви (клопотання), визнано незаконними та скасовано рішення Глобинської міської ради від 30.05.2012 року № 556, від 17.07.2012 року № 727, від 31.08.2012 року № 922, а також зобов'язано Глобинську міську раду повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м., на пленарному засіданні сесії міської ради.
Матеріалами справи встановлено, що постанова Глобинського районного суду від 28.12.2012 року по справі № 1604\2647\2012 надійшла на адресу Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області 22.02.2013 р.
15.03.2013 року на розгляд 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради було винесено питання "Про виконання постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 28.12.2012 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, про визнання дій (бездіяльності) неправомірними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області від 15.03.2013 року ОСОБА_1 було повторно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1, орієнтовним розміром 1000 кв.м, у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування Генерального плану м. Глобине. Межа першої черги не набула чинності, так як роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Глобине не завершені.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, Рада міністрів АРК, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Таким чином, Глобинською міською радою дотримані вимоги ч.7 ст. 118 ЗКУ в частині строків розгляду клопотання.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання незаконною бездіяльності Глобинської міської ради, що полягає в нерозгляді в місячний термін її заяви (клопотання) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною), орієнтовним розміром 1000 кв.м.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 Конституції України Розділ ХІ "місцеве самоврядування" є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.38 Земельного Кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів.
Відповідно до ст.39 Земельного Кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації.
Згідно ч.1 ст.174 Земельного Кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.
Згідно ч.1 ст.176 Земельного Кодексу України межі адміністративно-територіальних одиниць посвідчуються державним актом України.
Згідно до вимог ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Статтею 118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 3 ст.4-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( від 01.07.2004 № 1952-ІУ) державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснено таке формування, одночасно із державною реєстрацією похідного речового права на такі земельні ділянки (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій, сервітут), крім випадків, коли рішенням відповідного органу про затвердження документації із землеустрою передбачено здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельні ділянки.
Правовстановлюючим документом на землі комунальної власності є Витяг з Державного реєстру речових прав, який видається Державною реєстраційною службою.
Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності N 5245-VI від 6 вересня 2012 року N 5245-VI землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а)земельні ділянки:
-на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;
-які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б)всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються:
-у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами;
-за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
У разі якщо межі сіл, селищ, міст не встановлені відповідно до вимог статей 174, 175 та 176 Земельного кодексу України, визначення меж земель державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням меж населених пунктів, зазначених у Державному земельному кадастрі.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, є те, що земельна ділянка, на яку ОСОБА_1 претендує, розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування Генерального плану м. Глобине, і нікому не може бути надана у власність на даний час, так як межі першої черги не набула чинності, оскільки роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Глобине не завершені.
Згідно п.9 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" право власності на земельні ділянки державної та комунальної власності реалізується після державної реєстрації прав власності на відповідну земельну ділянку.
Рішення 15 сесії 6 скликання Глобинської міської ради від 21 лютого 2012 року № 50 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине" затверджено містобудівну документацію "Коригування генерального плану міста Глобине", у якому передбачено погодження надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та, враховуючи значну вартість землевпорядних робіт, виконкому міської ради розробити і подати на затвердження етапи і черговість встановлення меж міста.
Отже, містобудівна документація є затвердженою, відповідно до Генерального плану міста Глобине, однак проект землеустрою на даний час по коригованому генплану не виготовлено з причин відсутності коштів на його виготовлення.
Таким чином, земельна ділянка, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, перебуває за межами міста Глобине і за рішенням органу виконавчої влади має бути передана у комунальну власність. Листом вих. №01-13/1077 від 12.12.2012 року Державного підприємства "Державний проектний інститут містобудування" підтверджується, що проектна ділянка ОСОБА_1 знаходиться на даний час поза існуючими межами міста Глобине (а.с. 102).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв в межах наданих повноважень, з метою, з якою ці повноваження надані, обґрунтовано, безсторонньо і добросовісно.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На погляд судової колегії, відповідач довів суду правомірність своїх дій, в той час, як позивачка свої доводи належним чином не довела.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі моральної шкоди в сумі 20000грн. 00 коп., з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.06.2013 року позивачем було подано Глобинського районного суду Полтавської області заяву про відмову в задоволенні даної частини позовних вимог.
Згідно п.2 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищезазначені обставини справи та вимоги норм процесуального права, суду першої інстанції слід було дійти до висновку про закриття провадження по справі, оскільки позивач відмовився від позовних вимог в частині стягнення з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі моральної шкоди в сумі 20000грн. 00 коп.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що порушення судом першої інстанції норм процесуального права зумовлює необхідність часткового задоволення вимог апеляційної скарги щодо скасування судового рішення в частині відмови в задоволенні позовних до, заявлених до Державної казначейської служби України у Глобинському районі та прийняття ухвали про закриття провадження по справі.
В іншій частині постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 09.08.2013 року підлягає залишенню без змін, оскільки , в цій частині судом першої правова оцінка обставинам у справі дана вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись п. 2 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 09.08.2013р. по справі № 527/1254/13-а скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі моральної шкоди в сумі 20000грн. 00 коп.
Провадження у справі в зазначеній частині закрити.
В іншій частині постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 09.08.2013 року по справі 527/1254/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.