Постанова № 36880207, 27.01.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2014
Номер справи
813/8827/13-а
Номер документу
36880207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2014 року м.Львів № 813/8827/13-а

11 год. 40 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Гуменюк В.М., представника позивача Якубовича Ю.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Держівської виправної колонії № 110 про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Держівської виправної колонії № 110 (далі- Держівська ВК № 110). Позивач просить суд: зобов'язати Держівську виправну колонію № 110 допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, Державна екологічна інспекція у Львівській області у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства повинна була провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Держівською ВК № 110. Проте, всупереч ст.ст. 8,10,11 Закону працівникам позивача не було надано необхідної для проведення перевірки документації та звітності. Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника, про розгляд справи, який призначався на 09.12.2013 року, 15.012014 року, 27.01.2014 року повідомлявся належним чином. У судовому засіданні 27.01.2014 року, на яке представник відповідача не з'явився, суд, взявши до уваги думку представника позивача щодо можливості почати судовий розгляд за даною справою, а також зваживши на дозволені законом строки розгляду справи, ухвалив на підставі ст. ст. 71, 128 КАС України розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі відповідача.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи.

Начальник Державної екологічної інспекції у Львівській області на виконання плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Львівській області завдань на ІІІ квартал 2013 року, 30.09.2013 року видав наказ № 656-і/п, яким зобов'язав державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Львівської області провести з 30.09.2013 року планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Держівської ВК № 110 (а.с.7).

На підставі даного наказу видано направлення № 2006 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Держівською ВК №110 у термін з 30.09.2013 року по 18.10.2013 року. Копію направлення № 2006 було вручено через канцелярію підприємства, про що свідчить відмітка про отримання керівника Держівської ВК №110. (а.с.8).

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме: Львівська область, Миколаївський район, с.Держів для проведення планової перевірки.

Представниками Держівської ВК №110 не було надано необхідної для проведення перевірки документації та звітності.

У зв'язку з тим, що дії Держівської ВК №110 щодо ненадання необхідної документації та звітності унеможливили належне проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та належне оформлення матеріалів перевірки було складено акт про недопуск № 99.1.3 від 30.09.2013 року.

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Павликом Я.Р. та Тимо А.С. повторно здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме: Львівська область, Миколаївський район, с.Держів, для проведення планової перевірки.

Представниками Держівської ВК №110 повторно не було надано необхідної для проведення перевірки документації та звітності. В зв'язку з чим було складено акт про не допуск №100.1.3 від 10.10.2013 року.

Позивачем надіслано підприємству запит за вих. № 06-9284 від 16.10.2013 р. про надання необхідних для проведення перевірки документів. 18.10.2013 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Павликом Я.Р. та Тимо А.С. втретє здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме: Львівська область, Миколаївський район, с.Держів для проведення планової перевірки.

Представниками Держівської ВК №110 втретє не було надано необхідної для проведення перевірки документації та звітності. В зв'язку з чим було складено акт про не допуск №101.1.3 від 18.10. 2013 року.

Позивач, не погоджуючись діями відповідача щодо недопуску працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, звернувся з зазначеним вище позовом до суду.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 року затверджено «Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» (далі - порядок) Цей Порядок визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.

Згідно п. 2.2 Порядку для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Державної екологічної інспекції у Львівській області (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Відповідно до п.4.11 Порядку перевірка проводиться за оригіналами або належним чином оформленими копіями документів, наданими керівником або уповноваженою ним особою суб'єкта господарювання, щодо якого здійснюється перевірка.

Відповідно до п.4.4 Порядку під час проведення перевірки перевіряються наявність та чинність дозвільних документів, які підтверджують право на здійснення господарської діяльності, пов'язаної з використанням природних ресурсів (розміщення відходів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, викиди в атмосферне повітря з стаціонарних джерел, спеціальне використання природних ресурсів), транскордонним переміщенням об'єктів рослинного й тваринного світу, та інших документів, необхідних для здійснення перевірки.

Відповідно до ч.10 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Положення ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Згіно ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В той же час згідно ч. 2 ст.71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи перевірка проводилась на підставі плану заходів з виконання покладених на Державну інспекцію у Львівській області завдань на ІІІ квартал 2013 року, наказу від 30.09.2013 року, направлення на проведення перевірки, які відповідно до порядку оформлені належним чином та вручені відповідачу.

Під час розгляду справи, відповідачем не доведена правомірність дій щодо недопуску до проведення планової перевірки та причин не надання позивачу документів необхідних для проведення перевірки працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області, що підтверджується актами про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 30.09.2013 року, 10.10.2013 року, від 18.10.2013 року. Всі ці акти підписані керівником Держівської ВК № 110 (а.с.9-11).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позов є обґрунтований, а тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності».

Стягнути з державного бюджету на користь Державної екологічної інспекції у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська,98) 68,72 грн. судового збору.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 30 січня 2014 року.

Суддя Сподарик Н.І.