ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2014 року № 813/9398/13-а
09:10 год.
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Великомостівська" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося до суду з позовом до ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Великомостівська" про застосування заходів реагування згідно з ч. 5 ст. 4 та ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме, зобов'язання відповідача невідкладно зупинити виконання робіт по демонтажу механізованого комплексу 2КМ-87 в лаві № 110 пласта П7н і гірничих робіт на виробках, прилеглих до лави № 110 пласта П7н на ВП "Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" до усунення зазначених порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Відповідно до п. 5 ч 1 ст. 183-2 КАС України, в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються в порядку скороченого провадження.
Відтак, суддя, у відповідності до ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу в порядку скороченого провадження.
У визначений судом строк від відповідача письмового заперечення та доказів на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються, або заяви про визнання позову, до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суддя приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
Основними завданнями територіального управління є, відповідно до ч. 3 п. 3 Положення:
- організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:
- промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;
- геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;
- безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідно до пункту 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затв. наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 даного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.11.2013 року № 871, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.11.2013 року № 516/6.2 та направлення на проведення перевірки від 19.11.2013 року № 1437/6.2 - головним державним гірничотехнічним інспектором Західної МДІН у ВП Пятничко В.Г., в присутності уповноважених осіб відповідача - начальника дільниці ВТБ Чесниківського О.В.. в.о. начальника дільниці з видобутку вугілля (дільниця № 3) Земка М.С., у час з 08 год. 00 хв. 11.12.2013 року до 17 год. 00 хв. 11.12.2013 року було проведено перевірку розподілу повітря по шахті, головної вентиляторної установки в дільниці ВТБ відокремленого підрозділу "Шахта "Великомостівська" ДП "Львівугілля" в м. Червоноград.
За наслідками проведеної перевірки, 11.12.2013 року позивачем складено акт № 6.2-12/157.
Даним актом, в розділі V пунктами 4, 5, 9, 10, 13 зафіксовано наступні порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
1) на ПК-13+5м по 110-му «біс» розвідувальному штреку пл. П7н на рамах аркового кріплення мають місце невидалені куски породи, що відшарувалися в покрівлі виробки, що є порушенням п.1 гл.6 розд.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 (надалі - Правила);
2) не вжито негайних заходів, щодо відновлення порушеного металевого аркового кріплення на ПК-13 по 110-му «біс» розвідувальному штреку пл.П7н, що є порушенням п.2 гл.6 розд. V Правил;
3) на ПК-2+13м по 110-му конвеєрному штреку пл.П7н на рамах металевого аркового кріплення поломана дерев'яна затяжка у міжрамному просторі, що є порушенням п.1, п.5 гл.З розд. V Правил;
4) не закладені (не забучені) порожнини, що утворились за кріпленням на ПК-2 по 110-му конвеєрному штреку пл.П7н, що є порушенням п. 1, п. 11 гл. З розд. V Правил;
5) допущено експлуатацію лебідки ЛВД-24 №1 без захисного кожуха, яка встановлена на ПК-0 по 110-му «біс» розвідувальному штреку пл.П7н„ що є порушенням п.6, п. 8 гл.2 розд. ІV Правил.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП «Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля".
В акті міститься пропозиція до директора шахти "Великомостівська" Суворова С.М. негайно зупинити роботи з демонтажу механізованого комплексу 2КМ-87 в лаві № 110 пласта П7н і гірничих робіт на виробках, прилеглих до лави № 110 пласта П7н.
Акт підписано особами, що брали участь у перевірці, та директором шахти Суворовим С.М. без застережень.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 5 стаатті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем дільницею ЛКП "Центральне" вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих. З вимогами акту відповідач був ознайомлений, матеріалами справи не підтверджено виконання вимог позивача.
Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, а тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей. Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову прийняту у справах, визначених статтею183-3 цього Кодексу.
Відтак, суд вважає за необхідне, в порядку ст.256 КАС України, постанову допустити до негайного виконання.
На підставі п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Великомостівська" (код ЄДРПОУ 26307799, адреса: 80100, Львівська обл., м. Червоноград, вул. Львівська, 61) шляхом зупинки роботи з демонтажу механізованого комплексу 2КМ-87 в лаві № 110 пласта П7н і гірничих робіт на виробках, прилеглих до лави № 110 пласта П7н до усунення зазначених в акті перевірки від 11.12.2013 року № 6.2-12/157 порушень в повному обсязі та отримання в зазначеному порядку рішення на відновлення роботи.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Потабенко В.А.