У Х В А Л А
Справа № 817/236/14
29 січня 2014 р. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гломба Ю.О. розглянувши клопотання про вжиття заходів забезпечення позову в справі за позовом
Прокурор Рівненського району Рівненської області
до
Рівненська районна рада Рівненського району Рівненської області
про визнання протиправним та скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Рівненського району Рівненського області звернувся до суду з адміністративним позовом до Рівненської районної ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі".
Позивачем подано клопотання про забезпечення адміністративного позову, шляхом:
1. заборони голові Рівненської районної ради Рівненської області, його заступникам та іншим особам підписувати оспорюване рішення;
2. заборони Рівненській районній ради Рівненської області, її службовим особам вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення оспорюваного рішення;
3. зупинення дії оспорюваного рішення.
Необхідність застосування заходів забезпечення адміністративного позову обґрунтовує:
- очевидною протиправністю оспорюваного рішення;
- існуванням небезпеки заподіяння шкоди інтересам держави у зв'язку із можливою дестабілізацією роботи державних установ і органів місцевого самоврядування.
Вказує на терміновість вирішення даного клопотання.
Частиною 1 статті 118 КАС України встановлено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Тому, суд вважає за можливе розглянути клопотання позивача без виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши обставини, які позивач наводить в обґрунтування свого клопотання, суд приходить до висновку про наявність підстав для його часткового задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 117 КАС України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Згідно з ч. 1 ст. 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частиною 4 статті 117 КАС України передбачено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Таким чином, вжиття судом заходів забезпечення адміністративного позову можливе за умови існування на момент його подання однієї із наступних обставин:
- наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
- неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача, у разі невжиття заходів забезпечення адміністративного позову, або необхідність докладання значних зусиль та витрат для їх відновлення;
- очевидність ознак протиправності оскаржуваного рішення.
Відповідно до п. 9 Перехідних положень Конституції України, прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII, предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, зокрема, відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Пунктом 2 частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII, передбачено, що прокурор, без внесення подання, може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Отже, звертаючись до суду із даним адміністративним позовом, прокурор діє з метою захисту інтересів держави, які полягають у виявленні під час перевірки відповідача можливого недотримання ним вимог закону при прийнятті оспорюваного рішення.
Як вбачається з рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 27.01.2014 року, ним схвалено текст заяви депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій у державі.
Схвалення заяви депутатів не належить до компетенції місцевої ради. В свою чергу, статтею 19 Конституції України, визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Пунктом 2 рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 27.01.2014 року № 1348 вирішено опублікувати його у міськрайонному тижневику «Слово і час» та на веб-сайті районної ради.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне вжити заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом:
1. зупинення дії рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі";
2. заборони Рівненській районній раді Рівненської області вчиняти дії щодо оприлюднення рішення від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі" у міськрайонному тижневику «Слово і час» та на веб-сайті районної ради.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача в частині заборони голові Рівненської районної ради Рівненської області, його заступникам та іншим особам підписувати оспорюване рішення, оскільки такий спосіб забезпечення адміністративного позову містить зобов'язання відповідача діяти у порядку, що не передбачений законом.
Керуючись статтями 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,—
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити частково.
Зупинити дію рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в держав",- до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Заборонити Рівненській районній раді Рівненської області вчиняти дії щодо опублікування рішення від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в держав" у міськрайонному тижневику «Слово і час» та на веб-сайті районної ради.
У задоволенні решти клопотання - відмовити.
Копію ухвали негайно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Виконання ухвали з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвали про заборону вчиняти певні дії виконується в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Гломб Ю.О.