Постанова № 36874445, 22.01.2014, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
801/11511/13-а
Номер документу
36874445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 січня 2014 р. Справа №801/11511/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

про стягнення 4 250,00 грн.,

Обставини справи: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 18.12.2013 року надійшов адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, про стягнення заборгованості у сумі 4 250,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог законодавства про рекламу.

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

З урахуванням неявки сторін, відповідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно з ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно договору оренди від 10.01.2012 року відповідач є Орендарем частини будівлі (капітальної споруди) площею 57,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.14).

Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було здійснено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, в ході якого виявлено розміщення у АДРЕСА_2 біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ФОП ОСОБА_1 рекламного носія (стоппер) з інформацією про магазин «ІНФОРМАЦІЯ_1» зі змістом «ІНФОРМАЦІЯ_1 эфирные масла живая косметика», яка направлена на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару, про що складено протокол № 200 від 28.01.2013 року (а.с.10).

Протоколом №200 від 28.01.2013 року зафіксовано відсутність дозволу на розміщення зовнішньої реклами, який видається Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, що є порушенням ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу».

До протоколу зроблений та наданий фотоматеріал реклами.

На адресу реєстрації магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» (АДРЕСА_2), та ФОП ОСОБА_1 було направлено вимогу про надання інформації за вих. №02-03/200 від 28.01.2013 року, яка отримана відповідачем 31.01.2013 року (а.с.9).

Зі змісту вимоги вбачається, що відповідача було зобов'язано надати, зокрема, документально підтверджену інформацію про вартість розповсюдженої (виготовленої та розповсюдженої) реклами у відповідності до п.5 ст.27 Закону України «Про рекламу» (акт виконаної роботи, рахунок, платіжне доручення та ін.) чи пояснення з вказівкою причини неможливості надання такої інформації та дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, виданий Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, проте витребуваної інформації щодо вартості реклами у відповідність до ч.5 ст.27 Закону України «Про рекламу» позивачу не надано.

Листом від 25.02.2013 року відповідач повідомив позивача лише про те, що рекламний стоппер був прибраний з відкритої місцевості та до усунення порушень не буде використовуватися, необхідні документи для отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами подані до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради та знаходяться на розгляді.

Листом від 05.02.2013 року за №29/08-05 ГУ архітектури, будівництва та регіонального розвитку повідомило відповідача про необхідність звернення з заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами до Єдиного дозвільного центру (зв. бік а.с.15).

Повідомленням Інспекції з питань захисту прав споживачів від 25.02.203 року за №02-03/463 проінформовано відповідача про розгляд питання про накладення штрафних санкцій згідно до ст.27 Закону України «Про рекламу» 12.03.2013 року о 14 год. 00 хв. (зв. бік а.с.10).

25.02.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим прийнято рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу стосовно ФОП ОСОБА_1 (а.с.7).

12.03.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим складено протокол № 10 засідання по справі за порушення законодавства про рекламу (а.с.8).

Рішенням №107 від 12.03.13 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів за порушення ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф в розмірі 4 250,00 грн., яке було направлено відповідачу 15.03.2013 року (зв. бік а.с.5).

Рішення отримано ОСОБА_2 18.03.2013 року (а.с.6).

Суд вважає позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів обґрунтованими, виходячи з наступного.

Закон України «Про рекламу» встановлює засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

Згідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил ( 2067-2003-п ), що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

На вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Пунктом 13 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N693 встановлено, що посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу:

- перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження;

- отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу;

- готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.

В матеріалах справи, міститься фотокопія реклами зі змістом «ІНФОРМАЦІЯ_1 эфирные масла живая косметика», про що зазначено у протоколі №200 від 28.01.2013 року.

Згідно до ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

До ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу», у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В силу ч.6, 7 ст.27 Закону України «Про рекламу» до відповідача застосовано штраф у розмірі 4 250,00 грн. (250 н.м.д.г.*17 грн = 4 250,00 грн.), на підставі рішення про накладення штрафу про порушення законодавства про рекламу.

Рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим №107 від 12.03.13 р відповідачем оскаржувалося у судовому порядку.

Так, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.06.2013 року у справі №801/4495/13-а за позовом ФОП ОСОБА_1 до Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим, про скасування рішення №107 від 12.03.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2013 року апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення; постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.06.2013 року у справі №801/4495/13-а залишено без змін.

Таким чином, адміністративним судом по іншій справі підтверджено обґрунтованість та правомірність прийнятого Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим рішення про застосування штрафних санкцій №107 від 12.03.2013 року.

Згідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть учать ті самі особи, або щодо якої встановлено ці обставини.

На дату розгляду справи штрафні санкції в розмірі 4 250,00 грн. за порушення законодавства про рекламу, відповідачем не погашені.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі статтею 86 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, проаналізувавши зазначені вище норми чинного законодавства України, матеріали адміністративного позову, суд вважає, що позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, про стягнення суми штрафу підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (інн НОМЕР_1, АДРЕСА_1) суму штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 4 250,00 грн. (чотири тисячі двісті п'ятдесят грн., 00 коп.) до Державного бюджету м. Сімферополь: 21081100, ОКПО 38040558, р/р 31112106700002, МФО 824026 ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Суворова С.В.