Постанова № 36868502, 20.01.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2014
Номер справи
810/1143/13-а
Номер документу
36868502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2014 року 810/1143/13-а

приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,

час прийняття постанови : 12 год. 03 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лиска І.Г.

при секретарі: Васковець М.С.

за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області до Громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області Державної податкової служби з позовом до Громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" про стягнення податкового боргу в сумі 3027, 40грн..

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Громадська організація садівницького товариства «Ветеран-3» (далі ГО СТ «Ветеран-3») була зареєстрована Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 20.06.2001р., запис №1 334 120 0000 000078, перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Вишгородському районі з 30.10.2001р. за № 69-СТ, що підтверджується довідкою від 16.07.2012р. № 657.

В липні 2012 року працівниками ДПІ у Вишгородському районі проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з плати за землю за 2012 рік, під час якої встановлено порушення вимог пункту 286.2 статті 256 розділу XIII, підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, що виявилось у неподанні податкової декларації з плати за землю за 2012 рік.

За результатами перевірки складено Акт від 24.07.2012р. №1082/15-1/22203011 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.07.2012р. №0004271503, яким визначено ГО СТ Ветеран-3» податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 170,00 грн.

В жовтні 2012року працівниками ДПІ у Вишгородському районі проведена позапланова документальна виїзна перевірка ГО СТ «Ветеран-3» (код ЄДРПОУ 22203011) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2012р., під час якої встановлено порушення вимог пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, в результаті чого не обчислено суму податку за 8 місяців 2012року, яка повинна становити 2285,92 грн.

За результатами перевірки складено Акт від 05.10.2012р. №1649/22-01/222203011 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2012р. №0001552300, яким визначено ГО СТ «Ветеран-3» податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 2857,40 грн., в тому числі за основним платежем - в розмірі 2285,92 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - в розмірі 571,48 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 18.10.2012р. №0001552300 отримано представником ГО СТ «Ветеран-3» 18.10.2012р, що підтверджується його підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.

Загальна сума заборгованості ГО СТ «Ветеран-3» по земельному податку з юридичних осіб становить 3027,40 грн.

Вишгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом, але заборгованість у сумі 3027, 40 грн. до цього часу не погашена.

У судовому засіданні представник позивача Домантович А.А. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд позов задовольнити, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача Антонова Г.І. у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог у повному обсязі, зазначила, що податкові повідомлення - рішення від 18.10.2012р. №0001552300 та від 25.07.2012р. №0004271503 є протиправними, прийняті позивачем всупереч вимог податкового законодавства України, податковий борг по земельному податку у відповідача відсутній, оскільки ГО СТ «Ветеран-3» є неприбутковою організацією.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представників сторін, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що Громадська організація садівницького товариства "Ветеран-3" зареєстрована Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 20.06.2001р., запис № 1 334 120 0000 000078 та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Вишгородському районі з 30.10.2001року за № 69-СТ, що Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 12.02.2013 року 315845339, Довідкою АБ №362045 з ЄДРПОУ від 03.06.2011 року, Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 3096248, Довідкою про взяття на облік платника податків від 16.07.2012 №657.

З 24.09.2012 року по 28.09.2012 року працівниками ДПІ у Вишгородському районі ДПС була проведена позапланова документальна виїзна перевірка ГО СТ "Ветеран-3" (код ЄДРПОУ 22203011) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2012р., за результатами якої складено Акт від 05.10.2012р. №1649/22-01/222203011 "Про результати позапланової документальної виїзної перевірки громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2012 року".

Згідно з висновками акту перевірки, податковим органом встановлено порушення відповідачем вимог пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, в результаті чого не обчислено суму податку з плати за землю за 8 місяців 2012 року за земельну ділянку розміром 3,2150 га., яка повинна становити 2 285,92 грн.

Згідно із пп. 14.1.147 ст. 14 Податкового Кодексу України, плата за землю - це "загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності".

Згідно із тією ж ст. 14 ПКУ, земельний податок - це "обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів" (пп. 14.1.72 ст. 14 ПКУ); орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це "обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою" (пп. 14.1.136 ПКУ).

Відповідно до вимог ст. 15 п. 15.1. Податкового Кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Статтею 16 Податкового Кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб), відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з частиною другою статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до статті 277 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, надані садівницьким товариствам, у тому числі зайняті садовими та/або дачними будинками фізичних осіб, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (пункт 277.2 статті 277 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області Державної податкової служби, виявивши порушення відповідачем вимог пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, в результаті чого останнім не обчислено суму податку за 8 місяців 2012 року визначила ГО СТ "Ветеран-3" податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 2857,40 грн., в тому числі за основним платежем - в розмірі 2285,92 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - в розмірі 571,48 грн. та на підставі висновків Акту перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення від 18.10.2012р. №0001552300.

Вказаним податковим повідомленням - рішенням визначено ГО СТ "Ветеран-3" податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 2 857,40грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 2 285,92 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в розмірі 571,48 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 18.10.2012р. №0001552300 отримано представником ГО СТ "Ветеран-3" 18.10.2012р., що підтверджується його підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.

Проте, не погоджуючись із встановленими податковим органом порушеннями, а також з податковим повідомленням-рішенням від 18.10.2012р. №0001552300, ГО СТ "Ветеран-3", оскаржило його до Київського окружного адміністративного суду.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року у справі №810/773/13-а, у задоволенні позову Громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2012р. № 0001552300 - відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2013 року, постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року - залишено без змін.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2013 року у справі №810/773/13-а, які набрали законної сили, встановлено, що податкове повідомлення - рішення Вишгородської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Київській області від 18.10.2012р. №0001552300, прийняте Вишгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області правомірно і відповідає вимогам чинного законодавства.

Таким чином, податкове повідомлення - рішення Вишгородської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Київській області від 18.10.2012р. № 0001552300, на підставі якого позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 2857, 40 грн. є правомірним та на сьогоднішній день не скасоване і підлягає виконанню.

Крім того, 24 липня 2012 року працівниками ДПІ у Вишгородському районі проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з плати за землю за 2012рік, під час якої встановлено порушення вимог пункту 286.2 статті 256 розділу XIII, підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, що виявилось у неподанні податкової декларації з плати за землю за 2012 рік.

За результатами перевірки складено акт від 24.07.2012р. №1082/15-1/22203011 "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з плати за землю".

На підставі Акту перевірки від 24.07.2012р. №1082/15-1/222203011 заступником начальника ДПІ у Вишгородському районі прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.07.2012р. № 0004271503, яким визначено ГО СТ Ветеран-3» податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 170,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 25.07.2012р. № 0004271503 направлено позивачем засобами поштового зв'язку за юридичною адресою ГО СТ «Ветеран-3» та повернуто 29.08.2012р. з відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».

Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкового повідомлення - рішення від 25.07.2012 № 000427 відповідачем суду не надано.

Як встановлено у судовому засіданні, податкове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 2 857,40 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 2 285,92 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в розмірі 571,48 грн. та 170 грн. відповідачем не сплачена.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПКУ джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отриманих як позика (кредит), майна, випуску цінних паперів, з урахуванням особливостей визначених цією статтею, а також суми надмірну сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно із п.41.5 ст. 41 ПК України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п.95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст. 20 ПК України органи ДПС України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із п. 102.4 ст. 102 ПК України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у п. 102.1 ст. 102 ПК України, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області до Громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Громадської організації садівницького товариства "Ветеран-3" (07363, Київська область, Вишгородський район, село Осещина, вул. 1-а Садова, буд. 26, ідентифікаційний код юридичної особи - 22203011) на користь Державного бюджету України кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у сумі 3027 (три тисячі двадцять сім) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 23 січня 2014 р.