Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 119/4182/13-а
22.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лядової Т.Р.,
суддів Яковенко С.Ю. ,
Ілюхіної Г.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Державного підприємства "Придніпровська залізниця" та Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради на постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Мурзенко М.В. ) від 20.08.13 у справі № 119/4182/13-а
за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (пр. К.Маркса 108, м.Дніпропетровськ, 49000)
до Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради (вул.Українська, 46, м.Феодосія, Автономна Республіка Крим,98100)
про визнання протиправними дій та стягнення заборгованості за пільгове перевезення пасажирів
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулося до Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради в частині невиконання вимог п.6 порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256, а саме: не реєстрації за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею у приміському сполученні окремих категорій громадян по станціям та зупиночним пунктам території Феодосійської міської ради за вказаний період та не надсилання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим в частині неповної сплати Державному підприємству «Придніпровська залізниця» витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року в сумі 94676,05 грн.
Постановою Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 20.08.2913 адміністративний позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця" задоволено частково: стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами оплати проїзду в приміському сполученні за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року в сумі 3955,75 грн.
На зазначене судове рішення від Державного підприємства "Придніпровська залізниця" надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення по справі про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Від Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим також надійшла апеляційна скарга на постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 20.08.2913, в якій відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Сторони та їх представники у судове засідання не з'явилися, про місце та час розгляду справи сповіщені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі нез'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам, оскільки суд апеляційної інстанції не визнавав обов'язковою участь у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального права, вважає, що апеляційна скарга Державного підприємства "Придніпровська залізниця" підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим повинна бути залишена без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Положенням ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, визначений Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359.
Пунктом 3 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 визначено, що облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).
Відповідно до пунктів 4, 5, 7, 9 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359, сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг. Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира. На підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Згідно з п. 10 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359, залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.
Матеріали справи свідчать, що 30.01.2012 між позивачем та відповідачем укладено договір №06-12/ПР/ДН-4-12252/НЮдч про розрахунки за надані послуги по перевезенню предметом якого було регулювання взаємовідносин щодо здійснення пільгового перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, компенсація витрат за таке перевезення. Відповідно до п.3.1 цього договору загальна сума договору для компенсації збитків складає суму виділену в межах обсягів субвенцій із Державного бюджету України, що загалом відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим від 01.02.2012 №291/01-03 складає 300000,00 грн. Судом першої інстанції встановлено, що фактично відповідачем позивачу в рахунок компенсації частини вартості проїзду пільгових категорій громадян за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 сплачено 300000,00грн.
Відповідно до облікових форм, складених на виконання вимог Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359, та згідно акту звірки розрахунків станом на 01.01.2013, витрати позивача за перевезення пільгових категорій громадян складають 394676,05 грн., таким чином сума, яка підлягає стягненню становить 94676,05 грн.
Разом з тим, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що враховуючи проведені виплати, сума недоотриманих позивачем коштів компенсації витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду в приміському сполучення за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, яка підлягає стягненню з відповідача становить 3955,75 грн., оскільки позивачем не представлено доказів надання відповідачу облікових форм за жовтень-листопад 2012 року, а також розміру компенсації частини проїзду в січні 2012 року в зазначеній в акті звірки розрахунків суми (53062,78грн.).
Однак вказаний висновок суду першої інстанції спростовується матеріалами справи, а саме підписаними Державним підприємством "Придніпровська залізниця" та Управлінням праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим Актами звірок розрахунків з відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг певним категоріям пасажирів за пільговий проїзд в приміському залізничному транспорті, в яких сторонами зазначено по фактичним обсягам перевезення: за січень 2012 року - 53062,78грн., за жовтень 2012 року - 34883,64 грн., за листопад 2012 року - 44308,06 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відсутності у відповідача можливості компенсувати позивачу витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, в обсягах більше ніж визначено у договорі №06-12/ПР/ДН-4-12252/НЮдч від 30.01.2012, та вважає обґрунтованою відмову у задоволенні позовних вимог в частині визнання бездіяльності відповідача протиправною, оскільки відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядника бюджетних коштів здійснюють платежі лише в межах асигнувань.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги Державного підприємства "Придніпровська залізниця" частково спростовують висновки суду першої інстанції, є істотними та такими, що підлягають частковому задоволенню.
З огляду на визначене, колегія суддів дійшла висновку про неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи при ухваленні рішення про часткове задоволення адміністративного позову, у зв'язку із чим рішення суду першої підлягає скасуванню, з постановленням нового рішення по справі.
Керуючись ст.195, ст.196, п.3 ч.1ст.198, п.1, п.4 ч.1ст.202, ч.2ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця" - задовольнити частково.
2.Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.
3.Постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Мурзенко М.В. ) від 20.08.13 у справі № 119/4182/13-а - скасувати.
4.Прийняти нове рішення по справі.
«Адміністративний позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця" задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Феодосійської міської ради на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами оплати проїзду в приміському сполученні за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року в сумі 94676,05 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.»
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова
Судді підпис С.Ю. Яковенко
підпис Г.П.Ілюхіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.Р.Лядова