Постанова № 36853466, 22.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
804/12043/13-а
Номер документу
36853466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2013 р. Справа № 804/12043/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рищенко А.Ю.,

розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» про тимчасову заборону (зупинення) діяльності.

Ухвалою суду від 17.09.2013 року було відкрито скорочене провадження та призначено справу до розгляду без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю проектно-виробничою фірмою «МОБІЛ» (далі за текстом - ТОВ ПВФ «МОБІЛ», відповідач) останньому було направлено на виконання письмовий припис від 19.08.2013 року № 4-7800-11-3 щодо надання інформації та копій документів, що розглядаються в ході інспекційної перевірки. Проте, припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області було проігноровано та не надані запитувані дані в повному обсязі, чим вчинені перешкоди для виконання обов'язків покладених на посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, що є порушенням норм Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Тим паче, що в ході такої перевірки була виявлена протиправна діяльність ТОВ ПВФ «МОБІЛ» щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; утворення та розміщення відходів без належного ліміту. А це суперечить вимогам чинного законодавства, тому є доцільним на думку відповідача тимчасово заборонити (зупинити) таку протиправну діяльність ТОВ ПВФ «МОБІЛ» з метою усунення виявлених порушень.

Просить суд:

- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів.

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження було направлено на адресу відповідача, яку він отримав - 27.09.2013 року. Це вбачається з даних оригіналу поштового повідомлення про вручення, яке є наявним в матеріалах справи.

У встановлені строки відповідач надав суду письмові заперечення проти даного адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень останній зазначив, що ТОВ ПВФ «МОБІЛ» не є виробничим підприємством, а веде оптову торгову діяльність. За його твердженнями висновки відповідача, викладені ним в акті перевірки не відповідають дійсності, адже за результатами господарської діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ» мало взаємовідносини з постачальниками за укладеними договорами, при чому наявною є вся необхідна первинна документація: копії податкових накладних, копії договорів, копії довіреностей, копії рахунків. В ході проведеної перевірки позивач надав перевіряючим всі необхідні реєстраційні документи підприємства. При цьому документи було надано не в повному обсязі, а лише ті, які стосуються діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ», тому що перелік вимог висувався виробничому підприємству, яким позивач не є. За поясненнями ТОВ ПВФ «МОБІЛ» таке орендує приміщення на підставі договору оренди нерухомого майна № 01/01-13 від 01.01.2013 року, що також підтверджується угодою № 34/2009 від 01.01.2009 року КЖЕП-26 про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572. А згідно умов договору позивач не має права вести виробничої діяльності. При цьому щомісяця веде контроль облікових приладів та належного утримання прибудинкової території, що фіксується державними інспекторами комунальних служб. Останні не виявляли порушень з боку підприємства. За словами ТОВ ПВФ «МОБІЛ» на припис про надання необхідних документів було відреаговано належним чином та своєчасно, за результатами перевірки виправлені всі недоліки, що стосуються безпосередньої діяльності підприємства, а саме: на робочих місцях було замінено денні лампи освітлення на стаціонарні, з підсобного приміщення вивезене особисте бездіяльне майно директора. Адміністративний штраф, накладений на позивача Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області, було сплачено своєчасно. Тобто, ТОВ ПВФ «МОБІЛ» частково виконало вимоги припису та звернулось до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області з листом про проведення повторної перевірки виконання таких. За твердженнями позивача інші виявлені в ході проведеної перевірки недоліки припису не відповідають діяльності фірми, тому виконані не були.

У відповідності до положень п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, в тому числі і щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Отже, беручи до уваги повідомлені відповідачем обставини та надані письмові докази, суд вважає за необхідне врахувати такі в якості належних доказів.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним відмовити у задоволенні даного адміністративного позову у повному обсязі з огляду на таке.

У відповідності до положень п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України за № 454/2011 від 13.04.2011 року Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України за № 429 від 04.11.2011 року.

А п. 4.2, п. 6.4 вказаного Положення визначено, що відповідно до покладених на позивача завдань такий здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Для виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань така проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Аналіз матеріалів справи показує, що у період з 14.08.2013 року по 04.09.2013 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на ІІІ квартал 2013 року, наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 18.07.2013 року № 1122-П, повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 4-6804-11-3 від 18.07.2013 року, направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства з боку ТОВ ПВФ «МОБІЛ» № 4-6831-11-3 від 18.07.2013 року.

Згідно даних довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АА за № 448636 ТОВ ПВФ «МОБІЛ» було зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради - 24.09.1993 року. Видами діяльності останнього за КВЕД є: інші види оптової торгівлі, оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин, дослідження і розробка в галузі природничих наук, виробництво лаків та фарб, оптова торгівля хімічними продуктами, роздрібна торгівля залізними виробами, фарбами та склом.

За результатами проведеної перевірки позивачем було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Згідно ч. 7, ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року за № 877-V (у відповідній чинній на момент проведення перевірки редакції) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно даних акту перевірки під час проведення заходу щодо здійснення державного нагляду (контролю) позивачем були встановлені наступні порушення ТОВ ПВФ «МОБІЛ» вимог чинного законодавства України, а саме: порушення ст.ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 7, 32 Закону України «Про екологічну експертизу», ст.ст. 20-2, 24, 26, 27, 51, 55, 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України, ст.ст. 17, 26, 29, 31, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки».

Даний акт перевірки було підписано та отримано відповідачем для ознайомлення, про що є відповідна відмітка на копії самого акту, яка є наявною в матеріалах справи.

Згідно акту перевірки в ході проведення такої позивачем було встановлено, що на підприємстві в наявності наступні джерела утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: склад зберігання пігментів (для полірування фарб), склад зберігання фарби, полірувальна ділянка, 1 заточувальний верстат, 1 свердлильний верстат, 1 токарний верстат, тощо. Інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводилась, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній. А це є порушенням ст.ст. 10, 11, 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Тому, на думку екологічної інспекції є всі підстави для тимчасової заборони (зупинення) діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ», пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Крім того, в ході обстеження та аналізу наданих документів екологічною інспекцією було встановлено, що на ТОВ ПВФ «МОБІЛ» утворюються такі види відходів: відпрацьовані лампи, макулатура, матеріали обтиральні зіпсовані, тара металева відпрацьована, тара поліетиленова відпрацьована, тара паперова відпрацьована, ТПВ, тощо. Інвентаризація відходів, що утворюються під час діяльності підприємства - відсутня, норми утворення, їх склад, властивості та ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища не визначено, дозволи на розміщення відходів та ліміти на утворення, розміщення відходів на 2013 рік - відсутні. А це свідчить про порушення відповідачем ст.ст. 26, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», та є підставою для тимчасової заборони (зупинення) діяльності відповідача, що пов'язана з утриманням та розміщенням відходів.

Проте, відповідач заперечує проти достовірності вищевикладених тверджень екологічної інспекції з огляду на те, що ТОВ ПВФ «МОБІЛ» не є виробничим підприємством, а веде оптову торгову діяльність.

Як вже зазначалось судом вище, одним з видів діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ» згідно Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є в тому числі і оптова торгівля хімічними продуктами, інші види оптової торгівлі.

Правоту своєї позиції відповідач доводить суду, надаючи зокрема копії певної первинної документації, що підтверджує основний вид економічної діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ» на момент перевірки, а саме: копію податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2013 року (загальна) із відображенням загального обсягу постачання, копію реєстру виданих та отриманих податкових накладних, копію квитанції № 2, копію звіту про обсяг оптового товарообороту за серпень 2013 року № 1-опт, відповідно до якого за звітний місяць - серпень 2013 року оптовий товарооборот (без ПДВ і акцизу) становить - 285, 1 тис. грн., за період з початку року - 1 413, 9 тис. грн., копію фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва форми № 1-м від 01.07.2013 року, відповідні копії договорів постачання товарів зокрема лакофарбової продукції, товарів народного споживання, ґрунтування, непродовольчої продукції, ґрунту, копії довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, копії накладних, податкових накладних, рахунків-фактур, видаткових накладних. Відповідні пояснення та частково пред'явлені перевіряючим документи екологічною інспекцією прийнято до уваги не було. Адже частина висунених позивачем вимог стосується підприємства, яке виробляє певну продукцію, а ТОВ ПВФ «МОБІЛ» таким не є, що було доведено та підтверджується матеріалами справи.

Згідно умов договору оренди нерухомого майна від 01.01.2013 року за № 01/01-13, укладеного між громадянином України ОСОБА_2 та ТОВ ПВФ «МОБІЛ», громадянин України ОСОБА_2 передає, а ТОВ ПВФ «МОБІЛ» - приймає у строкове платне користування нерухоме майно - кімнату у нежитловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, площею 16 кв.м., для розміщення офісу.

Також угодою № 34/2009 про часткову участь в утриманні будинку та прибудинкової території від 01.01.2009 року, укладеної між КЖЕП-26 Індустріального району м. Дніпропетровська та ТОВ ПВФ «МОБІЛ», визначено, що сторони такої угоди при частковій участі утримують 5-ти поверховий 6-ти під'їзний житловий будинок АДРЕСА_1. При цьому дана угода була укладена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 та п. 43 Положення про порядок передачі квартири у власність громадян, затвердженого наказом Міськжитлокомунгоспу України від 15.09.1992 року, відповідно до якого власники нежитлових приміщень будинку є співвласниками будинку, укладають з іншими співвласниками угоду про часткову участь у витратах щодо утримання. Так, за поясненнями ТОВ ПВФ «МОБІЛ» останнє не має права вести виробничу діяльність. Щомісяця інспектори комунальних служб проводять контроль облікових приладів та належного утримання прибудинкової території.

Згідно ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року за № 2707-ХІІ (у відповідній чинній редакції) підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:

неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як було визначено відповідач не веде виробничої діяльності не виробляє будь-яку продукцію, тому і не здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, його діяльність не пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на стан повітря. ТОВ ПВФ «МОБІЛ» є оптовим продавцем продукції, яку поставляють на умовах укладених договорів. За поясненнями останнього, при постачанні товару заводом-виробником перевіряється його якість та цілісність упаковки, надаються сертифікати з описом безпечних умов зберігання товару. На складі зберігається тільки той товар, умови зберігання якого відповідають сертифікату. План ліквідації та локалізації аварійних ситуацій розробляється при господарській діяльності об'єктів промисловості і атомної енергетики, а ТОВ ПВФ «МОБІЛ» до таких не належить. Крім того, останнє орендує підсобне приміщення по АДРЕСА_2 площею 21 кв.м. відповідно до умов договору № 01/08-13 від 01.08.2013 року, яке іноді використовується як склад для зберігання товару у заводській упаковці, що не потребує спеціальних умов зберігання. До орендованого приміщення не проведені жодні комунікації, призначення та розміри складу цього не передбачають. Оскільки виробнича діяльність на даній території не ведеться, перехват зливових вод, відведення зливових вод по рельєфу місцевості не здійснюється.

Тобто, на вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, що стосуються безпосередньо економічної діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ», останнє відреагувало належним чином та виконало такі у встановлені строки, а саме: на робочих місцях були замінені денні лампи освітлення на стаціонарні, з підсобного приміщення вивезене особисте бездіяльне майно директора, накладений адміністративний штраф своєчасно сплачений.

За поясненнями відповідача в ході господарської діяльності ТОВ ПВФ «МОБІЛ» утворюються тверді побутові відходи (ТПВ), які ТОВ «Дніпрокомунтранс» своєчасно вивозить та захороняє відповідно до умов договору № 6588 від 02.01.2013 року.

Згідно умов останнього ТОВ «Дніпрокомунтранс» (виконавець) зобов'язується надати послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів (ТПВ), відповідно до адреси об'єктів і періодичності вивозу, заявлених в довідці про дислокацію, яка є невід'ємною часткою цього договору, а ТОВ ПВФ «МОБІЛ» (замовник) зобов'язується прийняти ці послуги та оплатити їх на умовах даного договору. Дні вивезення ТПВ: в евроконтейнер. Цим договором передбачені тарифи і ліміти, склад та властивості ТПВ, а ТОВ ПВФ «МОБІЛ» дотримується Правил надання послуг з вивезення ТПВ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 року № 1070 інші відходи відсутні, адже при постачанні товару заводом-виробником гарантується якість товару і його упаковка, що підтверджується договірними відносинами з постачальниками та паспортами якості товару. В процесі приймання товару ТОВ ПВФ «МОБІЛ» дотримується та керується інструкціями Держарбітражу СРСР № П-6 від 15.06.1965 року «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання по кількості», Держарбітражу СРСР № П-7 від 25.04.1966 року «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання по якості».

А згідно положень ст. 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року за № 187/98-ВР (у відповідній чинній редакції) зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Тобто, відповідач належним чином дотримується діяльності, пов'язаної з утворенням та розміщенням відходів. Протилежного позивачем доведено не було.

Вимогами ст. 70 Водного кодексу України визначено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо), забороняється.

За словами відповідача водопостачання та водовідведення ним здійснюється на підставі договору з КП «Дніпроводоканал» № 11746 від 13.03.2012 року. Відповідач є вторинним споживачем водних ресурсів (абонентом), тобто в ході його діяльності відсутні госппобутові стічні води. Водопостачання та водовідведення узгоджено з КЖЕП-26 та КП «Дніпроводоканал» згідно підписаного у двосторонньому порядку акту про визначення точки розподілу послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж. На підтвердження заявлених даних ТОВ ПВФ «МОБІЛ» надає суду копію відповідного договору на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, копію акту визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж, копію переліку приладів та засобів обліку, переліку допустимих концентрацій шкідливих речовин у стічних водах, розрахунку об'ємів послуг, додаткової угоди як додатків до вказаного договору від 13.03.2012 року.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується те, що позивач дотримується умов укладеного договору та щомісячний контроль лімітів, призначення використаних природних ресурсів фіксує в обліковому журналі КП «Дніпроводоканал». А це свідчить про дотримання порядку визначеного відповідними нормами Водного кодексу України.

На підтвердження своїх пояснень ТОВ ПВФ «МОБІЛ» надає суду відповідні копії письмових документів та оригінали фото з докладним відображенням, описом дій направлених на виконання вимог екологічної інспекції за результатами проведеної перевірки.

Суд приймає до уваги надані письмові докази в якості належних згідно положень ст.ст. 69, 70, 71 КАС України.

У відповідності до положень ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищевикладеного, письмових доказів, пояснень відповідача, суд не вбачає обґрунтованості та доцільності у викладених в адміністративному позові твердженнях екологічної інспекції, відповідних позовних вимогах такої щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів. Тому, у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-виробничої фірми «МОБІЛ» про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя А.Ю. Рищенко