Ухвала суду № 36848542, 13.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
818/6829/13-а
Номер документу
36848542
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2014 р.Справа № 818/6829/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калитки О. М.

Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірного підприємства "Агрофірма Діамант" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2013р. по справі № 818/6829/13-а

за позовом Дочірного підприємства "Агрофірма Діамант"

до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Дочірнє підприємство "Агрофірма "Діамант" (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач) за №0000452202 від 12.06.2013р. відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 28745 грн. 00 коп., з яких: 22996 грн. за основним платежем , 5749 грн. штрафних санкцій;

- податкове повідомлення рішення №0002681702 від 12.06.2013р., яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 66 842 грн. 10 коп., з яких: 16165 грн. за основним платежем та 50677 грн. 10 коп. за штрафними санкціями.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірні податкові повідомлення - рішення ґрунтуються на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки, а відтак, суперечать ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання на користь Державного бюджету України.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2013 року в задоволенні адміністративного позову позивача відмовлено у повному обсязі.

Позивач не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції. Апелянт зазначає, що приймаючи зазначену постанову судом першої інстанції допущено неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи,що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Відповідач письмові заперечення до суду апеляційної інстанції не подав.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено що Сумською МДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Дочірнього підприємства "Агрофірма Діамант" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012р. по 31.03.2013р.

За результатами перевірки податковим органом було складено Акт №47/22/32646953/44 від 30.05.2013р. (а.с.13-38) на підставі якого видані податкові повідомлення - рішення:

- №0000452202 від 12.06.2013р. відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 28745 грн. 00 коп., з яких: 22996 грн. за основним платежем , 5749 грн. штрафних санкцій;

- №0002681702 від 12.06.2013р., яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 66 842 грн. 10 коп., з яких: 16165 грн. за основним платежем та 50677 грн. 10 коп. за штрафними санкціями (а.с.11, 12).

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ АФ "Діамант", як платник фіксованого с/г податку, який самостійно обрав спеціальний режим оподаткування, визначений ст.209 ПК України, завищив податковий кредит по загальній податковій декларації за вересень 2012 року в сумі 22996,38 грн. та занизив податковий кредит по спеціальній податковій декларації за вересень 2012 року на вищезазначену суму. Що податковим органом правомірно було збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 16165 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 50677 грн. 10 коп.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, підставою для збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 28745 грн. 00 коп., стали висновки податкового органу про порушення позивачем п.209.15.1, п.209.15 ст.209, п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України.

Матеріали справи свідчать, що ДП "АФ "Діамант" є виробником сільськогосподарської продукції та є платником фіксованого сільськогосподарського податку. Основним видом діяльності ДП "АФ Діамант" є - вирощування зернових культур та технічних культур, розведення великої рогатої худоби та свиней, тому до податкової інспекції підприємством було подано дві декларації.

За період з 01.01.2012р. по 31.03.2013р. позивачем було задекларовано податкові зобов'язання по податку на додану вартість як по спеціальній податковій декларації так і по загальній податковій декларації.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.01.2012р. по 23.03.2013р. встановлено його завищення

- по спеціальній декларації на суму 341128 грн.

- по загальній декларації на суму 22 996 грн., в т.ч. за вересень 2012 року на суму 22996 грн.

Відповідно, за наслідками перевірки повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню, відповідачем було встановлено заниження податку на додану вартість по загальній податковій декларації в сумі 22996 грн., в т.ч. за вересень 2012 року в сумі 22996 грн.

Як було встановлено в ході перевірки та відображено в Акті, позивач - ТОВ "АФ "Діамант" придбавав у ТОВ ТД "Тандем СВ" дизельне паливо на загальну суму 137978,30 грн. у т.ч. ПДВ - 22996 грн. 38 коп. (видаткові накладні №РН0009361 від 05.09.2012р. та №РН0009693 від 13.09.2012р.).

На отримане дизельне паливо позивач отримує відповідні податкові накладні №134 від 05.09.2012р. та №457 від 12.09.2012р.

Податковий кредит за придбане дизельне паливо в сумі 22996,38 грн. позивачем було включено до реєстру отриманих податкових накладних по загальній податковій декларації та віднесено до складу податкового кредиту по загальній податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року.

Дане дизельне паливо було оприбутковано на склад ПММ та використано для заправки тракторів, які виконували польові роботи (а саме: оранка, дискування, культивація).

Статтею 209 ПК України визначений спеціальний режим оподаткування який може обрати сільськогосподарське підприємство (резидент), яке проводить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства. Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблений (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менше як 75 відсотків вартості товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (п.209.6 ст.209 ПК України).

Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1-24, товарних позиціях 4101,4102,4103,4301 згідно УКТЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) , а послуги надаються безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Спеціальну податкова декларація з податку на додану вартість подає резидент, який проводить підприємницьку діяльність у сфері сільського та лісового господарства.

За цією декларацією суми податку на додану вартість, нараховані сільськогосподарськими товаровиробниками, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів послуг), поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Загальна податкова декларація - податкова декларація з податку на додану вартість за результатами операцій з реалізації продукції власного виробництва (тобто придбаної).

Відповідно, п.209.6 ст.209 ПК України "Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менше як 75 % вартості всіх товарів /послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно." .

Відповідно п.п.209.15.1 п.209.15 ст.209 ПК України "Виробничі фактори, за рахунок яких сформовано податковий кредит":

а) товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві с/г продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції".

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що придбане дизельне паливо у ТОВ ТД "Тандем СВ" в кількості 12780л на суму 137978,30 грн. в т.ч. ПДВ 22996,38 грн. використано в рослинництві, податковий орган правомірно дійшов висновку, що суму ПДВ - 22996,38 грн. позивач повинен був віднести до складу податкового кредиту по спеціальній податковій декларації за вересень 2012 року, оскільки ТОВ АФ "Діамант", як платник фіксованого с/г податку, який самостійно обрав спеціальний режим оподаткування, визначений ст.209 ПК України, а з Акту Сумської МДПІ №47/22/32646953/44 від 30.05.2013р. вбачається, що в ході перевірки перевіряючими було встановлено, що дизельне паливо було оприбутковано ДП "АФ Діамант" на склад ПММ та використано для заправки тракторів, які виконували польові роботи (а саме: оранка, дискування, культивація).

Таким чином, доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, що саме те дизельне пальне об'ємом 12780л. придбане у ТОВ ТД «Тандем СВ», а не інше, що зберігалося на складі позивача, було заплановано, придбано і використовувалось для надання послуг населенню і має оподатковуватись по загальній декларації, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки сам позивач унеможливлює встановлення даного факту та ним а ні в ході перевірки, а ні в ході судового розгляду справи не було надано доказів стосовно залишку ППМ до моменту постачання спірного дизельного палива, а Акт перевірки свідчить, що дизельне паливо було оприбутковано ДП "АФ Діамант" на склад ПММ та використано для заправки тракторів для власних сільськогосподарських робіт (оранка, культивування, дискування).

Щодо податкового повідомлення-рішення №0002681702 від 12.06.2013р., яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 66 842 грн. 10 коп., з яких: 16165 грн. за основним платежем та 50677 грн. 10 коп. за штрафними санкціями, колегія суддів зазначає:

розмір податкових зобов'язань та штрафних санкцій, які було визначена податковим органом у вищезазначеному податковому повідомленні-рішення складається з декількох сум, а саме:

- 16165 грн. податку на доходи фіз. осіб та 4041 грн. 25 коп. штрафних санкцій - донараховано за наслідками дослідження правовідносин щодо погашення підприємством кредиту згідно Договору №910.10782 від 22.09.2011р. за гр. ОСОБА_3

- 510 грн. штрафних санкцій нараховано за порушення позивачем абз. б) п.176.2 ст.176 ПК України - податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф.№1ДФ) за 3 квартал 2012 року ДП "АФ Діамант" подано з недостовірними відомостями, а саме - не відображено виплачений дохід само зайнятим особам. Пункт 119.2 ст.119 ПК України передбачає відповідальність за таке порушення - 510 грн.

- сума штрафних санкцій 466,25 грн. (за січень 2012 року) та 45659,60 грн. (за жовтень 2012 року) було застосовано до позивача за порушення ст.168 ПК України, а саме - із сум виплачених доходів у вигляді заробітної плати за період з 01.01.2012р. по 31.03.2013р. ДП "АФ Діамант" податок на доходи фізичних осіб сплачувався (перераховувався) до бюджету несвоєчасно.

Перевіркою (стор. 43 акту перевірки) правильності визначення оподатковуваного доходу, зарахування до складу місячного оподатковуваного доходу премій, виплат за лікарняними листами, відпускних та додаткових виплат та матеріальних благ, натуроплату за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 заниження податку на доходи фізичних осіб встановлено, що ДП "Агрофірмою Діамант" згідно банківських виписок по рахунку № 26005000233734 в ПАТ "Ерсте Банк" (копії банківських виписок додаються): від 25.04.2012 в розмірі 35000,00 грн, від 17.07.2012 в розмірі 29400,00 грн., від 20.09.2012 в розмірі 20000,00 грн., від 26.10.2012 в розмірі 10000,00 грн.,

від 13.02.2013 в розмірі 7000,00 грн. проводилось погашення кредиту згідно договора №910.10782 від 22.09.2011 за ОСОБА_3

Гр. ОСОБА_3 за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 отриманий дохід в сумі 101400,00 грн., як додаткове благо. Податок на доходи фізичних осіб з даного доходу до бюджету не сплачено.

Відповідно до пп. 168.1.1. п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Таким чином на порушення вимог п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України ДП "Агрофірмою Діамант" за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 занижено податок на доходи фізичних осіб в сумі 16165,00 грн.

Перевіркою (стор. 44 акту перевірки) повноти та своєчасності повідомлення податкових органів про суми виплачених доходів за період з 01.01.2012 по 31.03.2013 встановлено, що ДП "Агрофірма Діамант" відповідно виписки банку від 23.07.2012 на розрахунковий рахунок № було перераховано кошти ФОП ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_1) у розмірі 11762,00 грн за уборку трав та сіножатей згідно рахунка б\н від 17.07.2012.

На порушення п.1.1 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 N 1020 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2011 р. за N 46/18784, у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. N 1ДФ) за 3 квартал 2012 ДП "Агрофірма Діамант" вищезазначений дохід не відображено.

На порушення вимог абз б) п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. N 1ДФ) за 3 квартал 2012 ДП "Агрофірма Діамант" подано з недостовірними відомостями, а саме: невідображено виплачений дохід самозайнятим особам.

Відповідальність за дане порушення передбачена п. 119.2 ст.119 Податкового кодексу „ Неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень".

Перевіркою (стор. 40-41 акту перевірки) повноти та своєчасності перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлено, що із сум виплачених доходів у вигляді заробітної плати встановлено порушення пп. 168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5, п. 168.1 ст.168 Податкового Кодексу України, а саме: за період з 01.01.2012 року по 31.03.2013 ДП "Агрофірмою Діамант" податок на доходи фізичних осіб сплачувався (перераховувся) до бюджету несвоєчасно (додаток - розрахунок сум невчасної сплати із зазначенням кількості днів затримки, додається).

Відповідно до пункту 54.2 статті 54 та пп.168.1.2.п. 168.1 ст.168 Податкового Кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Відповідно до пп. 168.1.1. п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно з пп. 168.1.2. п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Підпунктом 168.1.5. п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п. 31 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно п. 33.1 ст. ЗЗ Податкового кодексу України податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів.

В п. 33.3 ст. ЗЗ Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

В ст. 34 Податкового кодексу України визначені види податкового періоду: календарний рік; календарне півріччя; календарний квартал; календарний місяць; календарний день.

Визначення часових меж місячного податкового періоду міститься в пп.49.18.1 п.49.18.ст.49 Податкового кодексу України, згідно якого податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Строки сплати податкового зобов'язання встановлені п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, згідно з яким:

"Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом"

Розмір штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб передбачений п. 127.1 ст.127 ПК. (25%).

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що податковим органом було правомірно збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 16165 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 50677 грн. 10 коп., тому податкове повідомлення-рішення №0002681702 від 12.06.2013р. не підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2013р. по справі №818/6829/13-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з судовим рішенням суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Дочірного підприємства "Агрофірма Діамант" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2013р. по справі № 818/6829/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.