Рішення № 36845883, 24.01.2014, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
24.01.2014
Номер справи
583/3909/13-ц
Номер документу
36845883
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 583/3909/13-ц

2/583/33/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2014 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді - Плотникової Н.Б.

при секретарі - Логвиненко Л.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка Сумської області справу за позовом

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26

до Охтирської міської ради Сумської області, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, треті особи які не заявляють самостійних вимог: ліквідатор ПАТ «Нафтопроммаш» Пересадько Роман Іванович, Фонд Державного майна України, Регіональне відділення фонду державного майна України в Сумській області, ОСББГ «Зв'язківець», ПАТ «Нафтопроммаш»

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись з вказаним позовом в суд до відповідачів, в якому просять зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України здійснити передачу в комунальну власність Охтирської міської ради житлову будівлю гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область; зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області вчинити дії необхідні для прийняття до комунальної власності Охтирської міської ради житлової будівлі гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область. Свої вимоги мотивують тим, що всі позивачі є жителями житлової будівлі - гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка. Дана будівля була незаконно переведена з державної в приватну власність в процесі корпоратизації ПАТ «Нафтопроммаш». Рішенням Охтирського міськрайонного суду від 30.08.2011 р., що набрало законної сили, визнано протиправними дії Державного Комітету України по нафті і газу щодо передачі житлового приміщення по АДРЕСА_1 м. Охтирка Сумської області до статутного фонду ПАТ «Нафтопроммаш». Визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно у вигляді житлової будівлі за адресою м. Охтирка АДРЕСА_1, видане виконавчим комітетом Охтирської міської ради 11.06.2003 р. на підставі рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 225 від 22.05.2003 р. Зобов'язано КП «Охтирське міське бюро технічної інвентаризації» скасувати реєстрацію права власності ПАТ «Нафтопроммаш» на гуртожиток, розташований за адресою м. Охтирка АДРЕСА_1 Сумської області. Зобов'язано ПАТ «Нафтопроммаш» виключити зі статутного фонду ПАТ «Нафтопроммаш» житлову будівлю по АДРЕСА_1 м. Охтирка Сумської області. Позивачі зазначають, що саме Державний комітет України по нафті і газу своїм наказом від 30.06.1994 року № 257 затвердив статут ВАТ «Нафтопроммаш» та акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП «Нафтопроммаш». Отже, орган, який уповноважений управляти державним майном та який має право прийняти рішення про передачу гуртожитку до комунальної власності у зв'язку з початком ліквідаційної процедури ПАТ «Нафтопроммаш» є Міністерсво енергетики та вугільної промисловості України, яке є правонаступником Державниого комітету України по нафті і газу. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності» - передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном. Рішенням Охтирської міської ради від 29.05.2012 року надано згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади м.Охтирка будівлі по АДРЕСА_1 м. Охтирка. Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 р. громадани, які проживають у гуртожитках, що перебувають у власності підприємств, установ та організацій, утворених у процесі корпоратизації чи приватизації, набувають право на приватизацію займаних жилих кімнат після передачі таких гуртожитків у комунальну власність та за умови, що вони фактично проживають у таких гуртожитках правомірно тривалий час. Позивачі змушені звернутись до суду з вказаним позовом, так як станом на даний час ніхто не здійснює дій, направлених на вирішення питання про приватизацію займаних кімнат в гуртожитку.

Позивачі та їх представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений в установленому порядку, причин неявки не повідомив.

Представник відповідача - Охтирської міської ради Сумської області в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений в установленому порядку, в письмовій заяві просить справу розглянути у відсутності представника. Позовні вимоги не визнає.

Представники третіх осіб - Фонду Державного майна України, Регіонального відділення фонду державного майна України в Сумській області, ОСББГ «Зв'язківець» в судове засідання не з'явились, про час і місце судового розгляду справи повідомлені в установленому законом порядку, причин неявки суду не повідомили.

Третя особа - ліквідатор ПАТ «Нафтопроммаш» Пересадько Роман Іванович в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений в установленому порядку, в письмових запереченнях просить закрити провадження по справі, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Представник третьої особи - ПАТ «Нафтопроммаш» в судовому засіданні пояснив, що частина приміщень будівлі гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка, які залишились не викупленими, на даний час перебуває на балансі ПАТ «Нафтопоммаш». Однак у ліквідатора ПАТ «Нафтопроммаш» відсутні повноваження на документальне оформлення процесу передачі приміщення гуртожитку до комунальної власності, так як рішенням суду від 30.08.2011 року визнано недійсним свідоцтво про право власності ПАТ «Нафтопроммаш» на нерухоме майно у вигляді житлової будівлі за адресою м. Охтирка АДРЕСА_1, і на даний час Комунальним підприєством «Охтирське МБТІ» скасовано реєстрацію права власності ПАТ «Нафтопроммаш» на вказану будівлю гуртожитку.

Заслухавши пояснення позивачів та їх представника, пояснення представника третьої особи - ПАТ «Нафтопроммаш», вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, при цьому суд виходить з наступного.

Згідно ст.. 60 ЦПК України - кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Згідно ст.. 61 ЦПК України - обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.08.2011 року, що набрало законної сили, встановлено, що спірне приміщення, розташоване за адресою - АДРЕСА_1 м. Охтирка має статус гуртожитку і належало державному промисловому підприємству «Нафтопроммаш» (колишня назва - Охтирське дослідно-виробниче підприємство «Промзв'язок») на праві оперативного управління.

Встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1.12.1993 № 1085-р Охтирське дослідно-виробниче підприємство «Промзв'язок (колишня назва ВАТ «Нафтопроммаш») було передано до сфери управління Державного комітету по нафті і газу.

Судом встановлено, що на підставі наказу Державного комітету України по нафті і газу від 30.06.1994 р. № 257 на базі державного підприємства «Нафтопроммаш» було створено Відкрите акціонерне товариство «Нафтопроммаш». В наказі про створення АТ «Нафтопроммаш» зазначено, що ВАТ «Нафтопроммаш» створюється на виконання Указу Президента України від 15.06.1993 р. № 210/93 «Про корпоратизацію підприємств» і відповідно до Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5.07.1993 р. № 508.

Згідно п.1 Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» № 210/93 від 15.06.1993 р. - корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств . . . у відкриті акціонерні товариства.

Згідно п.2 Указу Президента - засновниками відкритих акціонерних товариств, що створюються відповідно до цього Указу на базі загальнодержавної власності, з боку держави є органи, уповноважені управляти цим майном: центральні органи державної виконавчої влади, інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи та обласні державні організації.

Згідно Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» засновником АТ «Нафтопроммаш» виступив Державний комітет України по нафті і газу, що підтверджується Наказом Держкомнафтогазу № 257 від 30.06.1994 р.

Згідно п. 11 Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою КМУ від 5.07.1993 р. № 508 - засновник у тижневий термін розглядає і затверджує акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу підприємства, що підлягає корпоратизації, і в десятиденний термін приймає рішення про створення відкритого акціонерного товариства та затверджує його статут.

Встановлено, що наказом Держкомнафтогазу № 257 від 30.06.1994 р. було затверджено Статут ВАТ «Нафтопроммаш» та затверджено акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу державного підприємства «Нафтопроммаш».

Встановлено, що на підставі рішення виконкому Охтирської міської ради № 72 від 23.02.2000 р. за АТ «Нафтопроммаш» було визнано право власності і видано свідоцтво про право власності на будівлю гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка.

Встановлено також, що на підставі рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 225 від 22.05.2003 р. за Відкритим акціонерним товариством «Нафтопроммаш» було визнано право власності і видано свідоцтво про право власності на будівлю гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка замість свідоцтва про право власності від 10.03.2000 р. в зв'язку зі зміною назви.

Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.08.2011 року, що набрало законної сили, встановлено, що ВАТ «Нафтопроммаш» неправомірно набуло права власності на спірний гуртожиток, оскільки цей будинок, як об'єкт державного житлового фонду, відповідно до норм житлового права не підлягає приватизації. Рішенням також встановлено, що в процесі корпоратизації державного промислового підприємства «Нафтопроммаш» було створене Відкрите акціонерне товариство «Нафтопроммаш» із статутним фондом 21292 млн.крб., до статутного фонду якого було неправомірно включено і вартість спірного приміщення гуртожитку.

Даним рішенням Охтирського міськрайонного суду від 30.08.2011 року, що набрало законної сили, визнано протиправними дії Державного Комітету України по нафті і газу щодо передачі житлового приміщення по АДРЕСА_1 м. Охтирка Сумської області до статутного фонду ПАТ «Нафтопроммаш. Визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно у вигляді житлової будівлі за адресою м. Охтирка АДРЕСА_1, видане виконавчим комітетом Охтирської міської ради 11.06.2003 р. на підставі рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 225 від 22.05.2003 р. Зобов'язано КП «Охтирське міське бюро технічної інвентаризації» скасувати реєстрацію права власності ПАТ «Нафтопроммаш» на гуртожиток, розташований за адресою м. Охтирка АДРЕСА_1 Сумської області. Зобов'язано ПАТ «Нафтопроммаш» виключити зі статутного фонду ПАТ «Нафтопроммаш» житлову будівлю по АДРЕСА_1 м. Охтирка Сумської області.

Встановлено, що 04.10.2011 року Комунальним підприєством «Охтирське МБТІ» скасовано реєстрацію права власності ПАТ «Нафтопроммаш» на будівлю гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка.

На даний час право власності на дану будівлю гуртожитку ні за ким не зареєстровано, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.01.2013 р.

Судом також встановлено, що у будівлі гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка розташовані як кімнати, що перебувають у приватній власності, так і кімнати, що не перебувають у приватній власності, що підтверджується довідкою КП «Охтирське МБТІ» від 06.12.2012 р. № 1992.

З постанови господарського суду Сумської області від 20.09.2012 р. вбачається, що ПАТ «Нафтопроммаш» визнано банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру, і що спірне приміщення гуртожитку не включено до складу ліквідаційної маси.

Відтак, зазначена будівля гуртожитку набула попереднього статусу - державного майна - і функції управління таким майном здійснює засновник ПАТ «Нафтопроммаш» - на даний час Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке є правонаступником Міністерства палива та енергетики, як правонаступника Державного департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України (п.2 Указу Президента України від 14.04.200о р. № 598/2000), яке стало правонаступником Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України (п. 2 Указу Президента україни від 25.11.1999 р. № 1499/99), утвореного на базі Держкомнафтогазу (п.1 Указу Президента України від 18.01.1995 р. № 61/95).

За таких обставин суд не може взяти до уваги лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.09.2013 р. про те, що через те, що в Єдиному реєстрі обєктів державної власності гуртожиток, розташований в м. Охтирка АДРЕСА_1, не значиться, у Міністерства немає підстав та повноважень вжити заходів щодо передачі у комунальну власність гуртожитку.

Згідно п.9 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 року - у разі банкрутства підприємства, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває держаний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.

Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст регулюється Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 року та постановою КМУ від 06.11.1995 року № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» - рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад.

Згідно п.51 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийяття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 року - передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, якщо інше не передбачено законом, - у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» - передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання передачі, а у випадках, передбаченх законом, - з дня державної реєстрації такого права.

Як встановлено судом, органом, уповноваженим управляти будівлею гуртожитку по АДРЕСА_1 м. Охтирка - є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Встановлено також, що рішенням Охтирської міської ради Сумської області від 29.05.2012 р. було надано згоду на прийняття безкоштовно у власність територіальної громади м. Охтирка будівлі за адресою АДРЕСА_1 м. Охтирка.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, і необхідно зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України здійснити передачу в комунальну власність територіальної громади м. Охтирка Сумської області житлову будівлю гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область, та зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області вчинити дії по прийманню до комунальної власності територіальної громади м. Охтирка Сумської області житлової будівлі гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область.

Доводи третьої особи - ліквідатора ПАТ «Нафтопроммаш» щодо розгляду справи в порядку адміністративного судочинства - не заслуговують на увагу з наступних підстав. Критеріями розмежування справи цивільного судочинства від справи адміністративного судочинства є одночасно: суб'єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин. Предметом спору в даному випадку є бездіяльність відповідачів щодо передачі будівлі гуртожитку у комунальну власність, що порушує права позивачів щодо реалізації ними права на приватизацію займаних ними жилих приміщень, передбаченого ст.. 4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», а тому справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно ст..88 ЦПК України - з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Охтирської міської ради Сумської області на користь позивачів слід стягнути судовий збір в сумі по 57,35 гривень з кожного.

На підставі викладеного, ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 року, ст.ст. 1, 4-1, 6, 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 року, п. 51 ч. 1 ст..26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою КМУ від 06.11.1995 року № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», ст.. 4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», керуючись ст..ст. 10, 60, 61, 88, 212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26 задовольнити.

Зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України здійснити передачу в комунальну власність територіальної громади м. Охтирка Сумської області житлову будівлю гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область.

Зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області вчинити дії по прийманню до комунальної власності територіальної громади м. Охтирка Сумської області житлової будівлі гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, м. Охтирка, Сумська область.

Стягнути з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Охтирської міської ради Сумської області на користь позивачів судовий збір в сумі по 57,35 гривень з кожного.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Сумської області через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Н. Б. Плотникова