ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"27" січня 2014 р.Справа № 921/65/14-г/17 УХВАЛА
Суддя Андрусик Н.О., розглянувши позовні матеріали Тернопільської обласної державної насіннєвої інспекції, с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, до відповідача: Борщівської районної ради, м. Борщів Тернопільської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення Борщівської районної ради №143 від 23.12.2003р. "Питання спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міста Борщівського району", відмовляє у прийнятті позовної заяви через те, що:
· Заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Відповідно до ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
- 01 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до ч. 1 ст. 17 якого юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За приписами статті 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пункт 1 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ст. 3 КАС України).
Позовні матеріали свідчать, що оскаржуване рішення №143 Борщівської районної ради прийнято на підставі положень п.п. 3, 5 ст. 16, п. 20 ст. 43, п.п. 4, 5 ст. 60 та п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення).
Повноваження відповідача як органу місцевого самоврядування визначені у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно п. 20 ст. 43 якого на пленарних засіданнях районної (обласної) ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (п. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно п.п. 4, 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Господарський спір є підвідомчий господарському суду, зокрема, при наявності наступних умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції (п. 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24 жовтня 2011 року N 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").
Абзацом "б" пункту 16 згаданої постанови господарським судам роз'яснено, що до їх компетенції не відноситься розгляд справ у спорах, зокрема щодо оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, у сфері господарювання.
Враховуючи наведене, беручи до уваги, що Борщівська районна рада є органом місцевого самоврядування, котра приймаючи спірне рішення діяла в межах повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тому даний спір є підвідомчий судам адміністративної юрисдикції, а відтак даний позов Тернопільської обласної державної насіннєвої інспекції, с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, не підлягає розгляду в господарських судах України.
З огляду на наведене, керуючись ст. ст. 43, 61, п. 1 ст. 62, 86 ГПК України, суддя господарського суду, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Тернопільській обласній державній насіннєвій інспекції, с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, у прийнятті позовної заяви №01/05/14 від 23.01.2014 р. (вх. № 68 від 23.01.2014р.) до Борщівської районної ради, м. Борщів Тернопільської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення Борщівської районної ради №143 від 23.12.2003р. "Питання спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міста Борщівського району".
2. Повернути позовні матеріали Тернопільській обласній державній насіннєвій інспекції, с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, вул. вул. Об'їзна, 12/3 (всього на 30-ти арк.).
3. Повернути Тернопільській обласній державній насіннєвій інспекції, с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, вул. вул. Об'їзна, 12/3, ідентифікаційний код 00704876, з Державного бюджету України - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого згідно квитанції № 94 від 17.01.2014р.
Суддя Н.О. Андрусик