Справа №295/15394/13-а
Категорія 102
2-а/295/510/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.01.2014 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Болейко А.П., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту нселення Богунської районної ради про визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобов»язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом до відповідача з вимогою про визнання неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради щодо не нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України № 2240-ІІІ, зобов`язати відповідача виплатити недоплачену частину допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.08.2011 року по 20.09.2013 включно в розмірі 19 750 грн. та здійснювати виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку у розмірі, встановленому Законом України № 2240-Ш з 01.10.2013 року. Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у відпустці по догляду за дитиною та отримує допомогу у розмірі 130 грн. до досягнення дитиною 3-х річного віку. Вважає, що в зв»язку з неправомірними діями відповідача вона не доотримала частину допомоги у розмірі 19 750 грн., які просить стягнути з відповідача.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надав заперечення проти позову у визначений законодавством строк.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено, обставини, викладені вище, що підтверджуються письмовими доказами.
Відповідно до ч. 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року) встановлено, що у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, не встановлює неконституційність вказаної норми ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року), що діяла у період 2008 року.
Як передбачено Порядком призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2010 року розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середнім сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 130 гривень.
Статтею 48 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Відповідно до ст.ст.116,117 Конституції України забезпечення проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту та розробка проекту закону про Державний бюджет України покладено на Кабінет Міністрів України, постанови і розпорядження якого в межах його компетенції є обов'язковими до виконання.
Відповідно з частиною другою статті 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, використання даних коштів на інші цілі призводить до їх нецільового використання.
Починаючи з 1 січня 2007 року допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування призначається та виплачується за рахунок коштів Державного бюджету через управління праці та соціального захисту населення. Управління здійснює відповідні виплати за наявності відповідного бюджетного фінансування в межах бюджетних асигнувань, що виділяються у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України згідно Закону про Державний бюджет України. Управління не має власних коштів для виплати допомоги, а є лише розпорядником бюджетних коштів.
Згідно ч.1 ст. 21 Бюджетного кодексу України, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядником бюджетних коштів. За обсягами наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Управління праці та соціального захисту населення районної ради є розрядником коштів нижчого рівня. Кошти, які надходять з Державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів мають цільовий характер і згідно ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Управління не має права без відповідних бюджетних призначень здійснювати відповідні виплати, оскільки дані дії, згідно ст. 119 Бюджетного кодексу України, розцінюються як нецільове використання бюджетних коштів.
Управління не є прибутковою організацією, а являється розпорядником коштів Державного бюджету, і лише в сумі встановленою Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Питання призначення та виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводиться у комплексі з впровадженням єдиних уніфікованих програм автоматизованої обробки документів з призначення і виплати допомоги (АСОПД/КОМТЕХ), яку розроблено Державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр» на замовлення Міністерства праці та соціальної політики України.
Даним програмним продуктом забезпечено автоматизоване призначення, нарахування, масовий перерахунок та виплату соціальних допомог відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства забезпечує через місцеві органи праці та соц. захисту населення виплату щомісячної допомоги, в розмірах, визначених Законом України від 21.11.1992 року №2811-12 «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» (з наступними змінами).
Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 зазначено, що застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Дане рішення є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Враховуючи вищевикладене, зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 компенсаційних виплат, в сумі вказаній позивачем, на даний час cуд вважає не має підстав.
Крім того, інші доводи та вимоги позивача, суд вважає на підставі вище викладеного, безпідставними та такими, що не дають підстав для задоволення позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 159, 161-162, 167, 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту нселення Богунської районної ради про визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобов»язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Суддя :