УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2014 року Справа № 876/14720/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі до Публічного акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі (надалі-позивач) звернулося в суд з позовом до публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" (надалі-відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 10557,51 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року позов задоволено повністю. Постановлено стягнути з публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" на користь управління Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 10557 (десять тисяч п'ятсот п'ятдесят сім ) гривень, 51 коп.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Публічне акціонерне товариство «Калуський завод комунального устаткування» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки судом першої інстанції не було належним чином повідомлено апелянта про час і місце розгляду справи, допущено порушення ст.10 КАС України щодо рівності процесуальних прав сторін. Дані обставини призвели до неповного з'ясування судом всіх обставин, що мають істотне значення для справи.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач по справі зареєстрований Калуською міською радою як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа та взятий на облік в управлінні Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі як платник зборів на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Об'єктом оподаткування для платника зазначеного збору публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 вказаного Закону.
Згідно розрахунку станом на 01.10.2013 року працівнику відповідача було призначено та виплачено пенсію на пільгових умовах по Списку №1 та по Списку №2 відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача станом на серпень вересень 2013 року по списку №1 та станом на серпень вересень 2013 року по списку №2 наявна заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі по виплаті та доставці пенсій призначених на пільгових умовах працівникам відповідача в сумі 10557,51 грн.
Згідно з п.2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 2 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами „б"-„з" статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, статтею 2 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 року.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.4. Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У відповідності до вищевказаних приписів позивачем направлялись на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які залишені ним без виконання.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України несвоєчасно сплачував витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, в зв'язку з чим в останнього утворилась заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України у м.Калуші та Калуському районі в сумі 10557,51 грн.
Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах складає 10557,51 грн., що підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та розрахунком боргу.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,198,200,205,207,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2013 року у справі № 809/3212/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула