Рішення № 3683583, 13.05.2009, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
13.05.2009
Номер справи
61/69-09
Номер документу
3683583
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" травня 2009 р. Справа № 61/69-09

вх. № 2640/4-61

Суддя господарського суду Рильова В.В.

при секретарі судового засідання Гаврильєв О.В.

за участю представників сторін:

прокурора - Асрян А.Б. , посвідчення №194 від 29.09.2008р. позивача - Крижановський М.В., довіреність №03-01-09/28-1489 від 12.06.2008р. відповідача - не з"явився

розглянувши справу за позовом Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Харків в інтересах держави. в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Липецької сільської ради, м. Липці

про стягнення 588,42 грн.

ВСТАНОВИВ:

Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах державив особі Державної екологічної інспекції в Харківській області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Липецької сільської ради про стягнення на користь держави шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки, у розмірі 588,42грн. Також прокурор просить покластина відповідача судові витрати.

Присутній в судовому засіданні 13.05.09р. представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити повністю.

Представник позивача в судовому засіданні 13.05.2009р. надав суду лист, в якому він повідомив про зміну реквізитів державного бюджету за якими підлягає стягнути грошові кошти за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності .

Присутній в судовому засіданні представник прокуратури підтримав заяву позивача та просив суд при задоволенні позову, врахувати вказані зміни реквізитів.

Суд, розглянувши дану заяву позивача, визнав за необхідне прийняти її до розгляду, оскільки вказана заява стосується лише зміни реквізитів та не змінює ні підстав ні предмету позову.

Відповідач в призначене судове засідання 13.05.2009р. не з"явився, свого повноважного представника не направив, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення. Про причини незявлення суд не повідомив, вимог ухвали суду не виконав, витребуваних судом документів не надав.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.04.09р. суд повідомляв сторони про те, що у разі незявлення їх представників в судове засідання та ненадання витребуваних судом документів, суд має право розглянути справу занаявними в ній матеріалами.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов’язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами без участі в даному судовому засіданні представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників прокуратури та позивача господарським судом встановлено наступне.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

16 травня 2007р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на виконання доручення Харківської міжрайонної прородоохоронної прокуратури за скаргою гр. Піскун Н.В.

В ході перевірки встановлено, що на території Липецької сільської ради Харківського району біля повороту до Трав'янського водосховища у лісосмузі має місце факт створення несанкціонованого звалища на двох земельних ділянках площею 24 кв. м. та 25 кв. м.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про відходи” органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами повинні забезпечувати виконання вимог законодавства про відходи, здійснювати контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, а також ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

За наслідками вказаної перевірки 16.05.2007р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області складено акт №00072 та протокол № 000475 стосовно секретаря сільської ради Андрущак О.М. яка на той час виконувала обов'язки Липецького сільського голови. Відповідно до наданих у протоколі пояснень Андрущенко О.М. було допущене порушення вимог ст. 21 Закону України „Про відходи” Андрущенко О.М. визнала та сплатила розмір штрафу відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.05.2007 за №07-18-109 у розмірі 85,00грн.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як свідчать матеріали справи, за наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007, якою затверджено „Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, розраховано шкоду в розмірі 588,42грн., яка завдана державі внаслідок засмічення земельних ресурсів.

З метою відшкодування Липецькою сільською радою збитків в розмірі 588,42грн. завданих внаслідок порушення вимог ст. 21 Закону України „Про відходи”, Державною екологічною інспекцією в Харківській області було направлено претензію № 38 від 02.07.2007, яка була залишена без відповіді.

Відповідно до Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року, у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.

В зв'язку з виявленими порушеннями позивачем, з урахуванням норм передбачених “Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодав-ства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., було розраховано суму збитків та складено претензію № 38, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 588,42 грн., яку було направлено на адресу відповідача.

Згідно абз.1 ст.1 Закону України "Про відходи" - "відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення".

Відповідно до п. З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забруд-ненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середо-вища України № 149 від 04.04.2007 р., - "Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому грунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди."

Відповідно до ст. 55 “Про охорону навколишнього природного середовища” суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 33 Закону України “Про відходи” забороняється несанкціоно-ване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст.12 Закону України “Про відходи” місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Відповідно п.1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування" - первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст.9 Закону України “Про відходи” територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" - виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту ст. ст. З0, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприєм-ствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядку-вання, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадян-ства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.19 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 21 Закону України “Про відходи” органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст.43 Закону України “Про відходи” підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 211 Земельного Кодексу України - "Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами".

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."

Зважаючи на вищевикладене та враховучи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, суд знаходить позов обгрунтованим і підлягаючим задоволенню.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 9, 12, 21, 33, 43 Закону України “Про відходи”, ст.ст. 19, 20, 55, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 187,189 Земельного Кодексу України, ст. ст. 6, 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 30, 38, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст.ст. 1, 4, 12, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Липецької сільської ради (62020, Харківська область, Харківський район, с. Липці, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 04396615, р/р 31418542700451 УДК в Харківському районі, МФО 851011, код 24134461) на користь держави на р/р 31512921700451, банк УДК в Харківській області, код УДК 24134461, банк одержувача: ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності банку 921, для захахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну засміченням земельної ділянки, у розмірі 588,42грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Липецької сільської ради (62020, Харківська область, Харківський район, с. Липці, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 04396615, р/р 31418542700451 УДК в Харківському районі, МФО 851011, код 24134461) до державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) державне мито в сумі 102,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з Липецької сільської ради (62020, Харківська область, Харківський район, с. Липці, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 04396615, р/р 31418542700451 УДК в Харківському районі, МФО 851011, код 24134461) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Рильова В.В.

Повний текст рішення підписано 15.05.2009р.