Рішення № 3682578, 15.04.2009, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
15/21-470
Номер документу
3682578
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" квітня 2009 р.

Справа № 15/21-470

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

Розглянув матеріали справи

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн", вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль, 46000

до відповідача Чортківської міської ради вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500

про визнання недійсним рішення Чортківської міської ради № 571 від 22.12.2008 року "Про розгляд заяви ТОВ "Поділля-Тютюн" щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ "Поділля-Тютюн" в м. Чорткові по вул. Гончара, 8" та зобов'язання Чортківської міської ради прийняти рішення, яким затвердити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8.

за участю представників сторін:

позивача: юрист Крих Тетяна Ярославівна –довіреність б/н від 01.12.08р.;

відповідача: представник Дутка Ігор Іванович –доручення № 1029 від 03.07.08р..

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн" вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль звернулося в господарський суд Тернопільської області з позовом до Чортківської міської ради вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область про визнання недійсним рішення Чортківської міської ради № 571 від 22.12.2008 року "Про розгляд заяви ТОВ "Поділля-Тютюн" щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ "Поділля-Тютюн" в м. Чорткові по вул. Гончара, 8" та зобов'язання Чортківської міської ради прийняти рішення, яким затвердити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара,8.

В судовому засіданні представникам сторін роз’яснено належні їм права та обов’язки передбачені ст.ст. 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.

03.04.2009р. позивач звернувся до суду з клопотанням про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення відносно земельної ділянки, що знаходиться за адресою м. Чортків, вул.. Гончара, 8, обґрунтовуючи його постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2008р., якою визнано за фізичною особою підприємцем Ціхоцькою Л.Д. першочергове право на будівництво магазину на земельній ділянці площею 0,0091 га, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8 "в" та зобов’язано Чортківську міську раду винести відповідне рішення.

Розглянувши дане клопотання, оцінивши представлені докази в їх сукупності суд відхиляє заявлене клопотання про забезпечення позову з огляду на наступне.

Згідно ст.66 ГПК України господарський суд за заявою сторони або з своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Відповідно до п. 3 Роз’яснення Вищого господарського суду України №02-5/611 від 23.08.1994р. "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову" умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред’явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.12.2006р. №01-8/2776 "Про деякі питання практики забезпечення позову" заявник повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 33 ГПК України, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Проте, позивачем не подано жодних доказів, які б засвідчували наявність правових підстав для застосування заходів забезпечення позову, а відтак суд клопотання про забезпечення позову відхиляє.

Відповідач витребуваного судом відзиву на позов не подав, однак його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що зазначену земельну ділянку передати позивачу не представляється можливим, оскільки постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2008р. скасовано рішення Чортківської міської ради № 185 від 18.08.2006р. та визнано за фізичною особою підприємцем Ціхоцькою Л.Д. першочергове право на будівництво магазину на земельній ділянці площею 0,0091 га, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8 "в" та зобов’язано Чортківську міську раду винести відповідне рішення. Зазначена земельна ділянка, згідно плану, накладається на земельну ділянку, затвердити технічну документацію по грошовій оцінці по якій вимагає позивач.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників сторін, судом встановлено:

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема підприємств і організацій, які звертаються до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред’явлення позову до господарського суду наділені, зокрема юридичні особи, фізичні особи –підприємці, а суд шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб, права та охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн", вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль, є юридичною особою, а тому наділене правом на звернення до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Тридцять другої сесії П'ятого скликання Чортківської міської ради 22.12.2008р. прийнято рішення № 571 "Про розгляд заяви ТОВ "Поділля-тютюн" щодо затвердження Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки що надається в оренду ТОВ "Поділля-тютюн" в м. Чорткові по вул. Гончара, 8" відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн", вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль в затвердженні технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в м. Чорткові по вул. Гончара, 8.

Підставою для відмови, як зазначено в рішенні, стала постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2008р..

Даний акт індивідуальної дії оскаржений позивачем в судовому порядку.

Суд, на підставі ст. 43 ГПК України давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, на підтвердження заявлених вимог та заперечень прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

При цьому суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24. Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон про місцеве самоврядування) органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин та території сіл, селищ, міст згідно статті 12 ЗК України належать, зокрема розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, додержанням земельного та екологічного законодавства, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Як вбачається із матеріалів справи, 01 лютого 2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля –Тютюн" (Покупець) та фізичною особою Одижинським Володимиром Миколайовичем укладено договір купівлі-продажу кіоску (павільйону), відповідно до якого Продавець зобов'язався передати у власність Покупця торговий павільйон загальною площею 15,74 м2, що знаходиться за адресою м. Чортків, вул. Гончара, 8, а Покупець зобов’язався прийняти майно і сплатити за нього грошову суму (п.п. 1.1. –1.4. договору).

Право користування Одижинського В.О. земельною ділянкою, на якій знаходиться торговий павільйон загальною площею 15,74 м2 підтверджується договором про право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 07.09.1999р..

Згідно ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до п. 3, 4 ст. 123 Земельного кодексу України, яка регламентує порядок надання в постійне користування земельних ділянок юридичним особам –юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Статтями 123, 124 ЗК України регламентується порядок надання в користування земельних ділянок юридичним особам та порядок розробки та затвердження проектів їх відводів.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельної ділянки особам в постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по проектах відводів цих ділянок. Відповідна рада розглядає клопотання в місячний термін та дає згоду на розробку проекту відводу земельної ділянки (ч. 5 ст. 123). Умови та строки розробки проекту відводу земельної ділянки визначаються договором, укладеним замовником та виконавцем цих робіт.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 ЗК України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Змістом статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду, передбачено, що особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування заяву (клопотання) у порядку, визначеному статтями 118, 123 цього Кодексу. Тобто волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.

При цьому частиною першою вказаної норми встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно п. 5 ст. 120 Земельного кодексу України (із змінами та доповненнями) при переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.

01 лютого 2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн", вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль (Землекористувач), та Чортківською міською радою вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область укладено угоду про відшкодування збитків від не отриманих коштів Чортківською міською радою за фактичне землекористування суб'єктом підприємницької діяльності - юридичною особою, відповідно до якої Землекористувач, що користується земельною ділянкою площею 16 м2 за адресою м. Чортків, вул. О. Гончара, зобов’язався до 01.03.2006р. сплатити на рахунок міської ради кошти в сумі 16 грн. за фактичне землекористування за період з 01.02.2006р. по 01.03.2006р. (п. 1 угоди), а також зобов’язався в подальшому сплачувати 16 грн. за кожен місяць фактичного користування (п. 2 угоди).

З метою підготовки всіх необхідних документів товариством укладено 26.06.2006р. договір № 838/11/04-20 з Чортківським районним відділом земельних ресурсів на виконання робіт по підготовці та видачі висновку та технічного завдання з надання земельної ділянки в оренду.

31.08.2007р. Чортківською міською радою прийнято рішення № 490, п. 1 якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТзОВ "Поділля-Тютюн" для обслуговування кіоску по торгівлі тютюновими виробами та супутніми товарами по вул. О. Гончара в м. Чорткові загальною площею 0,0016 га. Пунктом 2 зазначеного рішення надано земельну ділянку ТзОВ "Поділля-тютюн" площею 0,0016 га по вул. О. Гончара в м. Чорткові в оренду терміном на 10 років для обслуговування кіоску по торгівлі тютюновими виробами та супутніми товарами та зобов’язано ТзОВ "Поділля-тютюн" укласти договір оренди на дану земельну ділянку (п. 3 рішення).

Відповідні дані було занесено до земельного кадастру (довідка № 625 від 17.04.2008р.).

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності обов'язковим є проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Із матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Регіональний земельно-кадастровий центр "Галицькі землі" здійснено на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-тютюн" нормативну грошову оцінку земельної ділянки, орендарем якої виступає TOB "Поділля –Тютюн", що знаходиться за адресою: вул. Гончара, м. Чортків, Чортківського району, Тернопільської області.

У відповідності до ст. 21 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.

На виконання зазначеної норми закону товариством проведено державну експертизу технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 08.09.2008р. № 2389.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено форму актів, які приймаються радою, порядок прийняття нею актів, а також встановлено презумпцію правомірності актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування через вказівку, що такі акти з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації –позивача у справі.

Беручи до уваги, що Чортківська міська рада не довела правомірності своїх дій при прийнятті рішення про відмову в затвердженні технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки в м. Чорткові по вул.. Гончара, 8, а тому позовні вимоги позивача про визнання недійсним рішення Чортківської міської ради № 571 від 22.12.2008 року "Про розгляд заяви ТзОВ "Поділля-Тютюн" щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надається в оренду ТзОВ "Поділля-Тютюн" в м. Чорткові по вул. Гончара, 8" підлягають задоволенню, як обґрунтовано заявлені та доведені матеріалами справи.

Посилання відповідача на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2008р., якою скасовано рішення Чортківської міської ради № 185 від 18.08.2006р. та визнано за фізичною особою підприємцем Ціхоцькою Л.Д. першочергове право на будівництво магазину на земельній ділянці площею 0,0091 га, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8 "в" та зобов’язано Чортківську міську раду винести відповідне рішення, а також на те, що зазначена земельна ділянка накладається на земельну ділянку, затвердити технічну документацію по грошовій оцінці якої вимагає позивач, судом до уваги не приймається, оскільки за фізичною особою підприємцем Ціхоцькою Л.Д. визнано лише першочергове право на будівництво магазину, а не права на користування спірною земельною ділянкою.

Окрім того, при наявності чинного рішення № 490 від 31.12.2007р. про надання земельної ділянки позивачу площею 0,0016 га по вул.. Гончара, 8 в м. Чорткові в оренду терміном на 10 років для обслуговування кіоску та відсутності заперечень щодо нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, в органу місцевого самоврядування відсутні правові підстави для прийняття рішення щодо відмови в її погодженні.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Чортківської міської ради прийняти рішення, яким затвердити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8 в позові відмовляється, оскільки Законом про місцеве самоврядування передбачено певний порядок прийняття рішень, однак суд находить можливим зобов’язати Чортківську міську раду винести на чергову сесію питання про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8.

З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 22, 32, 33, 43 - 49, 82 - 85, 115 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати недійсним рішення Чортківської міської ради № 571 від 22.12.2008 року "Про розгляд заяви ТОВ "Поділля-Тютюн" щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ "Поділля-Тютюн" в м. Чорткові по вул. Гончара, 8".

3.Зобов'язати Чортківську міську раду винести на чергову сесію питання про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована в м. Чорткові по вул. Гончара, 8.

4.Стягнути з Чортківської міської ради вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Тютюн", вул. Д. Лук'яновича, 1, м. Тернопіль, код 30622532 –85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

6.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

7.На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Суддя