Ухвала суду № 36824555, 21.01.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
9101/73143/2012
Номер документу
36824555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

"21" січня 2014 р.справа № 2а-0470/13328/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.

суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Соломки М.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпроазот»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року у справі

за позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпроазот» до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, 3 особи Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Публічне акціонерне товариство «Дніпроазот» (далі ПАТ «Дніпроазот») звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Дніпропетровської митниці Державної митної служби України (далі митниці), 3 особи Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправними дії митниці щодо визначення коду товару "мембранні пучки модель 7240 Stack II (пучок), високий тиск; матеріал - порожнисті полімерні волокна, країна виробництва: US, торгівельна марка: AIR LIQUIDE. кількість - 1 комплект", поставленого Компанією "MEDAL" на користь ПАТ «Дніпроазот» за умовами контракту №05761620-250-0341 від 02.03.2011 року, визнати нечинним та скасувати рішення митниці про визначення коду товару № КТ-110-0840-11 від 15.04.2011 року, визнати протиправними дії митниці щодо відмови у митному оформленні зазначеного товару, визнати нечинною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №110010000/1/00240 від 21.04.2011 року, стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області на його користь суму надмірно сплаченого ввізного мита у розмірі 7559,17 грн.

ПАТ «Дніпроазот» вважає, що дії митниці щодо визначення коду товару та щодо відмови у митному оформленні товару є протиправними, а рішення про визначення коду товару від 15.04.2011 року № КТ-110-0804-11 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №110010000/1/00240 від 21.04.2011року є нечинною та підлягає скасуванню.

Відповідач Дніпропетровська митниця заперечував проти адміністративного позову та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити, зазначаючи що оскаржувані дії виконані на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року в задоволенні позову ПАТ «Дніпроазот» відмовлено.

Не погодившись з такою постановою суду першої інстанції, позивачем ПАТ «Дніпроазот» подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 40 Митного кодексу України (далі МК України) встановлено, що митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України. Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

За приписами Закону України "Про Митний тариф України" від 05.04.2001року № 2371-ІП, митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічною діяльністю перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. Товарною номенклатурою Митного тарифу України є Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД). Класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності здійснюється відповідно до основних правил інтерпретації класифікації товарів.

Згідно зі ст. 11 МК України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Відповідно до ст.312 МК України ведення УКТ ЗЕД передбачає прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів УКТ ЗЕД.

Згідно із статтею 313 МК України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД та їх рішення щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1863 від 12.12.2002 року затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності , пп. 1.4, 2.4, 2.5 якого зазначено, що якщо при митному оформленні товарів виникають спірні класифікаційні питання, вирішити які не може оперативний підрозділ, то їх розгляд передається Відділу номенклатури та класифікації товарів, до компетенції якого належить прийняття рішень про визначення коду товару щодо товарів, перелік яких установлюється нормативними актами Державної митної служби України. Вирішення питань класифікації товарів здійснюється посадовими особами Відділу згідно з чинним законодавством па основі поданих до митного оформлення документів, які передаються до Відділу разом із запитом.

Відповідно до п.1 "Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації", затвердженої наказом Державної митної служби України № 307 від 09.07.1997року, зареєстрованої у Мінюсті України 24 вересня 1997 року за № 443/2247 (надалі - Інструкції), ця Інструкція визначає порядок заповнення граф вантажної митної декларації, особливості заповнення граф ВМД залежно від напрямку переміщення товарів, митного режиму тощо.

Пунктом 2 глави II Інструкції передбачені Правила заповнення граф ВМД, так в графі 31 "Вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості" зазначаються: "Під номером 1 зазначаються точні відомості про товар, які є в наявності: а) відомості, необхідні для класифікації товару (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 ВМД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення): наприклад, комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад (матеріал, речовина, суміш, сполука тощо), основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо). Опис товарів має наводитись без перенесення в графу непідтвердженого опису класифікаційних групувань УКТ ЗЕД, що відповідають коду товару; б) відомості, необхідні для розпізнання товару: торговельне найменування товару, торговельна марка , фірма-виробник, літерний код альфа-2 країни виробництва товару відповідно до Класифікації держав світу, марка, модель, сорт, тип, артикул тощо".

Пунктом 3 Порядку оформлення й використання Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, затвердженому наказом Державної митної служби України № 1227 від 12.12.2005 року, зареєстрованого в Мінюсті України 26.12.2005року за № 1562/11842, передбачено, що у Картці повинні бути в стислому вигляді зазначені причини відмови з посиланням на норми законодавства України, а також вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення чи пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Дніпроазот» ( право наступником якого після реорганізація є позивач ПАТ «Дніпроазот») на підставі Контракту № 05761620-250-0341 від 02.03.2011 року придбано у Компанії "MEDAL" товар-мембранні пучки модель "240 Stack II (пучок), високий тиск; матеріал - порожнисті полімерні волокна, країна виробництва: US, торгівельна марка: AIR LIQUIDE, кількість - 1 комплект (надалі - "Товар"). Вартість товару складає 165800,00 USA згідно Додатку № 1 до Контракту.

На виконання умов Контракту 13.04.2011 року Компанія "MEDAL" на умовах СІР (Україна, Дніпропетровська обл. м. Дніпродзержинськ) у відповідності з ІСС Incoterms 2010 поставив товар та виставив позивачу рахунок-фактуру (інвойс) від 23.03.2011 року за ціною 165800 дол. США.

Для проведення митного оформлення позивачем 13.04.2011 року подана до митниці вантажна митна декларація форми МД-2 типу ІМ 40 № 11010000/2011/001952, у якій зазначено у графі 31 "Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості": "Вироби з пластмаси - мембранні пучки, модель 7240 Stack II (пучок), високий тиск; матеріал - порожнисті полімерні волокна, призначені для встановлення в установці по виділенню водню з продувних газів синтезу аміаку в цеху з виробництва аміаку. Країна виробництва: US. Торгівельна марка: AIR LIQUIDE. Кількість 1 комплект. Місць: 1 дерев.платформа. 3: 0";

у графі 33 "Код товару" код товару за УКТ ЗЕД 3926909790 (за УКТ ЗЕД - 3926 "інші вироби з пластмас та вироби з інших матеріалів товарних позицій 3901-3914" - 3926 90 "- інші" - 3926 90 97 "інші:" - 3926 90 97 90 - "інші".) зі ставкою імпортного мита 0%;

у графі 42 "Ціна товару" фактурну вартість, яка за курсом НБУ склала 1 320 994,92 грн.

Відділом КМВ та КТ Дніпропетровської митниці 13.04.2011 року здійснено митний огляд товару та складено акт про проведення митного огляду товару за ВМД № 11010000/2011/001952 від 13.04.2011 року.

На підставі вищевказаного акту та поданих позивачем документів : технічної документації на товар, витягу з технічного опису ЭОЛ/AL-URSS, технічної документації щодо принципу дії мембранних установок, креслень виробника , начальником відділу КМВ та КТ Дніпропетровської митниці з дотриманням вимог чинного митного законодавства прийнято рішення про визначення коду товару № КТ-110-0804-11 від 15.04.2011 року (надалі - рішення), згідно з яким: визначені дані графи 31 "Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості" на: "№ 1 - "мембранні пучки, модель 7240 Stack II (пучок), високий тиск" являє собою азотний мембранний модуль. Атмосферне повітря подається в мембранний модуль, який містить тисячі полих мембранних поліарамідних волокон, проходить в середині волокон, при цьому кисень проникає через стінку мембрани, та з протилежного кінця волокна виходить газоподібний азот під тиском. Розділення газів при проходженні через полімерні полі волокна мембран засновано на принципі селективної проникливості молекул через стінку мембрани. Призначений для встановлення в установці по виділенню водню з продувних газів синтезу аміаку в цеху з виробництва аміаку. Країна виробництва: US. Торгівельна марка: AIR LIQUIDE". Кількість: 1 комплект. 2. Місць: 1 дерев.платформа".

- у графі 33 "Код товару" заявленому до митного оформлення товару визначено код 8421399000 зі ставкою імпортного мита 0,5%,

На підставі вищезазначеного рішення 21.04.2011 року посадовою особою митниці оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 110010000/1/00240 (надалі - картка відмови), згідно якої ВМД № 11010000/2011/001952 не була прийнята з наступних причин:неповний опис графи № 31 , та невірна класифікація графи № 33 , а також зазначені вимоги, виконання яких забезпечувало би можливість прийняття митної декларації, а саме подання нової вантажної митної декларації з вірно заповненими графами № 31 та № 33 згідно Рішення про визначення коду товару.

Позивач вдруге подав митному органу вантажну митну декларацію ф. МД-2 типу ІМ 40 № 110010000/2011/002170 від 21.04.2011 року з урахуванням вимог рішення та картки відмови, яка прийнята митницею, а товар задекларовано, при цьому митні платежі у розмірі 0,5% та ПДВ 20% за наведеною ВМД склали 275 115,37 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Акту про проведення митного огляду, задекларований позивачем за ВМД № 110010000/2011/001952 від 13.04.2011 року товар, являє собою "циліндр, закритий пластмасовими заглушками з вхідним металевим патрубком, з герметично закритим осереддям", опис товару підтверджується фотографіями.

Згідно Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - Пояснення), затверджених наказом Держмитслужби України № 1561 від 30.12.2010 року товарна позиція 3926, яку обрав позивач, має назву "Інші вироби з пластмас та вироби з інших матеріалів товарних позицій 3901 - 3914". До цієї товарної позиції включаються: Одяг та додаткові речі (крім іграшок), виконані зшиванням чи склеюванням листів пластмаси, наприклад, фартухи, ремені, дитячі нагрудники, плащі, підпахівники і т.д. Знімні пластмасові каптури включаються до цієї товарної позиції, якщо вони подані разом з пластмасовими плащами, до яких вони належать; пристосування (кріпильні вироби та фурнітура) до меблів, транспортних засобів або аналогічні вироби; статуетки та інші декоративні вироби; пилозахисні покриття, захисні мішки, навіси, швидкозшивачі, папки для документів і книжок, обкладинки книжок і т.п. захисні вироби, виготовлені шляхом зшивання або склеювання листів з полімерних матеріалів;пап'є, ножі для різання паперу, блокноти з промокальним папером, футляри для ручок, закладки для книг і т.д.; гвинти, болти, шайби та аналогічні вироби загального користування; транспортерні стрічки, привідні паси чи елеваторні паси, нескінченні чи розрізані уздовж та з'єднані кінцями або оснащені кріпленнями; транспортерні стрічки, привідні паси чи елеваторні паси, або іншого типу, подані з машинами чи апаратурою, для якої вони призначені, змонтовані чи не змонтовані, класифікуються разом з цією машиною або пристроєм (наприклад, у розділі XVI). Крім того, до цієї товарної позиції не включаються транспортерні стрічки або привідні паси з текстильного матеріалу, просоченого, з покриттям чи дубльованого (прошарованого) полімерним матеріалом (розділ XI, наприклад, товарна позиція 5910); іонообмінні колонки, заповнені полімерами товарної позиції 3914; пластмасові контейнери, проміжок між стінками яких заповнено карбоксиметилцелюлозою (використовувані як ємності для льоду);коробки чи ящики для інструментів, що не мають спеціальної форми чи спеціальних пристосувань усередині для розміщення конкретних інструментів, разом з їх приладдям або без них (дивись пояснення до товарної позиції 4202); соски-пустушки; пузир для льоду; спринцівки; клізми; калоприймачі та пристрої для них; подушки для інвалідів та аналогічні подушки для догляду за хворими: пессарії; презервативи (профілактичні засоби); балони для шприців;різні інші вироби, такі як застібки для сумок, куточки для валіз, підвісні гачки, захисні ковпачки і прокладки, установлювані під меблями, ручки (на робочих інструментах, ножах, вилках і т.п.), намистини, стекла годинників, цифри та літери, ярлики для багажу.

Згідно Пояснень товарна позиція 8421, яка обрана митним органом, має назву "Центрифуги, включаючи відцентрові сушарки; обладнання та пристрої для фільтрування або очищення рідин чи газів", включає в себе:(І) Машини, які використовують відцентрову силу для повного чи часткового розділення речовин через їхню різну питому вагу, а також машини, призначені для видалення вологи з мокрих речовин.

(II) Агрегати та обладнання для фільтрування або очищення рідин чи газів, крім, наприклад, фільтрувальних лійок, молочних фільтрувальних сіток, сіток для фільтрування фарб (зазвичай група 73).

(І) Центрифуги, включаючи відцентрові сушарки:

Більшість цих агрегатів складається переважно з перфорованої плити, барабана, кошика або камери і т.п., які обертаються з великою швидкістю в нерухомому корпусі, зазвичай циліндричному. Відцентрова сила притискає поміщені всередину барабана матеріали до його стінок. У деяких типах центрифуг речовини, які мають різну питому вагу, збираються на різних рівнях за допомогою ряду розділових конусів. В інших типах тверді частинки залишаються в обертовому перфорованому барабані, кошику і т.п., а рідкі складові видаляються. Апарати останнього типу можуть також використовуватися для ретельного просочення матеріалів рідинами (наприклад, під час фарбування або чищення).

(II) Агрегати для фільтрування або очищення рідин чи газів:

Багато видів фільтрувальних або очисних агрегатів цієї товарної позиції є просто нерухомими апаратами, які не мають деталей, що рухаються. До цієї товарної позиції включаються фільтри та очисники всіх типів (фізичні чи механічні, хімічні, магнітні, електромагнітні, електростатичні і т.п.). До цієї товарної позиції входять не лише великогабаритні промислові установки, але і фільтри двигунів внутрішнього згоряння і невеликих побутових приладів. Проте, до цієї товарної позиції не включаються фільтрувальні лійки, молочні сітки і посудини, баки і т.п., просто оснащені металевими сітками або іншим сітковим пристроєм. Сюди також не включаються посудини, баки і т.п. загального призначення, навіть якщо вони призначені для використання як фільтри після організації в них шару гравію, піску, деревного вугілля і т.п.

Загалом фільтрувальні агрегати та обладнання цієї товарної позиції поділяються на два типи залежно від того, призначені вони для рідини чи газу.

За умови додержання загальних положень щодо класифікації частин, до цієї товарної позиції включаються частини для вищеописаних типів фільтрів та очисників. До них відносяться, серед іншого: фільтрувальні частини для вакуумних фільтрів періодичної дії; каркаси, рами і пластини для фільтрпресів, обертові барабани для рідинних і газових фільтрів; відбивачі та перфоровані пластини для газових фільтрів.

Згідно додаткових пояснень до товарної категорії 84213990 поряд з апаратами, функціонування яких передбачає електростатичні і термічні процеси, ця категорія включає апарати для очищення газу, які розділяють суміш газів на її окремі компоненти за допомогою процесу вловлювання.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що визначення позивачем коду товару 3926 90 97 90 за матеріалом виготовлення - пластмаса, протирічать класифікації товару згідно з вимогами УКТ ЗЕД, а дії митного органу щодо визначення коду товару в товарній підкатегорії 8421 39 90 00 на підставі технічної документації, наданої позивачем при поданні ВМД щодо принципу дії мембранних установок виконані у відповідності до вимог УКТ ЗЕД, оскільки має більш точний опис товару, у зв'язку з чим рішення Дніпропетровської митниці про визначення коду товару № КТ-110-0804-11 від 15.04.2011 року є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 80 МК України у разі відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів митний орган зобов'язаний видати заінтересованим особам письмове повідомлення із зазначенням причин відмови та вичерпним роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення та пропуску цих транспортних засобів через митний кордон України.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Порядку оформлення й використання Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України № 1227 від 12.12.2005 року , у картці повинні бути в стислому вигляді зазначені причини відмови з посиланням на норми законодавства України, а також вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення чи пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Із матеріалів справи вбачається, що оскаржувана картка відмови у митному оформленні товару № 110010000/1/00240 від 21.04.2011 року оформлена митницею з дотриманням вимог чинного митного законодавства у зв'язку з відмовою у митному оформленні товарів, з зазначенням причини відмови - неповний (неточний) опис графи 31 та невірна класифікація товару, в картці також зазначені вимоги, виконання яких забезпечувало би можливість прийняття митної декларації, а тому суд першої інстанції правильно відмовив у визнанні нечинною та скасуванні картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Доводами апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовуються.

За таких обставин суд вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись п. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпроазот» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова