ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/4529/13-а
23 січня 2014 року 15год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1
відповідача: представник Никитюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Рівненського МВ УМВС України в Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського МВ УМВС України в Рівненській області про зобов'язання виплатити індексацію та інші компенсаційні виплати позивачу за своєчасно не отримані кошти по оплаті праці за надурочну роботу та у святкові, вихідні дні здійснених в 2013 р. за період з 05.03.2008р.-29.01.2009р. та зобов'язання при нарахуванні та виплатах індексації та інших компенсаційних виплат по виплаченим мінімальних державних гарантіях в оплаті праці ОСОБА_1 здійснених з листопада 2013 року за 05.03.2008р.-29.01.2009р. сплачувати податки та внески з доходу ОСОБА_1 передбачені законом для юридичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив службу в УМВС України в Рівненській області. З 5 березня 2008р. по 29 січня 2009р. зі сторони суб'єкта владних повноважень було порушення в оплаті праці ОСОБА_1 21.11.2013р. датований лист з державної виконавчої служби, з якого позивачу стало відомо про нарахування коштів за надурочну роботу, святкові, вихідні дні.
Листом від 05.12.2013р. за № 50/С-924 відповідач позивачу надав розрахунок коштів за надурочну роботу та роботу у вихідні та святкові дні за період з 05.03.2008р. по 29.01.2009р. Вказаний розрахунок не включає компенсаційних виплат за затримку виплат оплати праці.
Позивач вважає, що початком виплат за надурочну роботу у святкові дні за період з 05.03.2008р. по 29.01.2009р. не відновлені його повно порушені трудові права. Не виплачена індексація та інші компенсаційні виплати за затримку виплати державних мінімальних гарантій в оплаті праці. Без даних дій не можливе повне відновлення порушеного права в сфері трудових правовідносин.
Додатково зазначає, що відповідач вже проводив індексацію виплат по інших доходах позивача (судове рішення №2а/1770/3140/09), тому є підстава застосування ст. 72 КАСУ.
Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.11.2009 року у справі №2а-2894/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області та Рівненського МВ УМВС про зобов'язання вчинення певних дій (а.с.41-44), що набрала законної сили, зобов'язано Рівненський міський відділ УМВС України в Рівненській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплати за службу в надурочний час, святкові та вихідні дні, відповідно до постанови КМ України "Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні" від 14.09.1991 року №191, ЗУ "Про міліцію", наказу УМВС України в Рівненській області "Про заходи щодо вдосконалення системи комплексного використання сил та засобів в охороні громадського порядку" від 27.10.2008 року №480, наказу МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення" від 31.12.2007 року № 499, за період з 5 березня 2008 року до дня звільнення позивача зі служби -29 січня 2009 року.
Листом від 05.12.2013р. за № 50/С-924 відповідач позивачу надав розрахунок коштів за надурочну роботу та роботу у вихідні та святкові дні за період з 05.03.2008р. по 29.01.2009р. (а.с.3, 55-56).
Вважаючи, що виплачені кошти за надурочну роботу та роботу у вихідні та святкові дні мали бути проіндексованими, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст. 2 названого Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру:
- пенсії;
- стипендії;
- оплата праці (грошове забезпечення);
- суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.
З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до п. 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 N 5 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713 (далі - Інструкція) для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.
До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.
Фонд оплати праці складається з:
фонду основної заробітної плати;
фонду додаткової заробітної плати;
інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Відповідно до п. 2.2. Інструкції, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До складу фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників (п. 2.2.7).
З огляду на положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку та Інструкції, нарахування та виплати за службу в надурочний час, святкові та вихідні дні є складовою оплати праці (грошового забезпечення) ОСОБА_1, що підлягали індексації.
В судовому засіданні представник відповідача не змогла пояснити з яких причин виплачені позивачу кошти за надурочну роботу та роботу у вихідні та святкові дні не були проіндексовані та вказала на необхідності виплати позивачу таких коштів. Додатково повідомила, що відповідачем здійснено примірний розрахунок належних позивачу виплат, що будуть проведені після розгляду справи судом (а.с.32).
Формулюючи зміст позовної вимоги позивач просить «…зобов'язати виплатити індексацію та інші компенсаційні виплати..». Ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні позивач не уточнив про які саме «інші компенсаційні виплати» йде мова, не надав належних та допустимих доказів в обґрунтування таких вимог.
З огляду на вказане, до задоволення підлягає позовна вимога в частині зобов'язання Рівненський міський відділ Управління МВС України в Рівненській області виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошових доходів за своєчасно не отримані кошти по оплаті праці за надурочну роботу та у святкові, вихідні дні за період з 05.03.2008 року по 29.01.2009 року.
Що стосується вимог про зобов'язання при нарахуванні та виплатах індексації та інших компенсаційних виплат по виплаченим мінімальних державних гарантіях в оплаті праці ОСОБА_1 здійснених з листопада 2013 року за 05.03.2008р.-29.01.2009р. сплачувати податки та внески з доходу ОСОБА_1 передбачені законом для юридичних осіб то з даного приводу суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також в інших сферах, у тому числі, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Отже, обов'язок по сплаті податків та зборів визначений відповідачу приписами Податкового кодексу України.
Враховуючи положення ст.ст. 2, 6 КАС України, в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому. Дана вимога позивача заявлена без наявності спірних правовідносин, а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
З огляду на викладене, позов слід задовольнити частково.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Рівненський міський відділ Управління МВС України в Рівненській області виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошових доходів за своєчасно не отримані кошти по оплаті праці за надурочну роботу та у святкові, вихідні дні за період з 05.03.2008 року по 29.01.2009 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Гломб Ю.О.