Постанова № 36815827, 01.11.2013, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.11.2013
Номер справи
520/8370/13-а
Номер документу
36815827
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/8370/13-а

Провадження № 2-а/520/275/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.11.2013 року Київський районний суд м. Одеси у складі :

головуючого судді: Коваленко О.Б.,

за участю секретаря: Маценко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси - про стягнення недоплаченої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з адміністративним позовом про стягнення недоплаченої суми пенсії.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що 14 грудня 2012 року він звернувся в Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою про призначення пенсії. В заяві позивач вказував, що працював в шахті «Центральна», ГОК «Куларзолото», об'єднання «Якутзолото» з 1980-1988 рр. Для підтвердження даної інформації відповідач направив запит до ГУ УПФ Російської Федерації в Усть Янском улусу Республіку Саха. Однак запит був направлений лише 16.01.2013 року. У зв»язку з цим позивачу було нараховано пенсію по мінімальної заробітній платі за 2013 р, лише 21 червня 2013 року йому нарахували пенсію з урахуванням спеціального стажу та середньої заробітної плати у Республіці Саха. Позивач просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси недоплачену суми пенсії з 02 січня 2013 року по 24 травня 2013 року.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії просив відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов задоволенню не підлягає, виходячи із наступного:

05.12.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою про призначення пенсії.

Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку: виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст. 5 вищевказаного Закону, цей Закон регулює відносини, що виникають суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно -правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 44 даного Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, дана норма права зобов'язує особу, яка звертається за призначенням пенсії подати до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про призначення пенсії особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 25:11.2005 р. № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . Відповідно до п. 1 Порядку, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника. У разі якщо особа, якій призначається пенсія, є неповнолітньою або недієздатною, заява : подається батьками або опікунами (піклувальниками) за місцем їх проживання (реєстрації). Тобто, обов'язок щодо звернення за призначенням пенсії покладається на особу, яка має право на даний вид пенсії, а також обов'язок щодо надання до територіального органу Пенсійного фонду всіх необхідних документів, встановлених законодавством.

Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку

ОСОБА_1 за призначенням пенсії звернувся із заявою до відповідача 05.12.2012 року, проте в заяві позивача, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи зазначено документ, якого не надано позивачем для призначення пенсії, а саме довідку про заробітну плату.

Позивачу Управлінням було надано розписку-повідомлення, зразок якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . Пунктом 5 Порядку встановлено, що у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до п. 43 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 21-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Окрім того, відповідно до п. 37 Порядку, заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. Також, згідно з п. 38 даного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обгрунтованість їх видачі.

В даному випадку ОСОБА_1 не було в трьохмісячний строк до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси надано довідку про заробітну плату, яка зазначена в розписці-повідомленні. Довідку управління отримало 17.05.2013 року, пенсію ОСОБА_1 було призначено 01.06.2013 року, що підтверджується протоколом від 22.05.2013 року.

Згідно з п.п. 6 п. 2.2 розділу 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, та районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року № 442/6730 призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Тобто прийняття документів та призначення пенсії є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України і тому позивач не може просити суд виконувати функції іншого державного органу, віднесені до його виключної компетенції Законом.

За таких обставин суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 по суті заявлених позовних вимог слід відмовити, оскільки вони є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства та мають відповідного правового обґрунтування.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси - про стягнення недоплаченої суми пенсії з 02 січня 2013 року по 24 травня 2013 року - відмовити.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Коваленко О. Б.