Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2014 року Справа № 805/18143/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бєломєстнова О.Ю. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” (ВП «Шахта Моспинська») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом зупинення робіт у приміщеннях, що відповідають позиціям № 24 та № 25 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей,
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області звернулося до суду з позовною заявою до державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” (ВП «Шахта Моспинська») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом зупинення робіт у приміщеннях, що відповідають позиціям № 24 та № 25 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ним була проведена позапланова перевірка відповідача. Під час проведення перевірки були виявлені порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та норм Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року N 62, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. А саме, командиром ОВГРЗ 12.12.2013 року о 16 год.00 хвил. листом № 04/1630 були скасовані позиції ПЛА по ВП «Шахти Моспінка» ДП «ДВЕК» № 24 приміщення під’єму похилого повітряподаючого ствола, № 25 надшахтне приміщення похилого повітряподаючого ствола; респіратори Р-30 № 9690, № 9820, які знаходяться у пункті ВГК не придатні до експлуатації з причин не проведення чергової держперевіки 2-х малолітражних кисневих балонів, кисневих манометрів та ревізії респіраторів. Шахтою не виконується графік придбання респіраторів; шахтою не виконується графік придбання респіраторів для функціонування шахтної гірничорятувальної станції.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України відповідачеві наданий строк для подання заперечень проти позову (за їх наявності). У встановлений строк заперечень відповідача до суду не надійшло, тому справу розглянуто на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Позивач – Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради, ЄДРПОУ 37968280.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (надалі – Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Пунктом 6 Положення № 408 визначено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (надалі - Положення № 186), згідно пункту 1 якого, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується. Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (далі - територіальне управління) є правонаступником прав та обов’язків територіального управління Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області.
Відповідно до статті 38 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (надалі – Закон № 2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Нормою статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877-V (надалі – Закон № 877) закріплено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з вимогами підпункту 7 пункту 4 Положення № 186 територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Позивачем відповідно до направлення на проведення перевірки від 22.11.2013 року № 025-3/199 було проведено позапланову перевірку стану охорони праці та техніки безпеки відповідача.
Під час перевірки було виявлено порушення вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» та норм Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року N 62, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. А саме, командиром ОВГРЗ 12.12.2013 року о 16 год.00 хвил. листом № 04/1630 були скасовані позиції ПЛА по ВП «Шахти Моспінка» ДП «ДВЕК» № 24 приміщення під’єму похилого повітряподаючого ствола, № 25 надшахтне приміщення похилого повітряподаючого ствола; респіратори Р-30 № 9690, № 9820, які знаходяться у пункті ВГК не пригідні до експлуатації з причин не проведення чергової держперевіки 2-х малолітражних кисневих балонів, кисневих манометрів та ревізії респіраторів. Шахтою не виконується графік придбання респіраторів; шахтою не виконується графік придбання респіраторів для функціонування шахтної гірничорятувальної станції.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно зі ст. 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Відповідно до пункту 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (надалі – Положення № 826) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Стаття 13 Закону № 2694 передбачає, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з пунктом 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей у позивача виникли підстави для звернення до суду щодо зупинення робіт у приміщеннях, що відповідають позиціям № 24 та № 25.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України відповідачеві наданий строк для подання заперечень проти позову (за їх наявності). У встановлений строк заперечень відповідача до суду не надійшло.
У зв’язку з наведеним суд вважає позов таким, що підлягає задовольню
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” (ВП «Шахта Моспинська») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом зупинення робіт у приміщеннях, що відповідають позиціям № 24 та № 25 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” (ВП «Шахта Моспинська») (83492, Донецька область, м. Моспино, вул. Ново-Моспино) шляхом зупинення робіт у приміщеннях, що відповідають позиціям № 24 та № 25.
Звернути постанову до негайного виконання.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 21.01.2014 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.