Постанова № 36808772, 14.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
827/2280/13-а
Номер документу
36808772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 827/2280/13-а

14.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Кобаля М.І. ,

Воробйової С.О.

секретар судового засідання Прищепа Н.С.

за участю сторін:

позивач, - ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Ленінським РВ УМВС України в місті Севастополі 03.12.1999 року,

представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_12, довіреність № 2316 від 01.12.12

представник відповідача, Севастопольської міської державної адміністрації- Доденков Антон Юрійович, довіреність № 2188/24/2-13 від 01.04.13

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І.) від 31.10.13 у справі №827/2280/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 99011)

до Севастопольської міської державної адміністрації (вул.Леніна, буд.2, м.Севастополь, 99011)

про визнання протиправними дій та зобов`язання надати інформацію,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І.) від 31.10.13 у справі № 827/2280/13-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Севастопольської міської державної адміністрація відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 31.10.13. у справі № 827/2280/13-а та ухвалити нову постанову про задоволення позову.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 14.01.2014 року позивач і його представник доводи апеляційної скарги підтримали.

Представник відповідача апеляційну скаргу не визнав, просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_2 13 вересня 2013 р. звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до відповідача - Севастопольської міської державної адміністрації, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача в часті відмови в наданні інформації про дату присвоєння пільги на позачергове отримання житла ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та зобов'язати надати інформацію.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем листом від 07.08.2013 р. № 01-141/2 відмовлено в наданні запитаної інформації в порушення ч.5 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє та не зобов'язаний володіти інформацією відносно якої здійснений запит, посилаючись на довідку Севастопольської державної адміністрації від 30.10.2013 р. вих. № ОУ-34/781, що відповідач не має документів, які містять дату присвоєння пільг на позачергове право отримання житла гр. ОСОБА_5, ОСОБА_6, по досягненню 60 років і гр.. ОСОБА_7 по складу сім'ї, оскільки вказані особи у 2007 році були забезпечені житлом і строк зберігання облікових справ закінчився, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача запитаної інформації.

Судова колегія не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції, вважає, що висновки суду не відповідають обставинам справи з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 31.07.2013 р. вх.. № 01-141/2 ОСОБА_2 звернувся до Севастопольської міської державної адміністрації із запитом про надання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про розпорядження бюджетними коштами та умовами отримання майна. Також просив повідомити які суми грошових коштів направлені Севастопольською міською державною адміністрацією на будівництво житлових будинків по проспекту Античний, буд 6, буд 3 за рахунок цільової державної субвенції, виділеної на будівництво та придбання житла для військовослужбовців: повідомити про дату присвоєння пільг на позачергове право отримання житла по досягненню 60 років гр.. ОСОБА_5, гр.. ОСОБА_6,, на підставі яких вони отримали у 2007 році квартири та на підставі якого нормативно-правового документу гр.. ОСОБА_7 отримав право на позачергове отримання житла з формулюванням «по складу сім'ї» (а. с. 10, 65).

Листом від 07.08.2013 р. № 01-141/2 Севастопольська міська державна адміністрації повідомила позивача про часткове задоволення запиту, а саме: надана інформація щодо будівництва житлового будинку по проспекту Античний, 3 за рахунок коштів субвенції держбюджету в об'ємі фінансування 3533,7 тис грн.., у тому числі по рокам: 2004 р. - 587,4 тис. грн.., 2005 р. - 2000 грн., 2006 р. - 936,3 тис. грн., а також надана інформація щодо будівництва житлового будинку по проспекту Античний, 6 в 2005 р. за рахунок коштів субвенції в об'ємі фінансування 697,3 тис. грн.

В наданні інформації про присвоєння пільг на позачергове отримання житла громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 відмовлено на підставі пункту 3 часті 3 статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до якої розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; ст.. 10 Закону України «Про звернення громадян», згідно якої не допускається розголошення одержаних із звернень відомостей про особисте життя громадян без їх згоди чи відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, та іншої інформації, якщо це ущемлює права і законні інтереси громадян (а. с. 8).

Закон України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.2011 визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. (надалі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 5 Закону № 2939-VI, забезпечення доступу до публічної інформації здійснюється шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно ч.1, 2 ст. 19 Закону № 2939-УІ запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

За змістом ч.1 статті 6 Закону № 2939-УІ інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація. Згідно ч.3 ст. 6 Закону № 2939-УІ інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2939-VI визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.

Згідно п.1 ч.1 ст. 10 Закону № 2939-УІ кожна особа має право знати у період збирання інформації, але до початку її використання, які відомості про неї та з якою метою збираються, як, ким і з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про захист персональних даних» № 2297-VI від 01.06.2010 визначено, що володілець персональних даних - фізична або юридична особа, якій законом або за згодою суб'єкта персональних даних надано право на обробку цих даних, яка затверджує мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом;

Відповідно до статті 13 Закону України «Про захист персональних даних» визначено, що накопичення персональних даних передбачає дії щодо поєднання та систематизації відомостей про фізичну особу чи групу фізичних осіб або внесення цих даних до бази персональних даних. Зберігання персональних даних передбачає дії щодо забезпечення їх цілісності та відповідного режиму доступу до них.

Згідно статті 14 Закону України «Про захист персональних даних» вбачається, що поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до частин першої, другої статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно абз.5 п. 3.3. Рішення Конституційного Суду України віл 20 січня 2012 р. у справі № 1-9/2012, Конституційний Суд України , даючи офіційне тлумачення частин першої, другої статті 32 Конституції України вважає, що інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) - це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім'ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання врегульовано Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470 (далі Правила).

Відповідно до п.21 Правил у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстави відмови.

Згідно п. 23 Правил громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого комітету і скріплена печаткою виконавчого комітету. Книга зберігається як документ суворої звітності. Списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома.

Як слідує із додатків № 5, 6 до Правил в списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень та в списках громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень визначається підстава для включення до списку.

Аналізуючи зазначені норми законодавства, судова колегія дійшла висновку, що відомості щодо дати присвоєння пільги на позачергове право на отримання житла відносно певних осіб, які знаходься (знаходились) в черзі на отримання житла, не містять у собі персональні данні про особу, зазначена інформація є публічною, оскільки списки осіб, які знаходяться на квартирному обліку вивішуються для загального відома.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, щодо протиправності відмови відповідача, викладеної в листу Севастопольської міської державної адміністрації від 07.08.2013 р. № 01-141/2, в наданні запитуваної інформації щодо дати присвоєння пільги особам, визначеним у запиту позивача.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності відмови позивачу у наданні інформації, у зв'язку з її відсутністю, оскільки відповідачем належними доказами не доведені доводи про відсутність у відповідача запитаної інформації.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 22 Закону № 2939-УІ розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Здійснюючи повноваження щодо обліку громадян, які поліпшують поліпшення житлових умов та затверджуючи списки обліку, відповідач зобов'язаний мати відомості відносно пільгового обліку громадян, яки запитував позивач.

Судова колегія вважає неспроможними доводи відповідача щодо неможливості надати запитувану інформації, у зв'язку з знищенням облікових справ на підставі п. 24 Правил, згідно з яким облікові справи зберігаються 5 років після одержання громадянами жилих приміщень (зняття їх з квартирного обліку), оскільки належні докази фактичного знищення облікових справ на час звернення позивача із запитом відповідач не надав.

Разом з тим, судова колегія зазначає, що відомості щодо підстав включення громадян в позачергову або першочергову чергу на отримання житла повинна значиться у відповідних списках, на підставі яких відповідачем приймаються розпорядження про забезпечення громадян житлом.

Крім того, відмовляючи позивачу листом № 01-141/2 від 07.08.2013 року в наданні публічної інформації щодо певних осіб, Севастопольська міська державна адміністрація посилалася тільки на конфіденційність цієй інформації, а не на відсутність у відповідача такої інформації.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку щодо обґрунтованості позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п. 3,4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинами справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладеного, апеляційна скарга ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 31.10.2013 р. у справі № 827/2280/13-а підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позову.

Керуючись статтями 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.3,4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст.205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 31.10.2013 р. у справі № 827/2280/13-а задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 31.10.2013 р. у справі № 827/2280/13-а скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Севастопольської міської державної адміністрації щодо відмови в надані публічної інформації про дату присвоєння пільги на позачергове права на отримання житла гр.. ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7

Зобов'язати Севастопольську міську державну адміністрацію надати повну інформацію на запит позивача про надання публічної інформації від 23.07.2013 р. (вх.. від 31.07.2013 р.).

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 20 січня 2014 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис М.І. Кобаль

підпис С.О. Воробйова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова