ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" квітня 2009 р. Справа № 19/25
за позовом Прокурор Радивилівського району в інтересах держави в особі Добриводська сільська рада
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарського підприємства "Наша Україна"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Вир"
про стягнення збитків, заподіяних самовільним використанням земельної ділянки в сумі 47 547 грн. 06 коп.
Суддя
Представники:
Від позивача : Дзьобак Г.С. - голова сільради
Від відповідача : Герус Ю.А.
Від третьої особи на стороні позивача: Дремлюга Ю.С.
Від третьої особи на стороні відповідача: Зембаль О.П.
Від органу прокуратури: Заяць І.Є.
В судовому засіданні 27.04.2009 року за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Радивилівського району Рівненської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Добриводської сільської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Наша Україна" про стягнення збитків в сумі 47547,06 грн., заподіяних самовільним використанням земельної ділянки.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що проведеною прокуратурою перевіркою додержання вимог земельного законодавства встановлено самовільне зайняття ТзОВ СП "Наша Україна" без правовстановлючих документів земельних ділянок сільськогосподарського призначення площами 30,0 га та 32,0 га, розташованих на території Добриводської сільської ради за межами населеного пункту с. Добривода Радивилівського району. В підтвердження факту самовільного зайняття земельних ділянок подано складені Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.09.2008 року, Акт обстеження земельної ділянки від 15.09.2008 року. Згідно проведених державним інспектором розрахунків розмір шкоди заподіяний внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок ТзОВ СП "Наша Україна" обрахований в загальній сумі 47547,06 грн., який добровільно відповідачем не сплачено. Відтак, просить задовольнити позов в судовому порядку.
Представник Добриводської сільської ради позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у поданому відзиві проти вимог заперечує, мотивуючи тим, що Добриводська сільська рада в інтересах якої подано позов, від діяльності ТзОВ СП "Наша Україна" не зазнала будь-яких втрат і не була позбавлена отримати дохід, оскільки зазначені земельні ділянки перебувають в оренді ТзОВ "Вир". Відтак, особою яка має право на стягнення збитків внаслідок самовільного використання даних земельних ділянок являється їх орендар ТзОВ "Вир". За наведених обставин просить в позові відмовити.
Ухвалою господарського суду від 25.03.2009 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено товариство з обмеженою відповідальністю "Вир". Як вказує третя особа, 18.09.2007 року ТзОВ "Вир" заключило з Добриводською сільською радою договір оренди земель запасу сільської ради площею 390,70 га терміном до 18.09.2012 року. Договір зареєстровано сільською радою в книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) за № 278 від 18.09.2007 р. З огляду на те, що фактичним землекористувачем земель запасу Добриводської сільської ради, за самовільне зайняття яких виставляються збитки, з 18.09.2007 р. по 18.09.2012 р. являється ТзОВ "Вир", відповідно саме третя особа має право вимагати відшкодування збитків від ТзОВ СП "Наша Україна". За наведених обставин вважає заявлений позов необгрунтованим.
Залучена до участі у справі ухвалою суду від 08.04.2009 року третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області в судовому засіданні надала усні пояснення, згідно яких вважає здійснену перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТзОВ СП "Наша Україна" законною та обгрунтованою. Зазначає, що укладений 18.09.2007 року ТзОВ "Вир" з Добриводською сільрадою договір оренди земель запасу є нікчемним, оскільки його зміст не відповідає типовій формі договору та сам договір не зареєстровано центром ДЗК. Відтак підтримує позицію позивачів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Радивилівського району.
Під час перевірки встановлено, що ТзОВ СП "Наша Україна" самовільно зайняла земельну ділянку № 1 із земель запасу Добриводської сільської ради - землі сільськогосподарського призначення які обліковуються як пасовища і сіножаті орієнтовною площею 32,0 га. та ділянку № 2 із земель запасу Добриводської сільської ради - землі сільськогосподарського призначення які обліковуються як багаторічні насадження, сади орієнтовною площею 30,0 га. Загальна площа самовільно зайнятих ділянок орієнтовно становить 62,0 га. На даних земельних ділянках проведено основний обробіток грунту і засіяно сільськогосподарські культури. Дозволяючих документів на проведення даних дій немає, що підтверджується відповідними довідками Радивилівської РДА та Добриводської сільради. Про проведення вказаної перевірки складено Акт від 15.09.2008 року. (а.с. 4-10).
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області направлялись на адресу відповідача повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства від 17.09.2008 року та від 25.09.2008 року з метою представлення правовстановлюючих документів на право користування земельними ділянками на території Добриводської сільської ради. (а.с. 12-14). Однак вказані повідомлення відповідачем були проігноровані.
Порушенням земельного законодавства, якого припустилось ТзОВ СП "Наша Україна" завдано шкоди земельним ресурсам, в зв'язку з чим, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу", нараховано розмір завданої державі шкоди, яка відповідно до проведеного розрахунку складає в загальному 47547 грн. 06 коп. (а.с.16, 18).
Визначену суму шкоди завданої самовільним використанням земельної ділянки ТзОВ СП "Наша Україна" добровільно не сплатило. На момент вирішення справи у господарському суді кошти у сумі 47547 грн. 06 коп. у встановленому порядку перераховані не були.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права і обов’язки зокрема виникають з договорів та інших правочинів, крім того, цивільні права і обов’язки виникають безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Фактично Відповідач користувався земельними ділянками загальною площею 62,0 га., при цьому правовстановлюючі документи на право користування землею: рішення Добриводської сільської ради про надання в постійне або тимчасове користування земельної ділянки; укладений із Добриводською сільською радою договір оренди тощо –не представлені ні посадовим особам місцевих органів землевпорядкування, ні господарському суду, що стверджується матеріалами справи.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини –це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб’єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин врегульовані ст.12 Земельного кодексу України. До них, зокрема, належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).
Оренда землі –це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради. (ст. ст. 3, 5 Закону України “Про оренду землі”).
Повноваження сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища врегульовані ст.33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Так, до делегованих повноважень сільської ради закон відносить, зокрема:
1) здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
2) реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею;
9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Закон України “Про місцеві державні адміністрації” визначає організацію, повноваження і порядок діяльності місцевих державних адміністрації. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території адміністративно-територіальної одиниці. Статтею 21 даного Закону врегульовано повноваження місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель. Так, зокрема, місцева адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Координацію здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель віднесено до повноважень місцевої державної адміністрації також і статтею 13 Закону України “Про землеустрій”.
У відповідності із вимогами ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Отже, користування земельною ділянкою без додержання викладених вимог є неправомірним.
У матеріалах справи відсутні докази прийняття Добриводською сільською радою рішень або розпоряджень Радивилівською районною державною адміністрацією щодо надання в постійне або тимчасове користування Відповідачу земельних ділянок площею 30,0 га та 32,0 га на території Добриводської сільської ради або укладення Відповідачем з останніми договору оренди.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Статтею 211 ч. 1 п. "б" Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.
Стаття 22 Цивільного кодексу України передбачає відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Збитками вважаються втрати, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 157 ЗК України).
На реалізацію цієї норми Кабінет Міністрів України ухвалив постанову "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу" від 25.07.2007 р. № 963.
Зважаючи на вищевикладене вбачається, що відповідач своїми неправомірними діями наніс збитків Добриводській сільській раді у вигляді неотримання доходу від здачі в оренду самовільно зайнятих земельних ділянок тощо.
Таким чином, вимоги Позивача стверджуються матеріалами перевірок проведених Третьою особою, розрахунком розміру шкоди, які вручались Відповідачу і підлягають задоволенню на підставі ст. ст. 1, 2, 5, 92, 93, 116, 125, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 33, 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. ст. 3, 5 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 22, 1166 ЦК України. Відповідно до ст. 49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати по справі.
Наведені третьою особою - ТзОВ "Вир" доводи, що відповідачем здійснювалось використання земельних ділянок, які були орендовані ТзОВ "Вир" за договором від 18.09.2007 року (а.с. 34-36), а відтак збитки не повинні відшкодовуватися Добриводській сільській раді судом до уваги не приймаються з огляду на таке.
Відповідно до предмету договору оренди від 18.09.2007 року Добриводська сільська рада передає, а ТзОВ "Вир" приймає в оренду земельну частку пай розміром 390,70 умовних кадастрових гектарів із земель запасу сільської ради.
Однак, як з'ясовано в ході судового розгляду, встановлення меж даної земельної ділянки у натурі (на місцевості) не відбувалось. ТзОВ "Вир" жодними доказами не спростувало зазначеної обставини.
Згідно листа відділу земельних ресурсів у Радивилівському районі Рівненської області від 15.09.2008 р. № 01-14/775, на території Добриводської сільської ради за межами населених пунктів сільськогосподарських угідь обліковується - 535,06 га, з них: багаторічні насадження - 51,6 га, сіножаті - 122,97 га, пасовищ - 360,49 га. Зазначені розміри земель запасу підтверджені в засіданні головою Добриводської сільської ради.
За таких обставин твердження третьої особи, що відповідачем були самовільно використані земельні ділянки загальною площею 62,0 га саме із розміру орендованих земель (390,70 га) не підтверджено жодними доказами.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Наша Україна" (35523, с. Козин, Радивилівський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 33246716), р/р 260026578 в "Райффайзен банк Аваль", МФО 333227 в дохід бюджету Добриводської сільської ради на р/р 33115331700367 в ГУДКУ у Рівненській області, МФО 833017, код 23308508 - 47547 грн. 06 коп. шкоди завданої внаслідок самовільного використання земельної ділянки.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Наша Україна" (35523, с. Козин, Радивилівський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 33246716), р/р 260026578 в "Райффайзен банк Аваль", МФО 333227 в дохід державного бюджету України 475 грн. 48 коп. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Наша Україна" (35523, с. Козин, Радивилівський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 33246716), р/р 260026578 в "Райффайзен банк Аваль", МФО 333227 в дохід державного бюджету України 118 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
підписано "14" травня 2009 р.