КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/2855/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.Г. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
16 січня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Романчук О.М., Пилипенко О.Є.
За участю секретаря судового засідання: Горячевої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Уманьавтодор» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.13р. у справі №823/2855/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Уманьавтодор» до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень
В С Т А Н О В И В:
ПАТ «Уманьавтодор» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 23.04.13р. №0000142210 та №0000152210.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.13р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що зміна розміру орендної плати згідно з податковим законодавством не тягне за собою автоматичного підвищення розміру орендної плати, визначеного договором оренди; сторонами договору не вносились зміни до договору оренди в частині такої істотної умови договору як розмір орендної плати, а тому, на думку апелянта, відсутні правові підстави для висновку про заниження позивачем грошового зобов'язання з плати за землю, оскільки таке зобов'язання ним виконано відповідно до чинних умов договорів оренди.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, Уманською ОДПІ Черкаської області ДПС проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування плати за землю за період з 01.07.12р. по 31.12.12р., за результатами якої складено акт від 04.04.13р. №416/22/14196857.
На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення - рішення від 23.04.13р.:
№0000142210, яким збільшено суму грошового зобов'язання з плати за замелю у сумі 45 320,74 грн.;
№0000152210, яким збільшено суму грошового зобов'язання з плати за замелю у сумі 21 996,28 грн.
Підставою для прийнятті спірних податкових повідомлень - рішень слугував висновок податкового органу про порушення позивачем вимог: п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за липень-грудень 2012 року на загальну суму 67 317,02 грн.
Такий висновок податкового органу ґрунтується на тому, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулось не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, необхідність сплати земельного податку у новому розмірі, а саме у розмірі 3 % виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням законної сили Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється цим кодексом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено перевіркою, між позивачем та Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області (орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 09.06.08р., згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із зміною цільового призначення, загальною площею 3,4660 га забудованих земель, із земель запасу Родниківської сільської ради Уманського району Черкаської області, що розташована за межами села Родниківка. Зазначена земельна ділянка віднесена за своїм цільовим призначенням до земель автомобільного транспорту.
Згідно з умовами вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі шляхом перерахування коштів у відповідні бюджети в розмірі 0,245% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 2631387 грн. та становить 6446 грн. 76 коп. на рік, обчислення якої здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
09.06.08.р. між позивачем та Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області (орендодавець) та укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, згідно умов якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із зміною цільового призначення, загальною площею 2,9997 га забудованих земель, що використовуються в комерційних цілях, Собківської сільської ради Уманського району Черкаської області, що розташована за межами села Собківка. Зазначена земельна ділянка віднесена за своїм цільовим призначенням до земель іншого призначення.
Згідно з умовами вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі шляхом перерахування коштів у відповідні бюджети в розмірі 0,41% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 1350164 грн. 90 коп. та становить 5579 грн. 44 коп. на рік, обчислення якої здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Позивачем у податковій декларації по платі за землю вх. № 9001858558 від 27.01.12р. нараховано орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік 7 864,84 грн., відповідно за липень - грудень 2012 року - 3 932,44 грн.
У податковій декларації по платі за землю вх. №9001856008 від 27.01.12р. позивачем нарахована орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік 6 806,91 грн., відповідно за липень - грудень 2012 року - 3 403,47 грн.
Тобто, грошове зобов'язання Товариства з орендної плати за земельні ділянки складає 0,245% від нормативної грошової оцінки землі по Родниківській сільській раді та 0,41% по Собківській сільській раді.
З покликанням на п. 288.5.1 п.288 ст.288 Податкового кодексу України, відповідач вважає, що річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ цього кодексу, а відтак дійшов висновку, з яким погодився суд першої інстанції та погоджується колегія суддів про заниження орендної плати за землю за вказаний період у розмірі 67 317,02 грн.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01.01.11р., визначається розділом ХІІІ «Плата за землю» Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до норм Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю, згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ, не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме - трикратного розміру земельного податку.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
З урахуванням наведеного, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, та встановлення її розміру, який не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач повинен був самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
У спірній ситуації колегія суддів враховує правову позицію Вищого адміністративного суду України викладену в ухвалах від 09.12.13р. у справі № К/9991/51082/12 та від 21.10.13р. у справі №К/800/10746/13.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л И В:
апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Уманьавтодор» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.13р. у справі №823/2855/13-а - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.13р. у справі №823/2855/13-а - без змін.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання постанови законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
Ухвала складена в повному обсязі: 16.01.14р.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Романчук О.М
Пилипенко О.Є.