Постанова № 3680409, 27.04.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.04.2009
Номер справи
2а-2042/09/6/0170
Номер документу
3680409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.04.09Справа №2а-2042/09/6/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О. І.,

за участю представник позивача Савицької Т.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АРК

до Первомайського районного споживчого товариства

про стягнення заборгованості

Суть спору: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом про стягнення з Первомайського районного споживчого товариства 990,00 грн., з яких 330,00 грн. економічні санкції, 660,00 грн. штраф за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач у період з 15.02.2007 року по 18.09.2008 року завищував граничний рівень торгівельної надбавки на ковбасні вироби варені від 8,2 % - 8,4 %, що є порушенням вимог постанови Ради Міністрів АР Крим "Про регулювання цін на окремі види соціально значимих продовольчих товарів" № 69 від 12/02-2008 р.

У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані представником позивача, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507-ХІІ та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог формування, встановлення та застосування цін і тарифів щодо здійснення контролю за додержанням державної дисципліни цін, як органу, на які ці функції покладено Урядом України.

Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін (ст.13 Закону від 03.12.1990р. № 507-ХІІ).

18-29.09.2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим було проведено перевірку Первомайського районного споживчого товариства з питання дотримання порядку формування цін на продовольчі товари, на які введено державне регулювання, затверджене Постановою КМ України від 17/04-2008 р. № 373, встановлення та застосування цін на окремі види продовольства відповідно вимогам постанови РМ АР Крим від 10/01-2008 р. № 4 "Про декларування змін оптово-відпускних цін на основні види групи продовольчих товарів", від 12/02-2008 р. № 69 "Про регулювання цін на окремі види соціально-значимих продовольчих товарів", дотримання вимог постанови КМ України від 13/02-2005 р. № 55 "Про заходи з забезпечення стабілізації ситуації на ринку зерна і продуктів його переробки у 2007/2008 маркетинговому році" ( а. с. 5-9).

Згідно з висновками вказаного акту перевірки Первомайським районним споживчим товариством у період з 01.07.2008 року по 18.09.2008 р. порушені вимоги постанови ради Міністрів АР Крим № 69 від 12/02-2008 р. "Про регулювання цін на окремі види соціально значимих продовольчих товарів". Відповідно до Закону України "Про ціни та ціноутворення" і Інструкції "Про порядок стягнення економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами" надмірно отримана виручка 330,00 грн. з штрафною санкцією 200 % вилучається до бюджету. Загальна сума вилучення по акту - 990,00 грн. Роздрібні ціни на продовольчі товари, сформульовані у порушення вимог постанови Ради міністрів АР Крим № 69 від 12/02-2008 р., привести у відповідність у строк до 02/10-2008 року Про результати повідомити до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим у 5-и денний строк після приведення їх у відповідність. Відповідно до п. 1 ст. 165 "2" Кодекса України про адміністративні правопорушення на економіста по цінам Н. М. Михайленко складено протокол про адміністративні правопорушення № 44 від 29.09.2008 року.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001 року, та на підставі акту перевірки № 0349 від 29 вересня 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим прийнято рішення від 03.10.2008 року № 78 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 990,00 грн.

Сума економічних санкцій склалася з суми порушень дисципліни цін в розмірі 330,00 грн. та штрафу в двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 660,00 грн., який нараховано згідно із п.1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами.

Добровільно рішення відповідачем не виконано.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ціни та ціноутворення" законодавство в Україні про ціноутворення складається з цього Закону та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до нього. Як вбачається з преамбули, він визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Згідно з ст. 8 вказаного Закону, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, відповідно до ст. 4 цього ж Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Крім цього, даний орган виконавчої влади визначає також повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та щодо контролю за цінами.

Згідно ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" в разі порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в дохід відповідного бюджету необґрунтовано одержаних підприємством, організацією сум виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, а також накладення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаних сум виручки.

Відповідно до п.п. 1.4, 1.5, 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за №047/6238 підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема, нарахування не передбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеним нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних. Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим від 03.10.2008 року № 78 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 990,00 грн.відповідачем не оскаржено, недійсним у встановленому порядку не визнано, не скасовано, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 990,00 грн.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим піддягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 27.04.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 05.05.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Первомайського районного споживчого товариства (АР Крим, смт. первомайське, вул. Леніна, 58, п/р 260064428 КРД ВАТ "Райфайзенбанк Аваль" код ЕДРПО України 01757656, МФО 324021) в дохід Державного бюджету ( п\р 31117106700212, МФО 824026, код ЕДРПО України 34740583 відділення держказначейства, банк одержувача Управління Державного казначейства в АР Крим, м. Сімферополь, код платежу 21081100) 330 економічних санкцій та 660,00 грн. штрафу за порушення державної дисципліни цін на підставі рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 78 від 03.10.2008 р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.