Рішення № 3679936, 20.05.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.05.2009
Номер справи
16/1279
Номер документу
3679936
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "20" травня 2009 р.

Справа № 16/1279

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін

від позивача Волинець Д.П., дов. №1467/07-02 від 19.05.09р. Ориховська О.А., дов. №1466/07-02 від 19.05.09р.

від відповідача Левченко Н.В., дов. від 05.01.09р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради (м.Житомир)

до Центра професійно - технічної освіти м.Житомира (м.Житомир)

про стягнення 3900,00 грн.

Позивач звернувся з позовом про стягнення на свою користь з відповідача 3900,00 грн. надмірно виплаченої стипендії учням, які мають статус дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 29.01.09р. №37, письмових "запереченнях" від 20.05.09р. №06/09-ю та в судовому засіданні проти позову заперечила, просила у позові відмовити. Зокрема зазначила, що позивач є розпорядником бюджетних коштів, а тому зобов'язаний перевіряти достовірність поданих підприємствами даних. Також зазначила, що відповідачем при нарахуванні стипендії учням не було порушено вимог чинного законодавства, оскільки функцією відповідача є тільки виплата відповідних коштів.

Представником відповідача в судовому засіданні заявлено клопотання про залучення до участі у справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Ємільчинської та Малинської районних державних адміністрацій Житомирської області, оскільки ними були видані відповідні довідки, на підставі яких були виплачені підвищені стипендії.

Господарський суд відмовив у задоволенні вказаного клопотання, оскільки не вбачається, що рішення у справі може вплинути на права або обов'язки вказаних райдержадміністрацій стосовно однієї із сторін.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, працівником Управління праці тасоціального захисту населення Корольовської районної ради було проведено перевірку Центру професійно - технічної освіти м.Житомира щодо стану обліку стипендій, підвищених на 100% потерпілим відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Внаслідок перевірки встановлено, що двом учням: Заблодському П.О. та Березовській Ю.А. на підставі довідок від 15.11.06р. №1283 та від 24.06.04р. всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно нарахована та виплачена підвищена стипендія на загальну суму 3900,00 грн.

На цій підставі Центр професійно - технічної освіти м.Житомира було зобов'язано в місячний термін повернути вказані кошти на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради.

За наслідками перевірки складено довідку від 01.03.07р. (а.с.10).

Відповідно до ч.4 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91р. №796-XII, підвищена на 100% стипендія виплачується потерпілим дітям, які мають підстави для встановлення категорії 2 або 3 до досягнення повноліття.

Згідно зі ст.14 даного Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема: до другої категорії, крім інших, відносяться особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення; до третьої категорії, крім інших, відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.15 цього ж Закону, підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Центром професійно - технічної освіти м.Житомира було призначено підвищену на 100% стипендію учневі Заблодському Петру Олександровичу на підставі довідки від 15.11.06р. №1283, виданої Ємільчинською райдержадміністрацією про те, що він проживав у зоні гарантованого добровільного відселення з 01.01.1990р. (а.с.13).

Проте, згідно свідоцтва про народження, Заблодський П.О. народився 05.01.1990р., тобто згідно вказаного закону Заблодський П.О. не відноситься до другої або третьої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки станом на 01.01.1993р. термін проживання у зоні гарантованого добровільного відселення становить менше трьох років (а.с.14).

Проведеною перевіркою встановлено, що сума переплати по підвищеній стипендії учневі Заблодському П.О. з січня 2006р. по лютий 2007р. становить 1309,80 грн.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.14 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до четвертої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з ч.6 ст.30 даного Закону, дітям до досягнення повноліття, які до вступу в державні вищі заклади освіти, професійно-технічні заклади освіти, розташовані за межами зони забруднення, мали підстави для отримання категорії 4, надаються пільги, в тому числі по виплаті підвищеної на 100% стипендії.

Центром професійно - технічної освіти м.Житомира було призначено підвищену на 100% стипендію учениці Березовській Юлії Анатоліївні на підставі довідки від 24.06.04р., виданої Малинською райдержадміністрацією про те, що вона проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1989 року (а.с.15).

Проте, згідно свідоцтва про народження, Березовська Ю.А. народилася 01.12.1989р., тобто згідно вказаного закону Березовська Ю.А. не відноситься до четвертої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки станом на 01.01.1993р. термін проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю становить менше чотирьох років (а.с.16).

Проведеною перевіркою встановлено, що сума переплати по підвищеній стипендії учениці Березовській Ю.А. з вересня 2004р. по лютий 2007р. становить 2590,20 грн.

Таким чином, згідно даних перевірки, надмірно виплачена стипендія вказаним учням, які мають статус дітей потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 3900,00 грн.

Позивач звернувся до відповідача з претензією від 21.08.07р. №7/2401 про повернення позивачу неправомірно виплаченої стипендії в сумі 3900,00 грн. в термін до 01.10.07р., яку відповідач залишив без задоволення (а.с.17-19).

На цій підставі позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача 3900,00 грн. надмірно виплаченої стипендії.

Господарський суд вважає позов обгрунтованим, виходячи з наступного.

Відповідно до п.2 "Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.05р. №936 (далі - Порядок), розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

Згідно п.4 Порядку, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган)...

Тобто, згідно Порядку, позивач у спірних правовідносинах є уповноваженим органом.

Згідно з ч.5 п.6 даного Порядку, керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Тобто, зазначений Порядок прямо передбачає обов'язок саме відповідача перевіряти правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів, а також нести персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу, тобто до позивача.

Відповідно до ст.77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.06р. №489-V, ст.69 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.07р. №107-VI, допущення нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках має наслідком, зокрема, для одержувачів бюджетних коштів - повернення коштів у сумі, що витрачена не за цільовим призначенням, у дохід відповідних бюджетів.

Як свідчать матеріали справи, одержувачем бюджетних коштів є відповідач, оскільки на його рахунок надходили бюджетні кошти, які були нараховані та виплачені безпідставно вказаним учням Заблодському П.О. та Березовській Ю.А.

За таких обставин, та у зв'язку з тим, що бюджетні кошти в сумі 3900,00 грн. внаслідок прямої вини відповідача витрачені не за цільовим призначенням, вони повинні бути повернуті відповідачем у дохід відповідного бюджету, а саме на рахунок позивача, оскільки він є розпорядником бюджетних коштів.

На час вирішення спору, безпідставно виплачені кошти в сумі 3900,00 грн. відповідачем позивачу не повернуті.

На підставі викладеного, господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі - з відповідача стягується на користь позивача 3900,00 грн. безпідставно виплачених коштів учням, які мають статус дітей потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Заперечення відповідача суд відхиляє як такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91р. №796-XII, "Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.05р. №936, керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Центра професійно - технічної освіти м.Житомира, 10009, м.Житомир, вул.Селецька 5, ідентифікаційний код 02543584:

на користь Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради, 10009, м.Житомир, площа Польова 8 (р/р №35216003003127 УДК у м.Житомирі, МФО 811039, ідентифікаційний код 03192684) - 3900,00 грн. безпідставно виплачених коштів, 102,00 грн. державного мита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя

Гансецький В.П.

Дата підписання рішення 21.05.09р.

Друк: 3 прим.:

1 - у справу,

2,3 - сторонам.