Рішення № 36793475, 21.01.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
914/4134/13
Номер документу
36793475
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.01.2014 р. Справа № 914/4134/13

За позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,

м. Львів,

до відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, м. Львів,

про визнання договору укладеним.

Суддя Яворський Б.І.

при секретарі Квик Т.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_3;

від відповідача: Крикус В.В.;

від третьої особи: Гриниха Х.А.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_1 до Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (далі - УКВ ДЕП ЛМР), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання договору укладеним. Ухвалою господарського суду від 06.11.2013р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 19.11.2013р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах. Строк розгляду справи продовжувався до 21.01.2014 р.

13.01.2014р. позивач через канцелярію суду подав заяву про уточнення позовних вимог з доказами надіслання її копії відповідачу та третій особі. Щодо даної заяви суд зазначає наступне. Передбачене частиною четвертою статті 22 Господарського процесуального кодексу України право позивача змінити підставу або предмет позову шляхом подання відповідної заяви може бути реалізоване до початку розгляду господарським судом справи по суті. Суд враховує положення пункту 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", в якому зазначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання відповідної письмової заяви, яка за формою та змістом має узгоджуватися із ст. 54 ГПК України з доданням до неї документів, зазначених у ст. 57 ГПК України. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача. Оскільки у поданій заяві міститься детальний розрахунок орендної плати та змінено п.7 проекту договору, суд оцінює подану позивачем заяву як заяву про зміну предмету позову.

У судовому засіданні 21.01.2014р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у заяві про уточнення позовних вимог, просить суд позовні вимоги задоволити повністю та визнати укладеним договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

У судовому засіданні 21.01.2014р. представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні на позов та поданих 21.01.2014р. письмових поясненнях. Зокрема, зазначив, що оскільки позивачем не подано до Управління паспорта на розміщення літнього майданчика, який є необхідним додатком до договору, відсутні підстави для укладення спірного договору оренди. Щодо змісту пунктів запропонованого позивачем проекту договору оренди УКВДЕП ЛМР заперечень не має.

У судовому засіданні 21.01.2014р. представник третьої особи заперечив проти позову з підстав, викладених у письмових поясненнях від 16.12.2013р. та 21.01.2014р. Повідомив, що постанова Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012р. у справі №1304/5255/2012, якою задоволено частково адміністративний позов ФОП ОСОБА_1, оскаржена до Вищого адміністративного суду України, тому прийняття рішення у цій справі вважає передчасним.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012р. у справі №1304/5255/2012 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради задоволено частково - визнано протиправною бездіяльність Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради по видачі фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика біля об'єкта ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_3. Суд констатував, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка виявилася у невиконанні п.2.8 Порядку отримання паспортів на розміщення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. У даному судовому рішенні суд встановив факт, що 02.04.2012р. слід вважати днем видачі ФОП ОСОБА_1 паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанками 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_3 строком на 5 років, а самого позивача вважати таким, що з 13.04.2012р. має право на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанками 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_3.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013р. постанова Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012р. у справі №1304/5255/2012 залишена без змін.

19.04.2013р. позивач звернувся до відповідача з листом (на листі є відмітка про вручення), у якому зазначив таке. Судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що з 13.04.2012р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має право на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанками 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_3. У зв'язку з цим я маю намір без зволікань сплатити орендну плату за користування конструктивним елементом благоустрою, що знаходиться за даною адресою, за період з 13.04.20012р. і по даний час та врегулювати договірні відносини щодо подальшої оплати орендної плати, а тому прошу повідомити суму відповідного платежу за даний період, платіжні реквізити для проведення оплати та про можливість і порядок укладення відповідного договору за користування конструктивним елементом благоустрою.

У відповіді від 20.05.2013р. на дане звернення УКВ ДЕП ЛМР повідомило підприємця, що згідно бази даних орендних платежів управління комунальної власності не обліковується договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення з ФОП ОСОБА_1 Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2451 «Про затвердження положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів» орендна плата нараховується відповідно до договору оренди, який підписаний двома сторонами. Управління комунальної власності не здійснює нарахування орендної плати по дозволах на розміщення відкритих літніх майданчиків. Враховуючи наведене, управління позбавлено можливості позитивно вирішити порушене питання.

10.09.2013р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до УКВ ДЕП ЛМР з листом, у якому просив підписати договір на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. До даного листа додано два примірники Договору від 10.09.2013р. на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, два примірники Додатку №2 - розрахунок орендної плати та посвідчена копія постанови Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012р., яка набрала законної сили. Даний лист УКВ ДЕП ЛМР отримало 25.09.2013р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Станом на момент прийняття рішення договір між сторонами не підписаний.

При прийняття рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст.287 ГК України орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.

Згідно з п.п. 1.1, 2 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.12.2007р. №1100, Управління комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради, основними завданнями якого є виконання функції органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова, передача в оренду, відчуження (приватизація) майна комунальної власності територіальної громади м. Львова.

Відповідно до п. 1.4 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.12.2007р. №1100, Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка. З огляду на це, УКВДЕП ЛМР є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Ухвалою Львівської міської ради №2451 від 05.03.2009р. (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, та форму договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення (додаток №2 до Положення).

Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності» регламентовано порядок отримання дозволів на розміщення літніх майданчиків.

Ухвалою Львівської міської ради від 16.02.2012 р. №1266 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 05.03.2009 р. №2452» внесено зміни до зазначеної вище ухвали ЛМР, замінивши слова «Дозвіл на встановлення відкритого літнього майданчика» словами «Паспорт відкритого літнього майданчика».

Згідно п.1.5 Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою ЛМР №2451 від 05.03.2009р., орендодавцем окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є управління комунальної власності.

Відповідно до п.1.6 Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою ЛМР №2451 від 05.03.2009р., підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є дозвіл, виданий управлінням архітектури департаменту містобудування або іншим уповноваженим органом.

У пункті 2.9 Порядку отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою ЛМР №2452 від 05.03.2009р., зазначено, що договір оренди конструктивних елементів благоустрою укладається на 5 років.

Відповідно до ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ст.638 ЦК України).

Згідно ст.179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Стаття 180 ГК України регламентує істотні умови господарського договору. Так, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. У разі визнання погодженої сторонами в договорі ціни такою, що порушує вимоги антимонопольно-конкурентного законодавства, антимонопольний орган має право вимагати від сторін зміни умови договору щодо ціни. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

13.01.2014р. позивачем надіслано відповідачу та третій особі заяву про уточнення позовних вимог, у якій містився проект договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах, визначених ФОП ОСОБА_1, що підтверджується поштовою квитанцією та описом вкладення, долученими до матеріалів справи. Зміст проекту договору наступний:

« 1. Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської Ради зобов'язується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності, а саме - газон площею 89,7 кв. м за адресою: АДРЕСА_3 та здійснювати контроль за санітарним станом і зовнішнім виглядом Об'єкта з часу видачі дозволу і до його закінчення.

2.Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зобов'язується:

2.2.1. Не встановлювати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення без дозволу на їх розміщення.

2.2.2. Своєчасно та у повному обсязі сплачувати Орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

2.2.3. Встановлювати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення відповідно до погодженого у встановленому порядку проекту без пошкодження конструктивних елементів благоустрою комунальної власності та озеленення, із забезпеченням безпеки населення при під'єднанні конструкції до електричної мережі, утримувати їх у належному технічному і санітарному стані та впорядковувати місця для їх розташування, забезпечити технічну міцність і стійкість конструкції.

2.2.4. Після закінчення терміну дії дозволу протягом 20 днів проводити їх перереєстрацію у Орендодавця.

2.2.5. Демонтувати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення при скасуванні дозволу, після закінчення терміну дії дозволу або цього Договору, а також у разі виникнення потреби для реконструкції, ремонту чи будівництва на місці розташування об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. На період цього ремонту, реконструкції чи будівництва орендна плата за місце не справляється.

2.2.6. Не порушувати Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства.

2.2.7. У тижневий термін листом повідомити Орендодавця про зміну адреси для листування, зміну банківського рахунку, зміну назви, зміну коду ЗКПО, реорганізацію.

3. Порядок і терміни розрахунків

3.1. Обов'язок внесення орендної плати Орендарем виникає з часу укладення договору оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

3.2. Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 89,7 кв. м щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі 854,45 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 142,41 грн.

3.3. Ставка плати за користування Об'єктом та розміри орендованої площі встановлюються сторонами при укладенні цього Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у пункті 3.2 цього Договору. Розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

У разі зміни розрахункових ставок та розмірів орендованої площі, внесення плати Орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності і Орендар зобов'язаний не пізніше 3-х днів з цієї дати підписати з Орендодавцем зміни до цього Договору. Відсутність або не підписання змін Орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом, у тому числі за зміненими, як це встановлено цим абзацом.

3.4. Орендна плата для літніх майданчиків встановлюється на сезонний період з 1 квітня до 1 листопада поточного року.

4. Відповідальність сторін

4.1. У разі протермінування платежів, передбачених у пункті 3.2 цього Договору Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню від суми протермінованого платежу за кожен день протермінування згідно з діючим на цей період законодавством, але не вище подвійної облікової ставки Національного банку України.

4.2. При невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.

4.3. Ризик випадкового пошкодження або знищення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення або його частини несе Орендар.

4.4. За невиконання вимог підпунктів 2.2.3, 2.2.6 Орендар несе відповідальність згідно з чинним законодавством.

5. Рекламації та спори

5.1. Будь-які суперечки, претензії та вимоги, що виникають між сторонами у зв'язку з виконанням цього Договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами.

5.2. Якщо суперечки та розбіжності не вирішуються шляхом переговорів, сторони мають право звернутися до господарського суду.

6. Прикінцеві положення

6.1. Всі зміни та доповнення до цього Договору мають однакову з ним юридичну силу, якщо вони оформлені письмово і підписані уповноваженими представниками сторін.

6.2. Додатки (незалежно від дати їх оформлення), підписані сторонами з метою належного виконання цього Договору, є його невід'ємною частиною.

6.3. Договір припиняється після закінчення терміну його дії, або розривається достроково за згодою сторін.

6.4. У разі постійного порушення однією зі сторін умов договору інша сторона має право звернутися до господарського суду з метою розірвати цей Договір в односторонньому порядку.

6.5. Несплата оренди протягом шести місяців з дня закінчення терміну платежу є підставою для дострокового розірвання цього Договору на вимогу Орендодавця.

6.6. Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у Орендодавця другий - у Орендаря.

6.7. Укладені раніше сторонами договори, що суперечать цьому Договору є не чинними.

6.8. Обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про орендні відносини.

6.9. Після закінчення терміну дії цього Договору подальші взаємовідносини сторін регулюються укладанням нового договору.

7. Термін дії Договору

Термін дії договору: до 02 квітня 2017 року.

8. Додатками до Договору є:

1. Постанова Галицького районного суду м. Львова від 30 серпня 2012 року по справі № 1304/5255/2012.

2. Розрахунок орендної плати в наступній редакції:

«Розрахунок орендної плати.

Вказаний розрахунок проведено відповідно до «Методики розрахунку вартості окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності і розміру орендної плати за розміщення на них об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення», що є Додатком до «Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення на них об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення», затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 2451 від 05.03.2009 року.

1. Оцінка вартості орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності визначається за формулою:

Вп = Вб х S х Ві, де

Вп - вартість орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Вб - базова вартість одного квадратного метра конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

S - площа орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Ві - індекс виду конструктивного елемента благоустрою комунальної власності.

Вб = 35 грн, S= 89,7 кв.м, Ві = 27, відповідно Вп = 84 766,50 грн.

2. Річна орендна плата за орендований конструктивний елемент благоустрою комунальної власності будівель і споруд визначається за формулою:

Опл = Вп Кзон Сор, де

Вп - вартість орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Кзон - зональний коефіцієнт;

Сор - орендна ставка у відсотках до вартості орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності.

Вп = 84 766,50 грн, Кзон = 12, Сор = 0,0084, відповідно Опл = 8544,47 грн. без ПДВ.

3. Розмір місячної орендної плати визначається за формулою

Опл/міс. = Опл./12, де Опл - річна орендна плата.

Отже, Опл/міс. = Опл./12 = 8544,47 грн./12 = 712,04 грн. без ПДВ + 20% ПДВ = 854,45 грн в т.ч. ПДВ 142 грн. 41 коп.»

Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні 21.01.2014 р. не заперечив проти змісту запропонованого позивачем проекту договору оренди, однак проти укладення договору заперечили, оскільки вважають, що підставою для такого укладення є паспорт на розміщення літнього майданчика, а у даному випадку він відсутній.

Позивач наполягає на тому, що укладення договору у даному випадку є обов'язковим у силу ст.187 ГК України, а відсутність паспорту не може бути підставою для відмови в укладенні договору, оскільки є рішення суду, що набрало законної сили, у якому констатовано наявність у нього права на встановлення відкритого літнього майданчика.

З даного приводу суд відзначає наступне.

Як уже зазначалося, підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є дозвіл, виданий управлінням архітектури департаменту містобудування або іншим уповноваженим органом (п.1.6 Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою ЛМР №2451 від 05.03.2009р.). УКВДЕП ЛМР впродовж 3-х робочих днів після отримання дозволу на встановлення літнього майданчика готує проект договору на користування елементами благоустрою, забезпечує проходження його правової експертизи в юридичному управлінні та передає весь пакет документів до управління «Дозвільний офіс». Договір оренди укладається на 5 років (пункт 2.9 Порядку отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою ЛМР №2452 від 05.03.2009р.).

Таким чином, наведені вище нормативні положення передбачають обов'язкове укладення договору після отримання дозволу на встановлення літнього майданчика.

Судовими рішеннями, які набрали законної сили і є чинними на момент розгляду справи, встановлено, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка виявилася у невиконанні п.2.8 Порядку отримання паспортів на розміщення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства; 02.04.2012р. слід вважати днем видачі ФОП ОСОБА_1 паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанками 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_3 строком на 5 років, а самого позивача вважати таким, що з 13.04.2012р. має право на розміщення відкритого літнього майданчика.

Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Стаття 129 Конституції України визначає «обов'язковість рішення суду» однією з основних засад судочинства. Згідно ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Зважаючи на те, що судовим рішенням, яке набрало законної сили і на момент розгляду даної справи не скасовано, встановлено право ФОП ОСОБА_1 на розміщення відкритого літнього майданчика, заперечення УКВДЕП ЛМР проти укладення договору оренди через відсутність дозволу є неправомірним. Твердження представників відповідача та третьої особи про те, що рішення місцевого та апеляційного суду оскарженні до Вищого адміністративного суду України, є безпідставними, а тому їх не слід брати до уваги, оскільки дані судові рішення набрали законної сили і на сьогодні вони діють. У випадку їх скасування касаційною інстанцією, відповідач вправі буде звернути до господарського суду Львівської області з відповідною заявою про перегляд рішення у даній справі за нововиявленими обставинами. Аналогічна позиція відображена у постанові Вищого господарського суду від 14.01.2014 р. у справі №5015/2689/12.

Стаття 187 ГК України регламентує порядок укладення господарських договорів за рішенням суду. Зокрема, тут передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

У даному випадку укладення договору оренди є обов'язковим через те, що зазначені вище нормативно-правові акти чітко передбачають безальтернативність дій УКВДЕП ЛМР за наявності дозволу на встановлення літнього майданчика, а таким дозволом на встановлення у силу закону є зазначені вище рішення суду. Відтак, згідно зі ст.187 ГК України такий передоговірний спір між ФОП ОСОБА_1 та УКВ ДЕП ЛМР може бути предметом розгляду у суді. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25.09.2012р. у справі №19/074-11.

Перевіривши зміст запропонованого позивачем проекту договору, суд встановив, що він відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, форма якого затверджена ухвалою Львівської міської ради №2451 від 05.03.2009 р. Крім того, відповідач та третя особа не заперечували щодо самого змісту проекту такого договору. Таким чином, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню та приходить до висновку про визнання спірного договору оренди укладеним на умовах, визначених у запропонованому позивачем проекті.

Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).

Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Розмір судового збору за заявленою позивачем позовною вимогою повинен становити 1' 147,00 грн. Натомість позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1' 720,50 грн. Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається у разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. Таким чином, зайво сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 573,50 грн. підлягає поверненню.

Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем, підлягає до стягнення з відповідача.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.124,129 Конституції України, ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст.626, 638 Цивільного кодексу України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 179, 180, 181, 187, 287 Господарського кодексу України та ст.ст. 3, 12, 22, 33, 34, 35, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати укладеним між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (м. Львів, пл. Галицька,15, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25558625) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах, визначених фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, а саме:

1. Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської Ради зобов'язується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності, а саме - газон площею 89,7 кв.м за адресою: АДРЕСА_3 та здійснювати контроль за санітарним станом і зовнішнім виглядом Об'єкта з часу видачі дозволу і до його закінчення.

2. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зобов'язується:

2.2.1. Не встановлювати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення без дозволу на їх розміщення.

2.2.2 Своєчасно та у повному обсязі сплачувати Орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів

соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

2.2.3.Встановлювати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення відповідно до погодженого у встановленому порядку проекту без пошкодження конструктивних елементів благоустрою комунальної власності та озеленення, із забезпеченням безпеки населення при під'єднанні конструкції до електричної мережі,

утримувати їх у належному технічному і санітарному стані та впорядковувати місця для їх розташування, забезпечити технічну міцність і стійкість конструкції.

2.2.4.Після закінчення терміну дії дозволу протягом 20 днів проводити їх перереєстрацію у Орендодавця.

2.2.5.Демонтувати об'єкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення при скасуванні дозволу, після закінчення терміну дії дозволу або цього Договору, а також у разі виникнення потреби для реконструкції, ремонту чи будівництва на місці розташування об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. На період цього

ремонту, реконструкції чи будівництва орендна плата за місце не справляється.

2.2.6.Не порушувати Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства.

2.2.7.У тижневий термін листом повідомити Орендодавця про зміну адреси для листування, зміну банківського рахунку, зміну назви, зміну коду ЗКПО, реорганізацію.

3. Порядок і терміни розрахунків

3.1. Обов'язок внесення орендної плати Орендарем виникає з часу укладення договору оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

3.2. Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 89,7 кв.м щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі 854,45 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 142,41 грн.

3.3. Ставка плати за користування Об'єктом та розміри орендованої площі встановлюються сторонами при укладенні цього Договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у пункті 3.2 цього Договору. Розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік.

У разі зміни розрахункових ставок та розмірів орендованої площі, внесення плати Орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності і Орендар зобов'язаний не пізніше 3-х днів з цієї дати підписати з Орендодавцем зміни до цього Договору. Відсутність або не підписання змін Орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом, у тому числі за зміненими, як це встановлено цим абзацом.

3.4. Орендна плата для літніх майданчиків встановлюється на сезонний період з 1 квітня до 1 листопада поточного року.

4. Відповідальність сторін

4.1. У разі протермінування платежів, передбачених у пункті 3.2 цього Договору Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню від суми протермінованого платежу за кожен день протермінування згідно з діючим на цей період законодавством, але не вище подвійної облікової ставки Національного банку України.

4.2. При невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.

4.3. Ризик випадкового пошкодження або знищення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення або його частини несе Орендар.

4.4. За невиконання вимог підпунктів 2.2.3, 2.2.6 Орендар несе відповідальність згідно з чинним законодавством.

5. Рекламації та спори

5.1. Будь-які суперечки, претензії та вимоги, що виникають між сторонами у зв'язку з виконанням цього Договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами.

5.2. Якщо суперечки та розбіжності не вирішуються шляхом переговорів, сторони мають право звернутися до господарського суду.

6. Прикінцеві положення

6.1. Всі зміни та доповнення до цього Договору мають однакову з ним юридичну силу, якщо вони оформлені письмово і підписані уповноваженими представниками сторін.

6.2. Додатки (незалежно від дати їх оформлення), підписані сторонами з метою належного виконання цього Договору, є його невід'ємною частиною.

6.3. Договір припиняється після закінчення терміну його дії, або розривається достроково за згодою сторін.

6.4. У разі постійного порушення однією зі сторін умов договору інша сторона має право звернутися до господарського суду з метою розірвати цей Договір в односторонньому порядку.

6.5.Несплата оренди протягом шести місяців з дня закінчення терміну платежу є підставою для дострокового розірвання цього Договору на вимогу Орендодавця.

6.6. Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у Орендодавця другий - у Орендаря.

6.7.Укладені раніше сторонами договори, що суперечать цьому Договору є не чинними.

6.8. Обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про орендні відносини.

6.9. Після закінчення терміну дії цього Договору подальші взаємовідносини сторін регулюються укладанням нового договору.

7. Термін дії Договору

Термін дії договору: до 02 квітня 2017 року.

8. Додатками до Договору є:

1. Постанова Галицького районного суду м. Львова від 30 серпня 2012 року по справі № 1304/5255/2012.

2. Розрахунок орендної плати в наступній редакції:

«Розрахунок орендної плати.

Вказаний розрахунок проведено відповідно до «Методики розрахунку вартості окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності і розміру орендної плати за розміщення на них об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення», що є Додатком до «Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення на них об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення», затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 2451 від 05.03.2009 року.

1. Оцінка вартості орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власностівизначається за формулою:

Вп = Вб х S х Ві, де

Вп - вартість орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Вб - базова вартість одного квадратного метра конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

S - площа орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Ві - індекс виду конструктивного елемента благоустрою комунальної власності.

Вб = 35 грн, S= 89,7 кв.м, Ві = 27, відповідно Вп = 84 766,50 грн.

2. Річна орендна плата за орендований конструктивний елемент благоустрою комунальної власності будівель і споруд визначається за формулою:

Опл = Вп Кзон Сор, де

Вп - вартість орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності;

Кзон - зональний коефіцієнт;

Сор - орендна ставка у відсотках до вартості орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності.

Вп = 84 766,50 грн, Кзон = 12, Сор = 0,0084, відповідно Опл = 8544,47 грн. без ПДВ.

3. Розмір місячної орендної плати визначається за формулою

Опл/міс. = Опл./12, де Опл - річна орендна плата.

Отже, Опл/міс. = Опл./12 = 8544,47 грн./12 = 712,04 грн. без ПДВ + 20% ПДВ = 854,45 грн. в т.ч. ПДВ 142 грн. 41 коп.»

3. Стягнути з Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (м. Львів, пл. Галицька,15, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25558625) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1' 147,00 грн. сплаченого судового збору.

4. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.

5. Повернути фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 573,50 грн. зайво сплаченого судового збору.

У судовому засіданні 21.01.2014р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 24.01.2014р.

Суддя Яворський Б.І.