Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2а/0612/8707/11
Провадження по справі № 6-а/281/387/14
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2014 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Нечуй Б.П.
за участі секретаря Гельвейчук І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини подання відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення по справі №2а/0612/8707/11 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобовязання проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ч.2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
ВСТАНОВИВ:
Відділ примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області звернувся в суд із зазначеним поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а/0612/8707/11 виданого 24.07.2013 року Лугинським районним судом про зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбачену ч. 2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року, а саме на стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 515,85 грн.
Зазначені вимоги заявника обґрунтовуються посиланням на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області перебуває виконавчий лист №2а/0612/8707/11 виданий 24.07.2013 року Лугинським районним судом про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбачену ч. 2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Згідно повідомлення головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахунок доплати відповідно до рішення суду, в сумі 515,85 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов»язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Представник відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області в судове засідання не зявився, надіслав заяву про слухання справи у його відсутності.
Представник головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не зявився, хоча й був повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи.
ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, надіслав заяву про слухання справи у його відсутності.
Неприбуття у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Лугинського районного суду від 03.12.2012 року позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобовязання проведення нарахування та виплати коштів, передбачених ч.2 ст. 39, ч.2 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволено; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 в частині додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбаченої ч. 2 ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Згідно ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2013 року апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від 03.12.2012 року без змін.
Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянутотакож за ініціативою суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту, або відстрочити, розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що у відділі примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області відкрито виконавче провадження №39370154 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0612/8707/11, який виданий Лугинським районним судом 24.07.2013 року.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України Про виконавче провадження (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закон України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення колегія суддів звертає увагу на те, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому, адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Як свідчать матеріали справи, згідно повідомлення головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбаченої ч. 2 ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року становить 515,85 грн.
Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника.
Виходячи з положень Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (із змінами) та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (із внесеними змінами), органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення порядку його стягнення, оскільки вони не наділені повноваженнями робити їх перерахунок.
Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України, тобто стягнення відповідних сум за рішенням суду.
Тому суд вважає, що з огляду на положення Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (із змінами) виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, а саме шляхом стягнення конкретної суми зазначеної в рішенні суду.
Керуючись ст.263 КАС України, Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (із внесеними змінами) , суд, -
УХВАЛИВ:
Подання відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення по справі № 2а/0612/8707/11 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобовязання проведення нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбаченої ч. 2 ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофизадовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 03 грудня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0612/8707/11 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобовязання проведення нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбаченої ч. 2 ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року, на інший спосіб, а саме: стягнути з головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 515 (п»ятсот п»ятнадцять) грн. 85 коп. додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю, особі віднесеній до категорії 3, передбаченої ч. 2 ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 07.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Б.П.Нечуй