Ухвала суду № 36755122, 16.01.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
2а/2470/2658/11
Номер документу
36755122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" січня 2014 р. м. Київ К/9991/55491/12

К/800/6705/13

Колегія суддів

Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

провівши попередній розгляд касаційних скарг Комунальної медичної установи "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" та Міського комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2012 р. у справі № 2а/2470/2658/11 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Комунальної медичної установи "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а:

У жовтні 2011 року КРУ в Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до КМУ "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" про зобов'язання виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644 шляхом: відшкодування недоотриманих коштів на лікування іноземних громадян та перерахування їх до обласного бюджету в сумі 5006,24 грн.; забезпечення відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати на загальну суму 22953,77 грн. та відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на загальну суму 8270,00 грн.; відображення по бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості та забезпечення відшкодування зайвих виплат по ненаданих послугах ВАТ "Укртелеком" та МКП "Чернівцітеплокомуненерго" відповідно на суми 8805,00 грн. та 19385,07 грн.; забезпечення стягнення з винних осіб збитків від незаконного списання запасів на суму 2414,9 грн.; відображення по бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості та забезпечення відшкодування незаконної оплати ПП "ОСОБА_1" в сумі 60901,00 грн., яка була безпідставно йому перерахована; відображення по бухгалтерському обліку та забезпечення відшкодування завищення цін при придбанні продуктів харчування в сумі 603,23 грн.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2012 року, позов задоволено повністю. Зобов'язано КМУ "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644 шляхом:

відшкодування недоотриманих коштів на лікування іноземних громадян та перерахування їх до обласного бюджету в сумі 5006,24 грн.;

забезпечення відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати на загальну суму 22953,77 грн. та відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на загальну суму 8270,00 грн.;

відображення по бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості та забезпечення відшкодування зайвих виплат по ненаданих послугах ВАТ "Укртелеком" та МКП "Чернівцітеплокомуненерго" відповідно на суми 8805,00 грн. та 19385,07 грн.;

забезпечення стягнення з винних осіб збитків від незаконного списання запасів на суму 2414,9 грн.;

відображення по бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості та забезпечення відшкодування незаконної оплати ПП "ОСОБА_1" в сумі 60901,00 грн., яка була безпідставно йому перерахована;

відображення по бухгалтерському обліку та забезпечення відшкодування завищення цін при придбанні продуктів харчування в сумі 603,23 грн.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Крім того, з касаційною скаргою на зазначені судові рішення звернулось МКП "Чернівцітеплокомуненерго", у якій просить їх скасувати з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Перевіривши в межах доводів касаційних скарг матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційних скарг, колегія суддів не вбачає підстав до їх задоволення з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.02.2012 р. працівниками КРУ в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КМУ "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" за грудень 2007 року, 2008-2009 роки та січень-листопад 2010 року, а також окремі питання до 31.12.2010 року, результати якої оформлено актом № 24-04/34.

Ревізією виявлено фінансових порушень на суму 317,0 тис.грн., в т. ч.: встановлено недоотримання фінансових ресурсів в сумі 5,6 тис. грн.; незаконних та не за цільовим призначенням витрат бюджетних коштів та недостач в сумі 157,9 тис. грн.; операцій проведених з порушенням законодавства, що призвели до втрат в сумі 54,2 тис. грн. та 99,3 тис. грн. інших фінансових порушень з яких, відшкодовано та усунуто коштів на загальну суму 118,36 тис. грн.

Так, ревізією видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт, встановлено, що всупереч вимогам п.3.3.9. та 3.3.10.1.1. ДБН Д.1.1.-1-2000 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Державного будівельного управління від 27.09.2008 р. № 174, ст.193 Господарського кодексу України, ст. 901 Цивільного кодексу України та п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, Кардіодиспансером за фіктивними актами приймання виконаних робіт проведено оплату за фактично не виконані ПП ОСОБА_1 роботи з капітального ремонту приміщень стаціонару на загальну суму 60901,0 грн.

Ревізією повноти нарахування та отримання плати від надання платних послуг встановлено не нарахування Кардіодиспансером плати за лікування іноземних громадян, що є порушенням вимог п. 22 Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 р. №1138, де вказано, що медичне обслуговування іноземних громадян, які тимчасово перебувають на території України, в тому числі за договорами страхування проводиться за рахунок їх коштів або страховика. Вказане порушення призвело до недоотримання доходів та нанесення шкоди установі на загальну суму 5006,24 грн.

Ревізією оплати праці працівників та нарахування на заробітну плату встановлено, що в порушення п. 4.4, ч. 2 п. 4.6 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 р. № 308/519, п. 6 Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних і комунальних закладів охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1418 та ч. 3 п. 5 Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. № 84, переплачено зарплати окремим працівникам за період з грудня 2007 р. по листопад 2010 р. на загальну суму 10547,79 грн., в тому числі внаслідок невірного встановлення надбавок водію за класність (1239,25 грн.), медпрацівникам та бібліотекарю за вислугу років (2689,05 грн. та 3489,80 грн.), за складність і напруженість (3132,69 грн.), та зайвого перерахування коштів до державних цільових фондів в сумі 3828,83 грн.

Крім того, встановлено порушення вимог п. 5 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43, а саме співпадіння графіку роботи по основній посаді та посаді по сумісництву та не відпрацювання робочого часу окремими працівниками, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 15393,36 грн. та зайвого перерахування коштів до державних цільових фондів в сумі 5583,12 грн.

Ревізією з питань стану виконання господарських угод, встановлено, що відповідно до договору від 25.02.2004 р. № 956 укладеного між Кардіодиспансером та ВАТ "Укртелеком" останній зобов'язувався надавати послуги електрозв'язку та радіомовлення по 20 радіоточках, проте фактична оплата за надані послуги проводилася як за 80 радіоточок. Внаслідок цього порушено вимоги ст. 901 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України та п.1, 22, 29 та 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, що призвело до зайвої оплати за ненадані послуги ВАТ "Укртелеком" на загальну суму 8805,00 грн.

Ревізією використання коштів на оплату комунальних послуг, встановлено, що відповідно до договору на постачання теплової енергії від 19.09.2006 р. № 160 та додатковими угодами до нього укладених між МКП "Чернівцітеплокомуненерго" та Кардіодиспансером значиться, що останній сплачує за опалення приміщень відповідно до даних лічильника та за 9339,6 кв. м. опалювальної площі своєї та за 259,7 кв. м опалювальної площі орендарів. З 01.01.2009 р. відповідно до рішень Чернівецької міської ради застосовується двоставковий тариф, який передбачає оплату послуг теплопостачання відповідно до використаного обсягу тепла споживачів та за приєднане теплове навантаження в розрахунку до приведеної площі. Відповідно до додаткової угоди від 01.02.2010 р. до договору № 160 вказано розмір опалювальної площі 8536 кв. м. Тоді як, оплата за спожиту теплову енергію проводилась відповідно до площі 9339,6 кв.м. та 259,2 кв.м., чим порушено ст.193 Господарського кодексу України, згідно з якою суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Внаслідок завищення площі приміщення та зайвої оплати Кардіодиспансером послуг за приєднане теплове навантаження в 2010 році нанесено збитки установі на загальну суму 19385,07 грн.

В порушення ч. 3 п. 56 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої Державним казначейством України від 08.12.2000 р. № 125, встановлено, що при наявності 222 розгорнутих ліжок, протягом вересня - жовтня 2010 р. подано заявки на харчування та значиться, що харчувалося від 230 до 247 хворих. В ході ревізії проведено перерахунок та встановлено, що на харчування допризовників зайво списано продуктів харчування на суму 1217,17 грн. Вказане порушення призвело до нанесення шкоди (збитків) Кардіодиспансеру на суму 1217,17 грн.

Також в порушення п. 5 Інструкщї з обліку медикаментів, перев'язувальних засобів та виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров'я, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я, які утримуються за рахунок коштів бюджету, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я колишнього СРСР від 02.06.1987р. № 747 та п. 56 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 р. № 125, за 2008 рік та січень-жовтень 2010 року зайво списано медикаментів, чим Кардіодиспансеру завдано матеріальних збитків на суму 260,11 грн.

Ревізією використання коштів на оплату транспортних послуг та утримання транспортних засобів встановлено, що в порушення п. 1 Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998 р. № 43, та п. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України, Кардіодиспансеру завдано збитків на загальну суму 937,62 грн. внаслідок зайвого списання паливно-мастильних матеріалів.

Також, внаслідок співставлення цін на продукти харчування, які були придбані Кардіодиспансером, з середніми роздрібними цінами, що склалися у торгівельній мережі, згідно даних Державної інспекції цін у Чернівецькій області, за 2008-2009 р.р. та січень-червень 2010 р. ревізією встановлено завищення цін на окремі продукти харчування. Зокрема, при придбанні різних продуктів харчування сума оплати за них перевищує середні ціни на загальну суму 603,23 грн., внаслідок чого Кардіодиспансеру нанесено збитків на зазначену суму.

На підставі зафіксованих в акті ревізії актом № 24-04/34 від 24.02.2012 року порушень, з метою їх повного усунення та попередження їх виникнення в подальшому, на підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу" позивачем на адресу відповідача направлено лист № 24-04-10-14/1644 від 14.03.2011 року з вимогою про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень. Зазначену вимогу одержано відповідачем 15.03.2011 року.

Як вбачається із вказаної вимоги відповідача зобов'язано, в т.ч.:

- опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

- вжити заходів щодо відшкодування за рахунок винних осіб недоотриманих коштів за лікування іноземних громадян в сумі 5606,24 грн. та перерахувати їх в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 "Інші надходження";

- в подальшому при нарахуванні заробітної плати дотримуватись вимог чинного законодавства та вірно встановлювати посадові оклади, надбавки та доплати працівникам; стягнути зайво виплачені виплати, з осіб які їх отримали в порядку та в розмірах встановлених ст. 127, 136 КЗпП України;

- вжити заходів, в т.ч. і претензійно-позовного характеру, щодо відшкодування переплати зарплати в сумі 25941,15 грн.;

- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на 9411,95 грн.;

- у зв'язку із закінченням бюджетного періоду відшкодовані суми переплат по зарплаті з нарахуваннями перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 "Інші надходження";

- при розрахунках за надані послуги дотримуватись вимог вказаних вище нормативних документів; разом з представниками МКП "Чернівцітеплокомуненерго" провести контрольний обмір приведеної площі для розрахунків з теплопостачання;

- відобразити в обліку заборгованість за ненадані послуги та повести претензійно-позовну роботу з МКП "Чернівцітеплокомуненерго" та ВАТ "Укртелеком" щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або надання послуг;

- відобразити в обліку заборгованість орендарів за послуги з теплопостачання в сумі 14415,96 грн. та вжити заходи щодо відшкодування ними вказаної суми;

- витрати на лікування застрахованих осіб проводити за рахунок коштів спеціального фонду кошторису;

- у зв'язку з закінченням бюджетного періоду кошти в сумах 14415,96 та 15340,52 грн. перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 "Інші надходження";

- при визначенні кількості посад дотримуватися вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 № 33 "Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я";

- переглянути наявну та привести у відповідність з вказаним вище нормативним актом штатну чисельність працівників Лікарні;

- відобразити в обліку заборгованість за ненадані послуги, вжити заходів, в т.ч. і претензійно-позовного характеру, щодо відшкодування ПП ОСОБА_1 безпідставно перерахованих йому коштів;

- у зв'язку з закінченням бюджетного періоду отримані від підрядника кошти перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 "Інші надходження".

Проте відповідачем не було виконано вимогу від 14.03.2011 року № 24-04-10-14/1644, у зв'язку із чим на підставі ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" позивачем був поданий позов до суду про зобов'язання виконати вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.

Задовольняючи позовні вимоги КРУ в Чернівецькій області, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства в частині не виконання вимог КРУ в Чернівецькій області, відтак, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам. Крім того, судом першої інстанції прийнято заяву про визнання адміністративного позову відповідачем.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.

Пунктами 7, 8 та 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" передбачено, що контрольно-ревізійним управлінням у Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року N 550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Згідно з ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.

Як встановлено судами, відповідачем не вжито заходів щодо виконання вимог КРУ у Чернівецькій області, що оформлені листом від 14.03.2011 року № 24-04-10-14/1644, а матеріали справи не містять доказів оскарження таких вимог.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, колегія суддів погоджується з висновком судів про обґрунтованість позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 року № 24-04-10-14/1644.

Судами вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено. Твердження касаційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.

Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 220-1, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Комунальної медичної установи "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" та Міського комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" відхилити.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2012 р. у справі № 2а/2470/2658/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 238, 239-1 КАС України.

Судді: