копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2014 р. справа № 818/9051/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача - Мачули А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/9051/13-a
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2013 року №0000261701, №0000281701, №0000291701, вимоги про сплату боргу від 01.10.2013року, рішення від 01.10.2013 року №0000271701. Свої вимоги мотивує тим, що про донарахування штрафних санкцій в сумі 2380грн. за порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», №0000281701 про донарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 7510грн. 24коп., №0000291701 про донарахування податку на додану вартість в сумі 12665грн. 75коп., вимоги про сплату боргу за єдиним внеском в сумі 13893грн. 38коп. від 01.10.2013року, рішення від 01.10.2013року №0000271701 про застосування штрафних санкцій в сумі 1128грн.78коп. за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску. Свої вимоги мотивує тим, що штрафна санкція в сумі 2380грн. за порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосована відповідачем за незабезпечення щоденного друкування 7-ми фіскальних звітних чеків в сумі 340 грн. за кожний випадок незабезпечення щоденного друкування, тобто 2380 грн. (7 х 340 грн.). Проте, на думку позивача, фінансова санкція повинна бути застосована в сумі 340 грн., як за одне порушення. Донарахування податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, а також донарахування єдиного внеску пов»язане з тим, що, як стверджує відповідач, у шляхових листах вказана одна кількість використаного пального, а списувалася інша кількість пального. При цьому податковий орган не взяв до уваги, що у графі: рух пального, кількість використаного пального - скрапленого газу, вказана в кілограмах, хоча ця графа передбачає облік пального у літрах, тому позивач обґрунтовано переводив кількість списаного пального з кілограмів у літри, після чого вартість вказаної кількості пального відносив до валових витрат.
Конотопська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що причиною донарахування податку на доходи фізичних осіб стало зменшення за результатами перевірки витрат ФОП ОСОБА_4 на вартість списаного пального на вантажний автомобіль ЗІЛ - 130 при транспортуванні товару, що не підтверджується документально. Так, актом Конотопської ОДПІ від 16.09.2013р. №80/17-01/НОМЕР_1 встановлено завищення задекларованих ФОП ОСОБА_4 витрат на загальну суму 40038,65 грн., у тому числі за 2011 рік на суму 25021,11 грн., за 2012 рік на суму 15017,54 грн. Перевіркою констатовано, що з метою перевірки списання пального на автомобіль ЗІЛ - 130 ФОП ОСОБА_4 були надані подорожні листи, згідно яких кількість витраченого та списаного пального зазначена у літрах. При співставленні даних перевірки з задекларованими ФОП ОСОБА_4 витратами, Конотопською ОДПІ бралась до уваги фактична кількість списаного скрапленого газу (у літрах) та ціна його придбання за один літр. Таким чином, ФОП ОСОБА_4 документально не підтверджено задекларованих витрат за 2011 рік на суму 25021,11 грн. (51759,16 грн. -26738,05 грн.), за 2012 рік на суму 15017,54 грн. (33298,71 грн. - 18281,17грн.). Як наслідок, ФОП ОСОБА_4 занижено чистий дохід за перевірений період на загальну суму 40038,65 грн. (за 2011 рік - 25021,11грн., за 2012 рік - 15017,54 грн.), що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб на суму 6005,80 грн. (40038,65 x 15%). Причиною донарахування податку на додану вартість стало не повне включення ФОП ОСОБА_4 до складу податкового зобов'язання з податку на додану вартість обсягів реалізованого товару. З урахуванням наданих до перевірки первинних документів та пояснення ФОП ОСОБА_4 встановлено заниження обсягів скрапленого газу, що відсутні на залишках товарно-матеріальних цінностей станом на 31 грудня 2012 року, на загальну суму 50663 грн. (без податку на додану вартість). Заниження податкового зобов'язання по податку на додану вартість складає 10132,60 грн. У зв'язку з тим що платником податків було занижено суму чистого оподатковуваного доходу за 2011-2012 роки на 40038,65 грн., в т.ч.: за 2011 рік - на 25021,11грн. та за 2012 рік - на 15017,54 грн., то це призвело до заниження нарахування єдиного соціального внеску на суму чистого доходу за вказані періоди на загальну суму 13893,38 грн. Крім цього, перевіркою встановлено, що для здійснення підприємницької діяльності (оптової торгівлі скрапленим газом) ФОП ОСОБА_4 використовував пересувну цистерну (далі - АГЗП), яка розташована за адресою м. Конотоп, вул. Комунальна,4. На АГЗП використовувався реєстратор розрахункових операцій. Згідно книг обліку розрахункових операцій за робочі дні 17 березня 2011 року, 19 березня 2011 року, 15 липня 2011 року, 5 серпня 2011 року, 12 серпня 2012 року, 22 грудня 2012 року, 24 грудня 2012 року, роздрукування фіскальних звітних чеків здійснювалось лише наступного дня, у зв»язку з чим до позивача була застосована фінансова санкція у розмірі 2380 грн. (7 х 340).
Представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Мачула А.А. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Конотопською ОДПІ проведена планова виїзна документальна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р. та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р., за результатами якої складений акт перевірки від 16.09.2013р. №80/17/-01/НОМЕР_1 (т.1 а.с.20-46).
На підставі акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 01.10.2013року №0000281701 про донарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 7510грн. 24коп., №0000291701 про донарахування податку на додану вартість в сумі 12665грн. 75коп., вимоги про сплату боргу за єдиним внеском в сумі 13893грн. 38коп. від 01.10.2013року, рішення від 01.10.2013 року №0000271701 про застосування штрафних санкцій в сумі 1128грн.78коп. за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (т.1 а.с.10-18).
Як зазначено в акті перевірки встановлено порушення: пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 6005,80 гривень; пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 10132,60 гривень; пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині незабезпечення роздрукування семи фіскальних звітних чеків.
Причиною донарахування податку на доходи фізичних осіб стало зменшення за результатами перевірки витрат ФОП ОСОБА_4 на вартість списаного пального на вантажний автомобіль ЗІЛ - 130 при транспортуванні товару, що не підтверджується документально.
Так, перевіркою встановлено завищення задекларованих ФОП ОСОБА_4 витрат на загальну суму 40038,65 грн., у тому числі за 2011 рік на суму 25021,11 грн., за 2012рік на суму 15017,54 грн.
Пунктом 177.4 статті 177 Податкового кодексу України визначено, що до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.
Відповідно до п.138.2 ст.138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
За приписами пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового Кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Перевіркою встановлено, що з метою перевірки списання пального на автомобіль ЗІЛ - 130, який використовувався позивачем для перевезення скрапленого газу і який працював також на скрапленому газі, підприємцем ОСОБА_4 були надані подорожні листи, згідно яких кількість витраченого та списаного пального зазначена у літрах.
При співставленні даних перевірки з задекларованими ФОП ОСОБА_4 витратами, Конотопською ОДПІ бралась до уваги фактична кількість списаного скрапленого газу (у літрах) та ціна його придбання за один літр.
Таким чином, ФОП ОСОБА_4 документально не підтверджено задекларованих витрат за 2011 рік на суму 25021,11 грн. (51759,16 грн. -26738,05 грн.), за 2012 рік на суму 15017,54 грн. (33298,71 гривень - 18281,17 гривень).
Вказане порушення обумовлене тим, що, як зазначали представники позивача, кількість використаного пального у шляхових листах зазначена у кілограмах, а не у літрах. Тому при списанні пального кількість пального переводилася за відповідним коефіцієнтом з кілограмів у літри.
Проте, під час перевірки у шляхових листах не зазначалося, що кількість використаного пального вказана у кілограмах.
При цьому, шляховий лист передбачає облік використаного пального саме у літрах, а не у кілограмах.
Відповідні виправлення у шляхових листах були здійснені вже після перевірки, про що підтвердили сторони у судовому засіданні.
Як наслідок вказаних порушень, ФОП ОСОБА_4 занижено чистий дохід за перевірений період на загальну суму 40038,65 грн. (за 2011 рік - 25021,11 грн., за 2012 рік - 15017,54 грн.), що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб на суму 6005,80 гривень (40038,65грн. x 15%).
Зайве списання скрапленого газу також призвело до неповного включення ФОП ОСОБА_4 до складу податкового зобов'язання з податку на додану вартість обсягів реалізованого товару, що і стало причиною донарахування податку на додану вартість.
З урахуванням наданих до перевірки первинних документів та пояснення ФОП ОСОБА_4 від 23 серпня 2013 року встановлено заниження обсягів скрапленого газу, що відсутні на залишках товарно-матеріальних цінностей станом на 31 грудня 2012 року, на загальну суму 50663,00грн. (без податку на додану вартість), заниження податкового зобов'язання по податку на додану вартість складає 10132,60грн.
Крім того, в акті перевірки зазначається про порушення ФОП ОСОБА_4 вимог ст.ст.6-9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування», згідно яких платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Таким чином, заниження платником податку суми чистого оподатковуваного доходу за 2011-2012 роки на 40038,65 грн., в т. ч.: за 2011 рік - на 25021,11 грн., за 2012 рік - на 15017,54 грн., призвело до заниження нарахування єдиного соціального внеску на суму чистого доходу за вказані періоди на загальну суму 13893,38 грн.
Відповідно до п.п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції.
Пунктом 9 статті 3 вказаного Закону передбачено, що суб'єкти господарювання зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки та забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
У відповідності до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З матеріалів справи вбачається, що для здійснення підприємницької діяльності (оптової торгівлі скрапленим газом) ФОП ОСОБА_4 використовував пересувну цистерну (далі - АГЗП), яка розташована за адресою м. Конотоп, вул. Комунальна, 4.
На АГЗП використовувався реєстратор розрахункових операцій типу MINI - 500.01 АЗС, заводський №ПН54102570, реєстраційне посвідчення №1805002216 від 1 жовтня 2010 року.
До вказаного реєстратора розрахункових операцій зареєстровано книги обліку розрахункових операцій від 16 жовтня 2010 року №1805002216р/1, від 30 травня 2011 року №1805002216р/2, від 16 травня 2012 року №1805002216р/3.
Перевіркою встановлено, що за робочі дні 17 березня 2011 року, 19 березня 2011 року, 15 липня 2011 року, 5 серпня 2011 року, 12 серпня 2012 року, 22 грудня 2012 року, 24 грудня 2012 року, роздрукування фіскальних звітних чеків здійснювалось лише наступного дня.
Фінансова санкція за незабезпечення щоденного друкування 7-ми (семи) фіскальних звітних чеків становить 340 грн. за кожний випадок незабезпечення щоденного друкування, тобто 2380 грн. ( 7 х 340 грн.).
Таким чином, у суду відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2013 року №0000261701, №0000281701, №0000291701, вимоги про сплату боргу від 01.10.2013року, рішення від 01.10.2013 року №0000271701.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2013 року №0000261701, №0000281701, №0000291701, вимоги про сплату боргу від 01.10.2013року, рішення від 01.10.2013 року №0000271701 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску - відмовити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер платника НОМЕР_1) судовий збір на користь державного бюджету України (отримувач - УДКС у м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37970593, рахунок 31217206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252) в розмірі 1537,50 грн. /одна тисяча п"ятьсот тридцять сім грн. 50 коп./.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 20 січня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар