Постанова № 36751892, 25.12.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
818/8901/13-а
Номер документу
36751892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2013 р. Справа №818/8901/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Троценко" до Державної інспекції сільського господарства в Сумській області, державного інспектора сільського господарства в Сумській області Орєхова Віктора Володимировича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: сільськогосподарський споживчий кооператив «Ярославна» про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

09 грудня 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що у листопаді 2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Сумській області здійснено позаплановий захід державного нагляду ( контролю) з питань перевірки стану дотримання позивачем вимог земельного законодавства на території Новослобідської сільської ради Путивльського району. За результатами перевірки складений акт №20 від 04.11.2013 року, акт обстеження земельної ділянки №1 від 01.11.2013 року, припис №8 від 04.11.2013 року.

Позивач вважає, що проведення перевірки здійснене відповідачем без дотримання обов»язкових вимог чинного законодавства, що регулює земельні відносини суб»єктів господарювання та органів влади, в тому числі і порядку проведення таких контрольних заходів. Так, позивач зазначає, що в ході перевірки не з»ясовані фактичні обставини, висновок про самовільне зайняття земельних ділянок відповідачем зроблений на припущеннях, матеріали, що досліджувались державним інспектором отримані ним не у спосіб, встановлений нормативними актами. За таких обставин позивач просить визнати дії державного інспектора сільського господарства в Сумській області Орєхова В.В. портиправними, визнати протиправним та скасувати припис.

Представники відповідача проти позову заперечили та пояснили, що Державною інспекцією сільського господарства в Сумській області у зв»язку зі зверненням сільськогосподарського споживчого кооператива «Ярославна» було проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства фермерського господарства «Троценко». 01 листопада 2013 року державним інспектором за участю бухгалтера ССК «Ярославна» ОСОБА_2 та свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, був складений акт обстеження земельної ділянки №1, яким встановлено, що площа земельної ділянки на якій вчинено правопорушення складає 272,2988га, форма власнсоті приватна, земельні паї громадян , які передані в оренду третій особі, а фактично використовує позивач. 04.11.2013 року складений акт перевірки №20, в якому встановлено, що позивач на території Новослобідської сільської ради Путивльського району використовує 156 паїв громадян загальною площею 272,2988га без укладення договорів оренди, на ці земельні ділянки укладені договори оренди з ССК «Ярославна». За наслідками перевірки був виданий позивачу припис №8 від 04 листопада 2013 року про усунення порушень вимог земельного законондавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що провідним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства - державним інспектором сільського господарства в Сумській області Орєховим В.В., в період часу з 25.10.2013 року по 04.11.2013 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області фермерським госопдарством «Троценко», про що 04 листопада 2013 року складений акт перевірки №20 (том 1 а.с.99-106). Перевірка проводилась на підставі наказу начальника Державної інспекції сільського господарства в Сумській області №1205 від 18.10.2013 року та направлення на проведення перевірки№518 від 18.10.2013 року, якими термін перевірки встановлювався з 22.10.2013 року по 04.11.2013 року ( том 1 а.с.86). 01 листопада 2013 року складений акт обстеження земельної ділянки №1 ( том 1 а.с.89), розрахунок шкоди при цьому не здійснювався. За наслідками перевірки голові фермерського господарства «Троценко» Мокренку О.В. виданий припис про усунення порушень земельного законондавства.

Зі змісту акта перевірки вбачається, що позивач на території Новослобідської сільської ради використовує земельні 156 паїв громадян загальною площею 272,3 га без договорів оренди та правоустановчих документів на них, чим порушив вимоги ст. 125,126 Зеиельного кодексу України. На дані земельні ділянки громадянами укладені договори оренди з ССК «Ярославна», тобто позивач самовільно зайняв земельні ділянки. При цьому державним інспектором досліджувались в ході перервірки матеріали , надані третьою особою, зокрема реєстр земельних ділянок стосовно яких нею укладені договори оренди, а фактично використовує позивач ( том1 а.с.107-109), договори оренди та акти приймання-передачі земельної ділянки ( том 1 а.с.139-250, том 2 а.с.1-104).

Суд вважає, що під час проведення контрольного заходу дії посадової особи, що проводила перевірку суперечили чинному законондавству, висновки про вчиненння порушення позивачем не відповідають фактичним обставинам справи, відповідно припис, виданий за наслідками переврки є протиправним та підлягає скасуванню, з огляду на таке.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 затверджене Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України , входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Держсільгоспінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.

Повноваження посадових осіб Держсільгоспоінспекції України визначнені пунктом 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України.

Згідно пункту 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Сумській області, затвердженого наказом Дерксільгоспінспекції України № 117 від 28.02.2012, Державна інспекція сільського господарства в Сумській області (далі -Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується (том 1 а.с.72-83).

Положеннями статті 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

За правилами частини 2 статті 188 Земельного кодексу України порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом, яким є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у вказаній сфері та розглядати відповідно до вимог чинного законодавства про адміністративні правопорушення.

Отже, Державна інспекція сільського господарства України через свої територіальні підрозділи здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності та має право проводити перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Порядок проведення перевірок затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.02.2013 №132 «Про затвердження Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб»єктами господарювання вимог земельного законодавства» ( далі- Порядок 132). Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №179 від 14.03.2013 року затверджений Порядок одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду ( контролю) за використанням та охороною земель ( далі - Порядок 179) .

В той же час судом встановлено, що обидва Порядки відповідачами порушені, внаслідок чого докази вчинення позивачем порушення земельного законодавства відсутні.

Так, відповідно до п.5.3 Порядку 132 за результатами здійснення переврки державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб»єктами господарювання вимог земельного законодавства, який є додатком до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 липня 2012 року №424 «Про затвердження Переліку питань та уніфікованої форми акта перевірки для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб»єктами господарювання вимог земельного законодавства». Пунктом 6.2 Порядку передбачено, що акт перевірки складається у двох примірниках, тобто за змістом вони мають бути однаковими. Зі змісту акта перевірки, копія якого надана відповідачами ( том 1 а.с.99-106) вбачається, що під час перевірки були присутні інші особи ( бухгалтер ССК «Ярославна» ОСОБА_2, власники земельних паїв ОСОБА_3, ОСОБА_4,, ОСОБА_5), які також підписали акт. В той же час на примірнику, врученому позивачеві ( том 1 а.с.15-19) відомості про участь інших оіб у перевірці відсутня. Окрім того, в акті зроблена відмітка про відмову від його підписання посадовою особою позивача, в той же час в акті не зазначено про присутність такої особи під час перевірки. Відмітка про відмову суб»єкта господарювання або його представника бути присутнім при проведенні заходу в акті також відсутня. Зазначене ставить під сумнів проведення перевірки за місцем провадження господарської діяльності позивача, як того вимагають п.п.5.6, 5.7 Положення.

Також, виходячи зі змісту пунктів 5.8 та 5.9 Положення, суд вважає, що обстеження земельної ділянки, які використовуються суб»єктами господарювання можливе лише за наявності відповідних підстав, зокрема у разі необхідності визначити розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Проте, розмір шкоди в даному випадку не визначався, а з огляду на підставу проведення перевірки ( звернення іншого суб»єкта господарювання з метою усунути порушення в користуванні земельними ділянкими) і не міг визначатись. Відтак дії по обстеженню земельної ділянки, яке оформлене актом №1 від 01.11.2013 року ( том1 а.с.89-90) суперечить приписам Положення 132.

Окрім того, статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідачем в акті перевірки описане виявлене порушення, яке полягало в тому, що позивач самовільно зайняв земельну ділянку площею 272,2988 га сільськогосподарського призначення, яка знаходиться у приватній власнсті громадян та передана в оренду ССК «Ярославна». При цьому , відповідачем на підтвердження свого висновку про самовільне зайняття саме позивачем земельної ділянки та в чому воно об»єктивно знайшло своє відображення, зазначено про наданий третьою особою реєстр земельних ділянок стосовно яких нею укладені договори оренди, а фактично використовує позивач, в судовому засіданні відповідач пояснив, що досліджував також договори оренди та акти приймання-передачі земельних ділянок. Однак, суд вважає, що посадовою особою зазначені документи не досліджувались, розмір площі земельних ділянок не визначався, а сам факт зайняття їх позивачем не доведений та спростовується наступним.

Так, в довідці, виданій виконкомом Новослобідської ради Путивльського району ( том 1 а.с.117) зазначений перелік мешканців, які померли. В той же час, вони зазначені в реєстрі ССК «Ярославна» як особи, з якими укладені договори оренди земельних ділянок. Також позивачем надана копія акта про погодження, закріплення меж земельної ділянки та прийому-передачі межових знаків ОСОБА_9 від 28.10.2013 року ( том 1 а.с118), яка також зазначена в реєстрі.

Крім того, схематичні зображення, отримані від СКК «Ярославна», та якими керувався відповідач, не можуть бути належними доказими, оскільки вони отримані з порушенням вимог Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель.

Згідно підпункту 6.11 пункту 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 грудня 2011 року N 770 Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право одержувати в установленому законодавством порядку інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб.

Порядком одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 березня 2013 року N 179, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2013 року за N 515/23047 (далі - Порядок), встановлено процедуру одержання від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, виклику громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства, а також процедуру оскарження дій посадових осіб Держсільгоспінспекції України. Відповідно до положень пункту 1.4 Порядку, його вимоги є обов'язковими для центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок, громадян, у тому числі посадових осіб (далі - суб'єкти, які надають інформацію), в частині надання інформації та виконання законних вимог державних інспекторів.

Процедура одержання документів, матеріалів та іншої інформації визначена в розділі II Порядку. Проте, незважаючи на значний обсяг повноважень, відповідачами не вжито заходів по з»ясуванню всіх обставин вчинення правопорушення, що ставить під сумнів факт його вчинення.

Крім того, суд вважає, що відповідачем був порушений Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, в частині строку здійснення позапланового заходу відповідно до вимог Закону України « Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської тільності» та п.3.5 вищезазначеного Порядку , який не може перевищувати щодо суб'єкта малого підприємництва двох робочих днів, тоді як відповідачем позаплановий заход здійснювався з 25.10.2013 року по 04.11.2013 року.

За таких обставин, дії державного інспектора сільського господарства - провідного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель сільського господарства Державної інспекції сільського господарства України у Сумській області Орєхова В.В. в частині недотримання порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель є протиправними .

З урахуванням викладеного, суд вважає, що припис № 8 від 04 листопада 2013 року, складений посадовою особою Держсільгоспінспекції в Сумській області, яким позивачу приписано звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Троценко" до Державної інспекції сільського господарства в Сумській області, державного інспектора сільського господарства в Сумській області Орєхова Віктора Володимировича,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: сільськогосподарський споживчий кооператив «Ярославна» про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису - задовольнити.

Визнати протиправними дії державного інспектора сільського господарства в Сумській області Орєхова Віктора Володимировича щодо проведення перевірки Фермерського господарства "Троценко".

Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції сільського господарства в Сумській області №8 від 04 листопада 2013 року виданого голові Фермерського господарства "Троценко" Мокренку О.В.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 02 січня 2014 року.

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах